سی و سه پل

دانستنی های سی و سه پل

سی و سه پل نام یکی از شناخته شده ترین و پر بازدید ترین آثار تاریخی در ایران است. در واقع سی و سه پل یکی از جاذبه های دیدنی شهر اصفهان، و حتی یکی از نماد های این شهر است. این شهر یکی از بهترین مکان ها برای سفر و گردش در ایران است که با سفر به آن، می توان به طور کامل با تمدن ایرانی آشنا شد و بسیاری از بقایا و آثاری که مربوط به سلسله های مختلف تمدن این کشور است است، را از نزدیک دید. در حقیقت شهر اصفهان، در مدت زمانی طولانی پایتخت ایران بود و به همین سبب، سازه ها و عمارت های متعددی در آن ساخته شده است. سی و سه پل نیز یکی از این آثار باستانی است که از زمان صفویان تا به امروز سالم باقی مانده و بازدید از آن برای عموم مردم آزاد است.

در این مطلب به معرفی این جاذبه تاریخی پرداخته ایم. در نتیجه اگر تا به حال به بازدید از آن نرفته اید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

مختصری درباره این پل

امروزه سی و سه پل به یکی از مشهور ترین و پر بازدید ترین آثار تاریخی در اصفهان تبدیل شده است. به عبارتی دیگر، افرادی که به قصد گردشگری به این شهر سفر می کنند، محال است بازدید از این پل زیبا را از دست بدهند. سی و سه پل به علت معماری متفاوت و منحصر به فردش شهرت پیدا کرد. به طوری که توریستان بسیاری از خارج از کشور، برای بازدید این شاهکار معماری به ایران می آیند تا از نزدیک، شاهد زیبایی بی حد و حصر این اثر تاریخی باشند. نکته جالب در خصوص این پل این است که در ابتدا، چهل دهانه داشت. اما به مرور زمان و دخالت انسان ها، تعدادی از این دهانه ها مسدود شده و از بین رفتند و در نهایت، سی و سه دهانه ای که امروزه شاهد زیبایی آن هستیم، باقی مانده است.

نمایی از سی و سه پل در شب

سازنده سی و سه پل چه کسی می باشد؟

بهتر است اول به معرفی نام هایی که تا کنون به این پل نسبت داده شده است، بپردازیم. در طول حیات این پل ، نام های متعددی را به آن نسبت داده اند. از جمله این نام ها می توان به پل سی و سه چشمه، پل جلفا، پل شاه عباسی، پل چهل چشمه و پل الله وردی خان اشاره کرد. از روی برخی از این نام ها می توان حدس زد که سازنده آن چه کسی است. در واقع اولین کسی که پیشنهاد ساخت سی و سه پل را داد، شاه عباس اول بود. اما در نایت، این پل توسط فردی به نام الله وردی خان اوندیلادزه ساخته شد.

برگزاری مراسم های متعدد

از همان ابتدا که ساخت این پل به اتمام رسید، توجه افراد بسیار زیادی را به خود جلب کرد. سی و سه پل، از همان روزهای اول، محل برگزاری جشن و پایکوبی های متعدد بود. در واقع عید نوروز در این پل برگزار می شد و در تمام طول عید، مردم چراغ های متعددی را بر روی پل تعبیه می کردند و حتی به دستور شاه عباس، تمام پل را با گل تزیین می کردند. اما تنها مراسم جشن عید نبود. مراسم های مختلفی از جمله مراسم آب چاشان و مراسم خاج شویان نیز در کنار این پل برگزار می شد. به طور کلی می توان گفت که نه تنها امروزه این پل مقصد بسیاری از گردشگران و توریستان است، بلکه از همان ابتدا نیز مورد توجه بسیاری از مردم قرار می گرفت.

اگر تا به حال به شهر اصفهان سفر کرده اید و به بازدید از این جاذبه تاریخی رفته اید، تحربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *