غار شاپور اول

غار شاپور اول ساسانی | یکی از قدیمی ترین غارهای ایران

غار شاپور اول ساسانی یکی از مشهور ترین و پر بازدید ترین آثار باستانی در استان فارس است. این غار با داشتن مجسمه ای غول پیکر در ابتدای آن، توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است. حتی در اکثر روزهای سال، افراد بسیاری برای بازدید از این مجسمه ی عظیم، مسافت ههای طولانی را طی می کنند تا از نزدیک شاهد عظمت و زیبایی آن باشند. این غار با داشتن ویژگی های متعدد، و بخش های مختلف، یکی از زیباترین غار های ایرانی است که هر بخش از آن سکلی متفاوت دارد و نمایانگر تاریخچه حکومت ساسانی می باشد. در این مطلب به معرفی کامل غار شاپور اول ساسانی و همچنین بخش های مختلف آن می پردازیم. اگر تا به حال به بازدید از این غار نرفته اید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با یکی از آثار باستانی ایران آشنا شوید.

مختصری درباره غار شاپور اول

طبق گفته باستان شناسان، قدمت این غار بالغ بر ۲۰۰۰ سال می باشد. ویژگی ای که این غار را نسبت به سایر غارهای ایران متمایز می کند، این است که در زمان ساسانیان از این غار استفاده های زیادی می شده است، به همین سبب، ساختار آن به طور کامل متفاوت است. برای مثال، ورودی این غار، یک دهانه ی بسیار عظیمی دارد که به ۴ ایوان تقسیم شده است. در ایوان چهارم، که ارتفاع بیشتری نسبت به سایر ایوان ها دارد، یک مجسمه عظیم متعل به شاپور اول ساسانی وجود دارد. علاوه در این، در غار شاپور اول ۳ تالار بزرگ، ۴ مسیر فرعی، و ۵ دهانه ی کوچک وجود دارد. علاوه بر این، در این غار تعدادی دریاچه نیز وجود داشته که به مرور زمان از بین رفته اند و امروزه تنها اثری از آن ها باقی مانده است.

مجسمه شاپور اول ساسانی

همانطور که گفتیم در قسمت ورودی یکی از دهانه ههای بزرگ، یک مسجمه وجود دارد. این مجسمه تصویری از شاپور اول ساسانی است. شاپور اول، دومین پادشاه ساسانی بود که پس از اردشیر بابکان ( پدرش) بر تخت پادشاهی نشست. شاپور ساسانی دستور داد تا مجسمه ای از ایشان بسازند و در قسمت ورودی غار قرار دهند. این مسجمه با طول ۷ متر و عرض ۲ متر، یکی از زیباترین آثار باستانی باقی مانده از زمان ساسانیان است که افراد بسیاری محو تماشا و عظمت آن می شوند. سر این مجسمه رو به دشت عظیمی که رو به روی غار وجود دارد، قرار دارد. این دشت در زمان های قدیم، محل برگزاری بازی چوگان بوده است.

مجسمه ای در غار شاپور اول ساسانی

موقعیت مکانی و مسیر دسترسی به غار شاپور اول ساسانی

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این غار در استان فارس قرار دارد. برای دسترسی به آن باید خود را با کازرون برسانید. در این شهر باید از طریق جاده کازرون – قائمیه، خود را به ورودی جاده غار شاپور برسانید. در انتهای این جاده، منطقه بازی چوگان و غار شاپور را مشاهده خواهید کرد. البته لازم به ذکر است که در این منطقه، ۳ غار وجود دارد که یکی از آنها متعلق به مادر شاپور ساسانی، یکی مطبخ و دیگر غار شاپور ساسانی می باشد. اگر تا به حال از این غار باستانی دیدن کرده اید، تجربیات ود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *