غار پراو

غار پراو| اورست غارهای جهان

پراو کوهی است در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه و در نزدیکی روستای چالآبه که در این کوه غاری به همین نام وجود دارد. این کوه که در میان دو کوه طاق بستان و بیستون وجود دارد ۳۳۵۷ متر ارتفاع دارد که غار پراو در ارتفاع ۳۰۵۰ متری این کوه واقع شده است.
طول این غار ۱۴۵۰متر است که۷۵۰ متر عمق دارد. در طول این غار ۲۶ حلقه چاه وجود دارد که از آبهای ناشی از ذوب شدن یخچالهای زیر زمینی پر میشوند. بیشترین عمق چاه مربوط به غار شماره ۱۶ است که ۴۲ متر عمق دارد. علت نامگذاری این غار هم دقیقا همین است، پراو در گویش آن منطقه به معنای پر آب است. این پر آب بودن مسیر غار و ارتفاع پایین آن که به طور معمول بین ۱ الی ۳ درجه سانتیگراد است باعث شده رفتن به این غار بسیار دشوار باشد و ورود به ار در پاییز و زمستان غیر ممکن شود.

تاریخچه پیمایش پراو

اولین صعود به این غار در بیش از ۴۰ سال پیش یعنی در سال ۱۳۵۰ توسط گروهی انگلیسی انجام گرفته بود و پس از آن از این غار به دلیل عمق و ارتفاعی که داشت به عنوان اورست غارهای جهان نام برده شد. اما بعد ها با کشف غارهای جدید در فرانسه و دیگر کشور ها غار پراو رتبه ۲۲۰ در سطح جهان را داراست. در انتهای این غار حفره ای گلی وجود دارد که عمق سه متری و طول ۵۰ متر دارد و به نظر غواصان این حفره انتهای این غار است

غارنوردی در پرآو

پیمایش این غار از سخت ترین پیمایشها برای غارنوردان ایرانی است، ورودی این غار به گونه ای است که از همان ابتدا باید به شیوه ی پا مرغی وارد آن شد و پس از ورود به غار نیز دمای پایین هوا و دیواره های خشن غار که لباسهای غارنوردان را پاره میکند و باعث ورود آب و هوای سرد به درون لباسهایشان میشود پیمایش این غار را بسیار دشوار میکند. مسیر های این غار نیز صعب العبور بوده به طوری که در برخی از این مسیر ها باید به صورت سینه خیز به مسیر ادامه داد، آن هم در مسیر های پر پیچ و خمی که در آن آب صفر درجه جریان دارد. این مسیر های صعل اعبور وسردی غار باعث شده تا کنون ۵ غارنورد در این غار جان خود را از دست بدهند، اگر به روزی به این غار بروید تابلوهای یادبودی که به احترام این غارنوردان در دیواره های غار نصب شده را خواهید دید.

تمام موارد ذکر شده سند محکمی بر سختی پیمودن این غار است. این غار تلفیقی است از مسیر های عمودی و افقی که همانطور که گفته شد در هیچ زمانی دمای این غار از ۳ درجه بالاتر نمیرود و از چالش های اساسی غارنوردان در این غار دست و پنجه نرم کردن با دمای آن و حفظ انرژی بدنشان است. در مسیر هایی ارتفاع سقف غار به کمتر از نیم متر میرسد که همه ی اینها نشان میدهد هر غارنوردی که به این غار می آید باید توان بدنی بالایی داشته باشد.

اولین زنی که توانسته این غار را بپیماید اورست‌نوردی قهار به نام “لیلا اسفندیای” بئد که توانست در سال ۱۳۸۱ به عنوان اولین زن سر تا سر این غار را بپیماید.
غار پراو در سال ۱۳۸۹ با شماره ۹۰ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده اما هنوز ثبت جهانی این غار انجام نشده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *