همه چیز درباره موزه آبگینه و جذابیت های آن

چکیده مطلب

جاذبه­ های گردشگری شهر تهران بسیار زیاد هستند و انواع مختلفی را شامل می­شوند، از بناهای تاریخی مربوط به بیش از ۴۰۰ سال پیش گرفته تا طبیعت زیبا و بکری که دارد و موزه ­هایی که آینه­ای از تاریخ ایران و بشر هستند. یکی از جاذبه­ های گردشگری شهر تهران، موزه آبگینه است که در خانه و محل کار قوام­ السلطنه- نخست وزیر دوران احمد شاه قاجار و دوران پهلوی- واقع شده است. فارغ از آثار به نمایش درآمده در موزه آبگینه، خود بنای مورد استفاده نیز بسیار زیبا و دیدنی است.

برای بازدید از تهران با جاذبه­ های گردشگری بی­شمار، مدت زمانی بیش از چند روز نیاز است. به همین دلیل به هنگام سفر به تهران باید محلی برای اقامت خود در نظر بگیرید. ما به شما پیشنهاد می­نماییم که برای اقامت خود با توجه به تعداد نفرات گزینه­ی اجاره آپارتمان مبله و یا اجاره سوئیت مبله را در نظر بگیرید. این گزینه انعطاف پذیری بالایی به شما ارائه می­کند، چه از این نظر که تمام یک واحد مسکونی در اختیار شما خواهد بود و چه از نظر مدت زمانی که قصد اقامت در تهران را دارید چرا که می­توانید با توجه به مدت زمانی که قصد اقامت در تهران را دارید، به اجاره ماهانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله و یا اجاره روزانه آپارتمان مبله بپردازید.

تاریخچه بنای موزه آبگینه

این عمارت زیبا تا سال ۱۳۳۰ محل زندگی و کار قوام­السلطنه بوده است. پس از آن در سال ۱۳۳۲ به محل سفارت مصر تبدیل گشت. در ادامه نیز این ساختمان به سفارت افغانستان و بانک بازرگانی تبدیل شد اما در سال ۱۳۵۵ تصمیم گرفته شد که از بانک بازرگانی خریداری شده و به موزه سفال و شیشه تبدیل شود. این بنا که در آثار ملی کشور ثبت شده است، واقع در خیابان ۳۰ تیر است و ۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. عمارت قوام­السلطنه در سه طبقه ساخته شده است که شامل همکف، زیرهمکف و طبقه اول می­شود.

معماری این بنا ترکیبی از معماری ایرانی و معماری اروپایی است. نقش­های برجسته آجری در تزئینات نمای بیرونی ساختمان، از دوران سلجوقی الهام گرفته شده­اند و ستون­های ورودی و ایوان بنا یادآور معماری اواخر دوران قاجار و اوایل حکومت رضا شاه پهلوی است. درون بنا نیز از تزئیناتی مانند آینه­کاری، گچ­بری و منبت­کاری بهره گرفته شده است.

نمایی از بنای موزه آبگینه

موزه آبگینه

این موزه یکی از پربازدیدترین موزه­ های شهر تهران است و بیشتر بازدیدکنندگان آن را گردشگران خارجی تشکیل می­دهند. بازدیدکنندگان این موزه به طور میانگین، سالانه بیش از دو میلیون نفر هستند. ساختمان موزه که توسط یک معمار مشهور اتریشی تغییر کاربری داده شده است، شامل بخش ­های مختلفی است. از جمله این بخش ­ها تالارهای نمایش آثار، غرفه محصولات فرهنگی، کتابخانه و بخش اداری است. بخش نمایش آثار از ۶ تالار تشکیل شده است. در طبقه همکف، آثار مربوط به دوران­ های بسیار دور یا به اصطلاح پیش از تاریخ تا پیش از اسلام به نمایش گذاشته شده­اند. این آثار در تالارهای سمعی و بصری، مینا و بلور قرار گرفته­اند. آثار به نمایش گذاشته شده در طبقه اول مربوط به دوران پس از اسلام تا دوره معاصر می­باشند که در تالارهای صدف، زرین­فام و لاجور قرار گرفته­اند.

ورودی

در ورودی موزه آبگینه، نمونه­هایی از آثار شیشه­ای و ابزارآلات، مواد و رنگ­های مورد نیاز برای ساخت این قبیل آثار به نمایش درآمده­اند.

تالار سمعی و بصری

انسان­هایی که در گذشته­ای بسیار دور موسوم به دوران پیش از تاریخ زندگی می­کردند عقیده داشتند که هر کسی بعد از مرگ خود به لوازم شخصی­اش نیاز دارد و از آن­ها استفاده می­کند. به همین دلیل انسان­هایی که فوت می­شدند به همراه لوازم شخصی خود دفن می­شدند. در این بخش از موزه، یک اسکلت از انسان پیش از تاریخ به همراه لوازم شخصی و زیورآلاتش برای بازدید عموم قرار داده شده است.

تالار مینا

طراحی ویترین­های این تالار الهام گرفته از معماری دوران هخامنشیان در تخت جمشید می­باشد و در آن­ها آثاری به نمایش گذاشته شده­اند که از قدیمی­ترین آثار سفالی و شیشه­ای موزه هستند. آثار شیشه­ای به نمایش گذاشته شده در این تالار مربوط به دو هزاره پیش از میلاد مسیح می­باشد که در بین آن­ها برخی آثار به دست آمده از چغازنبیل نیز مشاهده می­شود. قدیمی­ترین اثر شیشه­ای موجود در این موزه، لوله­های شیشه­ای کشف شده از چغازنبیل و قدیمی­ترین اثر سفالی موجود در موزه آبگینه اثری دست­ساز از دوران اشکانی است.

تالار بلور

ویترین­هایی که در این تالار قرار گرفته­اند با الهام از معماری دوران هخامنشی به خصوص ستون­های تخت جمشید و همچنین نقش رستم طراحی و ساخته شده­اند. در این ویترین­های بسیار زیبا، آثار شیشه­ای به نمایش گذاشته شده­اند. دلیل نام­گذاری این تالار به تالار بلور نیز همین است.

تالار صدف

معماری داخلی این تالار شبیه به یک صدف نیمه باز می­باشد و به همین دلیل این نام بر آن گذاشته شده است. در این بخش از موزه، آثار شیشه­ای و سفالی مربوط به دوران پس از اسلام به نمایش گذاشته شده­اند. این آثار شامل سفال­هایی از شهر نیشابور مربوط به قرن سوم و چهارم می­شود.

تالار زرین­فام

آثاری که در این تالار به نمایش گذاشته شده­اند، ظروف اشرافی به شمار می­روند که مربوط به دوران سلجوقی هستند و به دلیل تکنیک به کار رفته برای تزئین آن­ها به زرین­فام شناخته می­شوند. تزئینات این ظروف با خط نسخ و نستعلیق صورت گرفته است. بر روی برخی از ظروف این تالار، با توجه به شهری که این آثار از آن­ها به دست آمده، چهره­هایی متفاوت از مغولان نیز مشاهده می­شود.

تالار لاجورد

تالار لاجورد به دو بخش تالار لاجورد ۱ و لاجورد ۲ تقسیم شده است. ویترین­های قرار گرفته در این تالار، الهام گرفته از خیمه­های مغولان و برج­های مقبره دوران آن­ها هستند. آثار به نمایش گذاشته شده در این تالار شامل آثار شیشه­ای و سفالی متعلق به دوران تیموری و دوران ایلخانی تا دوران صفوی و دوران قاجار است. یک میز متعلق به دوران قاجار در این بخش از موزه آبگینه قرار دارد که با لعاب هفت رنگ تزئین شده است و چهره­های شخصیت­های مشهور شاهنامه بر آن نقش زده شده است. بالای هر چهره، نام شخصیت آن نوشته شده است.

نمایی از طبقه اول موزه آبگینه

حوضخانه

در طبقه زیر همکف موزه آبگینه، حوضخانه واقع شده است. در حوضخانه از کاشی­کاری­های اواخر دوره قاجار و گچ­بری­های بسیار زیبا استفاده شده است. گالری موزه آبگینه در این بخش قرار گرفته است.

کتابخانه

در ضلع شمال غربی بنا، کتابخانه قرار دارد که در آن کتاب­هایی در زمینه­های باستان­شناسی، تاریخ و هنر به چشم می­خورد. در کتابخانه ۴۰۰۰ جلد کتاب به زبان­های فارسی و انگلیسی قرار دارد.

چگونه به موزه آبگینه برویم؟

برای بازدید از موزه آبگینه که در تمام روزهای سال به جز ایام سوگواری برای بازدید عموم باز می­باشد، بهترین راه استفاده از وسایل نقلیه عمومی است؛ زیرا این موزه در منطقه ­ای قرار دارد که در طرح ترافیک واقع شده است و برای رفتن به این منطقه در روزهای غیر تعطیل، نیازمند خرید طرح ترافیک هستید و پیدا کردن جای پارک در خیابان شلوغ سی تیر نیز کار ساده­ای نیست.

برای دسترسی به موزه آبگینه از طریق مترو، باید در ایستگاه سعدی در خط ۱ از مترو پیاده شوید و سپس با ۲۰ دقیقه پیاده­روی به سمت غرب در خیابان جمهوری، به خیابان سی تیر و موزه آبگینه خواهید رسید. برای رفتن به موزه آبگینه با استفاده از اتوبوس نیز کافی است که سوار اتوبوس­های خط میدان جمهوری- میدان بهارستان شده و در ایستگاه حافظ پیاده شوید تا پس از پنج دقیقه پیاده­روی به سمت شرق در خیابان جمهوری، به خیابان سی تیر برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *