پل ورسک

پل ورسک | زیباترین پل ریلی ایران

پل ورسک یکی از معروف ترین و زیباترین پل های ریلی در ایران است. زیبایی این پل به حدی است که نام آن در سازمان ملی یونسکو به ثبت رسیده است. علاوه بر این به علت منحثر به فرد بودن سازه آن و داشتن ارتفاعی بالغ بر ۱۱۰ متر از دره، نام آن در کتاب رکورد های گینس نیز به ثبت رسیده است. این پل زیبا که ساخت آن کمتر از ۱ سال زمان برد، یکی از مهم ترین عوامل پیروزی در جنگ جهانی دوم بوده است. در این مطلب به معرفی این پل، و موقعیت مکانی آن و همچنین جاذبه های دیدنی نزدیکک به آن را بیان کرده ایم. اگر تا به حال از این پل دیدن نکرده اید و یا با آن آَنایی ندارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با یکی از منحصر به فرد ترین پل های ریلی ایران آشنا شوید.

پل ورسک کجاست؟

این پل زیبا در جاده فیروزکوه قرار دارد. در حقیقنت موقعیت مکانی دقیق این پل در استان مازندران و در شهرسان سواد کوه این استان قرار دارد. ورسک که یکی از روستاهای منطقه سواد کوه است، فاصله بسیار کمی از این پل دارد. به حدی که از این روستا می توان به راحتی این پل زیبا را تماشا کرد.

مختصری درباره این پل

ساخت این پل از سال ۱۳۱۳ شروع و در سال ۱۳۱۵ به پایان رسید. اما همزمان با ساخت این پل، مهندسان بسیاری، مشغول طراحی و ساخت مسیر ریلی تهران شمال بوده اند. در حقیقت یکی دیگر از آثار معماری که همزمان با پل ساخته شد، سه خط طلا است که خط ریلی تهران شمال، در سه طبقه تمامی شیب تند کوه ( که به وسیله ۳ خط افقی ریلی شیب کمتری پیدا کرده است) را طی می کند و در نهایت به پل ورسک می رسد. این پل که به دستور رضا ششاه ساخته شده بود، پس از اتمام توسط ایشان افتتاح شد.

نمایی از پل ورسک

دستور جالب رضا شاه

یکی از جالب ترین نقل قول ها که از زمان افتتاح این پل وجود دارد این است که در آن زمان، رضا شاه برای اطمینان از استحکام پل، معمار اصلی آن، که فردی دانمارکی بود، را مجبور کرد تا به همراه خانواده خود، در دره ورسک و دقیقا در زیر این پل بایستند تا همزمان، قطار از ریل عبور کند. و در آن صورت بود که رضا شاه مستحکم بودن پل را پذیرفت.

جاذبه های دیدنی نزدیک به پل ورسک

اما پل ورسک تنها جاذبه دیدنی این منطقه نیست! در شمال این پل که روستای ورسک نیز قرار دارد، جاذبه های دیدنی بسیار زیبایی وجود دارد. از جمله این جاذبه های دیدنی می توان به آبشار ورسک که به آبشار چشمه علی نیز معروف است، اشاره کرد. این آبشار زیبا و دیدنی در شرق این روستا قرار دارد و بازدید از آن را به شدت توصیه می کنم. از دیگر جاذبه های تفریحی در نزدیک این پل می توان به رودخانه که در پایین پل جاری است نیز اشاره کرد.

مسیر دسترسی به این پل

برای دسترسی به این پل از شهر تهران ابتدا باید خود را به شرق شهر تهران برسانید. سپس با قرار گرفتن در جاده فیروزکوه، و عبور از شهر فیروزکوه و طی کردن مسیری کوتاه، این پل زیبا نمایان می شود. افراد بسیاری هستند که در محور این جاده و در مکانی که به این پل شرف داشته باشند، توقف می کنند و به تماشای این اثر زیبا و معماری بی نظیرش می پردازند. اگر شما نیز تا به حال به بازدید از این پل رفته اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *