روستای کندوان

همه چیز درباره روستای کندوان و عجایب آن

یقینا تا به حال نام روستای کندوان به گوشتان خورده است. این روستا در استان آذربایحان شرقی قرار دارد. علاوه بر جاذبه های دیدنی و گردشگری در داخل شهر تبریز، جاذبه های زیادی نیز در اطراف آن قرار دارد. آوازه روستای تاریخی کندوان به گوش تمام مردم جهان رسیده است. در حقیقت همه روزه ، افراد زیادی از داخل و خارج کشور برای بازدید از این روستای تاریخی به این جاذبه تاریخی می آیند. این روستا در منطقه ای کوهستانی واقع شده است و خانه های آن از جنس سنگ می باشد و در داخل کوه ایجاد شده اند. در این مقاله قصد دارم همه چیز را درباره روستای کندوان و تاریخچه و امکانات آن بیان کنم. پیشنهاد می کنم ادامه مطلب را مطالعه کنید. پس از مطالعه این مطلب هوس سفر به این جاذبه دیدنی به سرتان می زند.

روستای کندوان کجاست؟

همانطور که در مطالب بالا مشاهده کردید، این روستا در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. موقعیت مکانی دقیق این روستا در ناحیه جنوب غربی شهر تبریز قرار دارد. برای دسترسی به این روستا ابتدا باید خود را به شهر تبریز در این استان برسانید. سپس در سمت جنوب غربی این شهر حرکت کنید و پی از طی کردن مسیری حدود ۶۰ کلیومتر به این روستا می رسید. البته باید بگویم که برای رسیدن به این روستا باید به اسکو بروید ، سپس بعد از گذر از شهر اسکو ، روستای کندوان را مشاهده خواهید کرد. شهر اسکو تا روستای کندوان ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

خانه های روستای کندوان

تاریخچه این روستا

قدمت این کوه به ۷ هزار سال پیش بر می گردد. نقل قول های زیادی در مورد اولین ساکنین این روستا وجود دارد. برخی می گویند که اولین ساکنان این منطقه در زمان حمله مغول ها به ایران ( قرن ۷ هجری ) به این حفره هایی که در داخل کوه بود آمدند. علت جابه جایی این افرا این بود که مغول ها به روستای این افرا حمله کرده بود و آنها برای نجات جانشان به این کوه آمدن و در داخل حفره های کوه پناه گرفتند. برخی نیز می گویند که عشایر با مهاجرت ها خود به این کوه می آمدند و حفره های داخل این کوه را ایجاد کردند.

شکل قرار گیری خانه ها در روستای کندوان

این روستا دارای ۱۱۷ خانوار می باشد. خانه های این افراد در درون کوه قرار دارد. سال ها پیش بر اثر انفجار آتشفشان ، این کوه که نامش سلطان داغی می باشد به این شکل در آمد. پس از گذشت زمان های زیادی انسان ها در دل این کوه حفره هایی ایجاد کردند که امروزه این حفره ها ، محل زندگی افراد زیادی می باشد. جالب است بدانید که در فصل زمستان که هوا به شدت سرد است ، خانه های این روستا بسیار گرم می باشد. همچنین در فصل تابستان که هوا گرم می شود ، هوای داخل خانه ها بدون استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی خنک می باشد.

همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید این خانه ها به شکل کله قند می باشند. همچنین بسیار نزدیک به هم و در کنار هم قرار گرفته اند. به همین علت برای این روستا ، نام کندوان انتخاب شد.

امکانات

شاید برایتان جالب باشد بدانید که در این روستا امکانات آن چنانی وجود نداد و حتی ساکنین این روستا نیز برای خریدهای خود به شهر اسکو می روند. اما باید بگویم که در این روستا هتلی وجود دارد به نام هتل لاله. شکل اتاق های این هتل مانند خانه های کله قندی روستا می باشد. در این هتل می توانید اقامتی خوب و به یاد ماندنیای را تجربه کنید. اما باید بگویم هزینه اقامت در این هتل کمی بالا می باشد.

شب های روستای کندوان

بهترین زمان بازدید از این روستا

قطعا می دانید که آب و هوای شهر تبریز در اکثر روز های سال سرد می باشد. به علت قرار گرفتن این شهر در قسمتی کوهستانی ، این آب و هوا را نیز دارد. حتی در فصل بهار که هوا کمی سوز خود را از دست داده و نسبتا سرد نمی باشد، بازم هنگام شب ها سرمای شدیدی این شهر را فرا می گیرد. آب و هوای کندوان نیز دقیقا مانند آب و هوای شهر تبریز می باشد. حتی اگر در فصل بهار نیز به این منطقه سفر کنید ، بازم هم هوا کمی سرد است. در نتیجه بهترین زمان برای بازدید از روستای کندوان فصل تابستان و سه ماه آن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *