کویر مصر در ایران و شگفتی های آن

ایران در وسعت پهناورش و در کنار دریا ها و خطه های سرسبزی که دارد، کویر هایی دارد که طبیعت این کشور را شگفت انگیزتر میکنند.
یکی از این کویر ها کویر مصر است که در ۴۵ کیلومتری شرق شهرستان جندق و در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان خور از توابع استان اصفهان قرار دارد.
در نزدیکی این کویر روستایی به همان نام مصر قرار دارد که مجموعا ۱۲۰ نفر جمعیت دارد روستایی با بافت کهن و قدیمی که هنوز آثار خانه های خشتی و کاهگلی در آن پیدا میشود.

اگر اهل سفر باشید میدانید که  ایران به خاطر نوع طبیعتی که دارد،کویر گردی یکی از جاذبه های گردشگری‌اش محسوب میشود.
کویر مصر نیز هرساله تعداد زیادی از گردشگران و توریستان را به خود میخواند،چرا که به دلیل ویژگی های ظاهری‌اش یک سر و گردن از تمام کویر هایی که شما تصورش را بکنید بالا تر است. اگر برایتان سوال است که چرا باید نام کویری در ایران را کویر مصر بنامند ادامه ی مطلب را بخوانید.

علت نامگذاری کویر مصر

در این رابطه روایات بسیاری نقل میشود که برخی از آنها با افسانه ها گره خورده است.اما داستانی که اکثر اهالی روستای مصر متفق القول آن را تعریف میکنند داستان چوپانی است به اسم یوسف که سالها پیش در این روستا قصد حفر چاه آبی را کرده و پس از روزها توانسته به آب در دل این کویر دست یابد.اهالی روستا میگویند بعد از آن اتفاق ابتدا نام این روستا را “کلاته یوسف”میخواندند اما بعد ها خود یوسف از اهالی خواسته تا به احترام داستانی که برای حضرت یوسف در مصر پیش آمده این کویر را مصر بنامند.
به هر حال این داستانی است که از خود اهالی نقل میشود و سندیت تاریخی ندارد اما همین رمز و رازهاست که این کویر را از کویر های دیگر متمایز کرده است.

چرا باید کویر مصر را دید؟

کویر مصر یک بیابان خشک و بی روح نیست،این کویر در واقع یک دریای شنی است. دریایی سرشار از شن های طلایی که تلالو آفتاب را به رخ هر بیننده ای میکشند.
در اثر وزش باد بر تپه های شنی و رمل های ماسه ای این کویر خط و نقش هایی به وجود می آید که گویی کسی آن خطوط را طرح زده است.
از دیگر زیبایی های تمام کویر ها که در کویر مصر دوچندان است، در دل شب های آنجا نهفته است.
چه کسی هست که از ترکیب شب، سکوت و کویر لذت نبرد؟
چه کسی هست که از خوابیدن بر روی رمل های نرم و حس گرمای آنها در خنکای شب به وجد نیاید؟ آن هم وقتی که میتواند هزاران ستاره ی ریز و درشت را در قاب نگاهش ببیند.

دریاچه نمک خور

دریاچه نمک خور نیز در نزدیکی این کویر واقع شده است که به دلیل درصد بالای نمک در زمین آن محیط برای رشد و پرورش هچگونه گیاه و جانوری مناسب نیست اما از زیبایی هایی که این دریاچه به نمایش میگذارد، پلی گون است. پلی گون ها پنج ضلعی های نمکی هستند که در زمستان رنگ تیره ای دارند و در تابستان ها سفید هستند.

چه زمانی بهترین زمان رفتن به کویر مصر است؟

همانطور که میدانید، فصل سرما بهترین فصل کویر گردی است. برای رفتن به کویر مصر نیز نیمه ی دوم سال بهترین زمان دیدار با کویر مصر است. بهتر است از اواخر پاییز تا اوایل بهار به این کویر سر بزنید تا نهایت لذت را از سفرتان ببرید. برخی نیز ترجیح میدهند در تعطیلات نوروز به این کویر سربزنند که آن هم لطف خودش را دارد.
مهم ترین نکته در سفرهایی که به قصد کویر گردی آغاز میشود این است که حتما با یک گروه و تورلیدر خبره سفر کنید تا کمترین خطرات متوجه شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *