ارامگاه کوروش

آرامگاه کوروش کبیر | محبوب ترن جاذبه تاریخی ایران

کوروش کبیر یکی از بهترین و مردم دوست ترین پادشاهان ایرانی بود که در طول سلطنتش، اقدامات بسیار زیادی را انجام داد. و از همان زمان خود، نام او در تمامی دنیا به گوش می رسید و شهرت بسیار زیادی داشت. امروزه نیز، فردی در ایران نیست که نام این پادشاه بزرگ به گوشش نرسیده باشد. درگذشت او یکی از غم انگیز ترین اتفاقات تاریخ بود. به همین سبب، ایشان را در یکی از نقاط مهم ایران دفن کردند و مقبره بزرگی را برای آرامگاه ساختند. در این مطلب همه چیز را درباره آرامگاه کوروش کبیر و بخش های مختلف آن و همچنین موقعیت مکانی آن بیان کرده ایم. پس اگر تا به حال به بازدید از این مقبره زیبا نرفته اید و با آن آشنایی ندارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

آرامگاه کوروش کجاست؟

این آرامگاه مشهور و محبوب در استان فارس قرار دارد. در حقیقت موقعیت مکانی دقیق این مقبره در شهرستان شیراز و در شمال شهر شیراز قرار دارد. پاسارگاد که یکی از شهر های معروف شیراز است، مکانی اصلی آرامگاه کوروش می باشد. این آرامگاه از شهر شیراز در حدود ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد و دسترسی به آن بسیار آسان است.

مختصری درباره کوروش کبیر

کوروش کبیر موسس و اولین پادشاه هخامنشی بود و حدود ۳۰ سال در ایران پادشاهی کرد. در طول حکومتش به فردی عدالت گر مشهور بود و اولین فردی بود که موازین حقوق بشر را منشور کرد. نظرات بسیاری در مورد مرگ این فرد وجود دارد. برخی می گویند در جنگ با قبیله ی ماساژت ها زخمی شد و پس از سه روز تحمل، از دنیا رفت. برخی دیگر می گویند که این فرد در آرامش و به علت کهولت سن، در پاسارگاد درگذشت. اما در هر دو صورت، پیکره ایشان در منطقه پاسارگاد و در کقبره ای به نام آرامگاه کوروش به خاک سپرده شد.

نمایی از آرامگاه کوروش

آرامگاه کوروش کبیر

این مقبره امروزه به یک اثر تاریخی تبدیل شده است و هر ساله افراد بسیار زیادی به پاسارگاد سفر می کنند تا از نزدیک، شاهد زیبایی آرامگاه کوروش کبیر باشند. ساختار این آرامگاه به این صورت است که سنگ های آهکی و عظیم، ۶ طبقه سکو را تشکیل داده اند. سپس در طبقه هفتم، اتاقکی ساخته شده است و سنگی شیب دار در بالای این اتاقک قررار داده شده است. سخنان بسیاری در مورد معماری آرامگاه کوروش وجود دارد و برخی می گویند، ۷ طبقه بودن این آرامگاه، به علت مقدس بودن عدد ۷ می باشد. نکته جالب دیگر در خصوص معماری این آرامگاه این است که در طراحی آن، از معماری ایرانی اصیل، عیلامی، مصری، میان رودی و آسیای صغیر الهام گرفته شده است.

مقبره کوروش در جنوب مجموعه تاریخی پاسارگاد قرار گرفته است و به دلیل قرار داشتن در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا، از هر نقطه از پاسارگاد، قابل مشاهده است.

مسیر دسترسی به آرامگاه کوروش کبیر

برای دسترسی به آرامگاه این پادشاه مشهور، می توانید هم با استفاده از وسیله نقلیه شخصی اقدام کنید و هم از وسیله حمل و نقل عمومی ریلی. برای دسترسی از طریق عمل و نقل عمومی ریلی، باید خود را به قطار اصفهان – شیراز برسانید. سپس در پنج کیلومتری سعادت شهر در ایستگاه پیاده شوید و با استفاده از تاکسی، خود را به پاسارگاد برسانید. برای دسترسی با وسیله نقلیه شخصی نیز می توانید از مسیر های مختلفی اقدام کنید. اما به طور کلی باید خود را به شیراز برسانید. سپس به جاده شیراز – اصفهان بروید و پس از عبور از سعادت شهر، و ادامه دادن مسیر در حدود ۲۰ کیلومتر، از طریق جاده فرعی خود را به روستای مادر سلیمان برسانید. در نهایت پس طی کردن مسیری کوتاه، آرامگاه کوروش را مشاهده خواهید کرد.

اگر تا به حال به دیدن این جابه تاریخی رفته اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *