باغ گیاه شناسی ملی

باغ گیاه شناسی ملی ایران | زیباترین جاذبه گردشگری تهران

شهر تهران دارای تعداد بسیار زیادی از مناطق و جاذبه های دیدنی و گردشگری می باشد که هر کدام از آن ها زیبایی مخصوص به خود را داشته و بازدید از تک تک آن ها جای خود را دارد. اما یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر که شهرتی جهانی داشته و افراد کمی با آن آشنایی دارند، باغ گیاه شناسی ملی ایران می باشد. این باغ با داشتن بخش های مختلف، نمونه هایی از گیاهان سراسر دنیا را به نمایش گذاشته است و به عنوان یکی از مشهور ترین جاذبه های گردشگری ایران، توجه گردشگران و توریستان متعددی را به سمت خود جلب می کند. جالب است بدانید که قدمت ساختن این باغ به بیش از ۴۰ سال می رسد و به عنوان بزرگ ترین باغ موزه خاورمیانه شناخته می شود.

در ادامه این مطلب، همه چیز را درباره باغ گیاه شناسی ملی ایران بیان کرده ایم و بخش های مختلفی که در این باغ وجود دارد را معرفی کرده ایم. اگر تا به حال از این باغ زیبا دیدن نکرده اید توصیه می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید. یقینا وقتی با این باغ ملی آشنا شوید هوس بازدید از آن به سرتان می زند و برای بازدید از آن در سریع ترین زمان ممکن برنامه ریزی خواهید کرد.

مشخصات باغ گیاه شناسی ملی ایران

این باغ، یکی از بزرگ ترین و وسیع ترین جاذبه های گردشگری در تهران می باشد. در واقع می توان گفت که مساحت این جاذبه گردشگری در حدود ۱۴۵ هکتار بوده و دارای انوع مختلفی از گیاهان و درختان می باشد. نکته جالبی که در خصوص این باغ وجود دارد این است که در بخش های مختلفی که در آن تعبیه شده است، گیاهانی که از نقاط مختلف دنیا جمع آوری شده اند قرار داده شده است و هنگامی که از این بخش ها دیدن می کنید، می توانید با پوشش گیاهای که در نواحی مختلف دنیا به ویژه اروپا و آمریکا قرار دارند آشنا شوید.

جالب است بدانید که این باغ به عنوان بزرگ ترین باغ گیاه شناسی در خاورمیانه شهرت پیدا کرده و در دنیا نیز جزو ۲۰ باغ بزرگ قرار دارد. در نتیجه همه ساله، بسیاری از گردشگران و توریستان با سفر به این جاذبه گردشگری اقدام به بازدید از باغ گیاه شناسی ملی می کنند.

نمایی از باغ گیاه شناسی ملی ایران

بخش های مختلف این باغ

همانطور که گفتیم، این باغ شامل بخش های متعددی می شود. در ادامه تعدادی از بخش های مختلف این باغ ذکر شده است. با آشنا شدن با این بخش ها می توانید به راحتی اقدام به بازدید از بخش مورد علاقه خود کنید. بخش های این باغ عبارتست از: کلکسیون ها، رویشگاه هیرکانی، رویشگاه البرز جنوبی، رویشگاه زاگرس، گلخانه جنوب ایران، رویشگاه ایرانی-تورانی، باغ میوه های بومی، باغ پیاز ایرانی، رویشگاه های اروپا، رویشگاه قفقاز، چمنزار آمریکا، رویشگاه چین و ژاپن، رویشگاه هیمالیا، کلکسون های موضوعی، باغ سیستماتیک، اربراتوم، باغ گیاهان دارویی و صنعتی، چعارباغ ایرانی، باغ رز، باغ صخره ای، باغ های اقماری، پهن برگان، و … .

نگه داری از گیاهان باغ گیاه شناسی ملی ایران

همانطور که در مطالب بالا مطالعه کردید، انواع مختلفی از گیاهان سراسر دنیا در باغ گیاه شناسی ملی وجود دارند که بدون شک، نگه داری از آن ها ساده نیست. این گیاهان با توجه به آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی می کرده اند نیازمند همان شرایط جوی می باشند و نمی توانند در منطقه و آب و هوای تهران به زندگی خود ادامه دهند. به همین دلیل، بخش های مختلف در باغ گیاه شناسی تعبیه شده است تا گیاهانی که باید در شرایط خاصی نگه داری شوند بتوانند به راحتی به زندگی خود ادامه دهند.

باغ گیاه شناسی ملی کجاست؟

برای دسترسی به این باغ مشهور باید خود را به غرب شهر تهران و به منطقه ۲۲ برسانید. در منطقه ایران خودرو و در بین ایستگاه های متروی چیتگر و ایران خودرو، باغ گشاه شناسی ملی قرار گرفته است و به سادگی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.
اگر تا به حال از این باغ دیدن کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *