چشمه های باداب سورت و ویژگی آنها

ممکن است تا به حال نام باداب سورت را شنیده باشید. باداب سورت یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های دیدنی در ایران است که نظیر آن به صورت انگشت شمار در دنیا وجود دارد. در حقیقت از این نوع چشمه در نقاط کمی از دنیا وجود دارد که هر کدام از آنها، زیبایی خاص خود را دارد. اما این چشمه ها با چشم انداز بی نظیر و خاصیتی که دارند، توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده اند. در حقیقت هر ساله افراد بسیاری به بازدید از این چشمه ها می آیند و اوقات خود را در نزدیکی این چشمه می گذرانند. در این مطلب قصد دارم همه چیز را درباره چشمه های باداب سورت و خاصیت و ویژگی آنها بیان کنم. پس اگر به دنبال مکانی منحصر به فرد و خاص هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی چشمه های باداب سورت

چشمه های باداب سورت در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته اند. این چشمه های زیبا به صورت طبقه ای وجود دارند. در حقیقت در طبقات بالا تعدادی چشمه وجود دارند که در سنگی به شکل حوض وجود دارند. آب این چشمه ها به طبقات پایین تر می ریزد و همین سبب شده تا حوض های متعددی در درون سنگ ها به وجود آید. جالب است بدانید که رنگ و بوی آب های این حوض ها با یکدیگر متفاوت است. در حقیقت برخی از حوض ها به رنگ آبی و برخی دیگر به رنگ قرمز و یا نارنجی می باشند.

باداب سورت

تفاوت حوضچه های آبی با قرمز و نارنجی

نکته جالب در خصوص رنگ چشمه های باداب سورت این است که هر کدام از این رنگ ها، دارای ویژگی های متفاوتی می بشند. برای مثال حوضچه هایی که به رنگ آبی هستند دارای آبی شور می باشند. همچنین آب آن ها خاصیت درمانی دارد و برای درمان رماتیسم و بیماری های پوستی بسیار موثر است. ویژگی دیگر حوضچه های آبی رنگ این است که آب درون این حوضچه ها گرم است!

اما حوضچه هایی که به رنگ قرمز و نارنجی و زرد هستند، دارای آبی ترش مزه می باشند. در آب این حوضچه ها رسوباتی از جنس آهن وجود دارد. در حقیقت همین رسوبات سبب شده اند تا آب این حوضچه به رنگ قرمز و نارنجی در بیاید.

بهترن فصل سفر

فصل بهار این منطقه دارای بهترین آب و هوا می باشد. همچنین اگر اردیبهشت ماه به آن سفر کنید، می توانید شاهد چشم انداز بی نظیر این منطقه و همچنین آسمان زیبای این فصل شوید. اما به طور کلی تابستتان نیز فصل خوبی برای سفر است. اما در هر فصلی که به این مکان رفتید، سعی کنید حتما طلوع یا غروب خورشید را در این منطقه تماشا کنید. انعکاس نور خورشید در داخل چشمه ها، منظره ای بسیار زیبا را ایجاد می کند.

موقعیت مکانی چشمه باداب سورت

مثل بسیاری از جاذبه های طبیعی و گردشگری دیگر، این چشمه ها نیز در استان مازندران قرار دارند. در جنوب شهر ساری و در نزدیکی چهاردانگه، می توانید این چشمه های زیبا را ببینید. در نتیجه برای دسترسی به آن باید خود را به ساری برسانید. البته ناگفته نماند که می توانید از سمنان نیز به دیدن چشمه های باداب سورت بروید. به هر حال مسیر سمنان کوتاه تر است.

اگر قصد دارید از مسیر سمنان به این چشمه بروید، باید خود را به شهمیرزاد و سپس سه راه تلمادره برسانید. و پس از عبور از روستای اورست، به این چشمه می رسید. اما اگر قصد دارید از مسیر سمنان بروید باید خود را به ساری و سپس کیاسر برسانید. در کیاسر به سمت روستای اورست بروید و در نهایت به چشمه های باداب سورت می رسید. اگر تا به حال از این جاذبه طبیعی زیبا دیدن کرده اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *