سعدیه

معرفی سعدیه | معروف ترین بنای تاریخی در شیراز

سعدیه یکی از اصلی ترین نمادهای شیراز می باشد. این بنای تاریخی که آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی، سعدی می باشد، یکی از اصلی ترین عوامل برای جذب توریست به شهر شیراز می باشد. شهر شیراز که تا مدت ها، پایتخت ایران بود و مورد توجه پادشاهان و حاکمان متعدد قرار می گرفت، دارای بناها و آثاری با معماری زیبا و بی نظیر متعددی بود. که همین آثار و بناهاریال امروزه تورسیتان و گردشگران بسیاری را به شهر شیراز می کشانند و سبب توریستی شدن این شهر می شوند. سعدیه نیز یکی از این آثار است که هر ساله، افراد بسیاری مسافت های کوتاه و طولانی را طی می کنند تا از نزدیک، این آرامگاه تاریخی را مشاهده کنند. در این مطلب به معرفی سعدیه، بنای آن و همچنین آشنایی با این اثر تاریخی پرداخته ایم. در نتیجه برای آشنایی بیشتر با این آرامگاه مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

مختصری درباره سعدیه

بنایی که امروزه آرامگاه سعدی شیرازی در آن قرار دارد، زمانی محل زندگی همین شاعر بزرگ بود. او در این باغ می نشست و اشعار زیبای خود را می سرود. در نتیجه مشخصا این بنایی که ما امروز مشاهده می کنیم، بعدها به محوطه این مجموعه اضافه شد. در این مجموعه تعدادی حوضچه آب وجود دارد. همچنین در زیر این بنا و در چند متر در زیر زمین، یک قنات وجود دارد. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، این بنا شباهت زیادی به چهل ستون دارد. علت هم این است که در آخرین بازسازی آن، بنای آن را با الهام گرفتن از چهلستون اصفهان ساخته اند.

نمایی از بنای سعدیه

تاریخچه این مجموعه

همانطور که گفتیم در ابتدا، ساختمانی که امروزهه ایشان در آن دفن شده اند وجود نداشت. در قرن ۷ هجری، اولین آرامگاه را برای ایشان ساختند. اما گفته شده که برخی مردم این منطقه اعتقاد داشتند که آبی که در حوض های این مجموعه وجود دارد، شفابخش هستند. در نتیجه این افراد به سعدیه می آمدند و لباس های خود را در این خوض های می شستند. همین مساله سبب شد تا این بنا تخریب گردد و هیچ اثری از آن باقی نماند. اما بعد ها در زمان حکومت زندیه، کریم خان زند دستور داد تا بنایی را به عنوان آرامگاه سعدی بسازند. اما در سال ۱۳۲۷ به دستور یکی از علمای شیراز تخریب شد. اما خوشبختانه این بنا را دوباره و به طور کامل بازسازی کردند و به شکلی که امروزه می بینیم، ساختند.

بهترین زمان سفر و ساعات بازدید از سعدیه

همانطور که گفتیم شهر شیراز یکی از شهر های توریستی ایران می باشد. به همین سبب بسیار مهم است که در چه زمانی به این شهر سفر می کنید و به بازدید از این مجموعه می روید. اصولا در تعطیلات نوروز و تعطیلات عید، سیل جمعیت بسیار زیادی به این شهر سفر می کنند و به بازدید از آثار گردشگری این مجموعه می پردازند. در نتیجه توصیه ممی کنم اگر قصد بازدید از این مجموعه را دارید، تعطیلات را برای سفر به این شهر انتخاب نکنید. همچنین برای بازدید از این مجموعه می توانید هر روز از ساعت ۸ صبح، تا ساعت ۹ شب اقدام کنید و زیبایی های این اثر تاریخی را از نزدیک ببینید. اگر تا به حال به بازدید از سعدیه رفته اید تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *