خانه طباطبائی ها در کاشان

خانه طباطبائی ها در کاشان ، آمیزه ای از هنر و تجربه

خانه طباطبائی ها در کاشان از معروف ترین و پر بازدید ترین خانه های کهن موجود در ایران است که در قرن نوزدهم ساخته شده.
چیزی که در این خانه توجه را به خود جلب میکند دانش تجربی معمار آن از عناصر معماری و استفاده ی به جا و ترکیب آنها با ذوق هنری خود است که موجب میشود با تماشای این خانه هرکسی از تبحر استاد کاران ایرانی و هنر ظریفشان در طراحی و ساخت بنا ها شگفت زده شود.

تاریخچه خانه خانه طباطبائی ها

این خانه در تاریخ ۱۲۵۰ هجری قمری ساخنه شده. صاحب خانه طب اطبائی ها یکی از تاجران بین المللی فرش و از اهالی نطنز و ساکن کاشان بوده است. حاج سید جعفر طباطبائی نطنزی فرش های دستباف و نفیس ایرانی را به هند و روسیه صادر میکرده است.
او پس از تصمیم به ساخت خانه طباطبائی ها به سراغ استاد علی مریم، معمار معروف دوره قاجار در کاشان رفت، این معمار سازنده ی خانه ی بروجردی ها و سرای امین الدوله نیز بوده. ساخت خانه طباطبائی ها ۱۰ سال به طول انجامیده است.
در سالهای اخیر نیز یعنی بین سالهای ۱۳۷۳الی۱۳۷۶ این خانه توسط هیئت امنای مرمت و احیای ابنیه تاریخی کاشان از صاحبان آن خریداری شد و د رهمان سالها مرمت و بازسازی گردید.

خانه طباطبائی ها د رکاشان

معماری خانه طباطبائی ها

این خانه که در نزدیکی بقعه امامزاده سلطان امیر احمد قرار دارد،۴۷۰۰متر مربع وسعت دارد که شامل ۳ بخش اندرونی ،بیرونی و بخش مخصوص به خدمه است.
این خانه دارای ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب،۳ بادگیر و ۲ رشته قنات است.

گچ بری های این خانه نیز با نظارت میرزا صنیع الملک که هنرمند بزرگ دربار ناصر الدین شاه بوده انجام گرفته است. و همین امر بر زیبایی و ارزش این خانه افزوده.
نقوش عمده ی این گچ بری ها گل مرغ است و علت آن سنخیتشان با شغل صاحب خانه که مربوط به فرش میبود، بوده است.
معماری به کار برده شده در ساخته این بنا معماری گودال باغچه است، در این نوع معماری یعنی باغچه خانه درون گودال قرار دارد تا هم استحکام بنا در صورت وقوع زلزله تامین باشد و هم از رطوبت بنا برای گیاهان باغچه استفاده شود و ضمنا این سبک آب رسانی به خانه را هم تسهیل میبخشیده.

قسمت اندرونی خانه محل سکونت خانواده طباطبائی بوده است این قسمت شامل یک اتاق ساده پن دری و دو حیاط متصل به آن است و سردابهایی که بادگیر ها هوای خنک آنها را به اتاق پنج دری میرساندند.
بهدلیل سبک خاصی از معماری سرداب این بنا و اختلاف ارتفاع آن با سطح کوچه و نوع مصالح به کار گرفته شده و دو جداره بودن بدنه آن در فصل تابستان ۱۵ الی۲۰ درجه اختلاف دما با سایر نقاط خانه در ان مشاهده میشود.
آب خانه از دو قنات نصرت آبادی و نصر آبادی تامین میشده.

محل خانه طباطبائی ها

خانه طباطبائی ها در مرکز کاشان و در نزدیکی بسیاری از خانه های کهن این شهر که بافت قدیمی آن جا را تشکیل میدهند واقع شده است. با رفتن به این خانه میتوانید از خانه های دیگر نظیر خانه بروجردی ها، عامری ها و گرمابه سلطان امیر احمد و … دیدن کنید.

بهترین زمان بازدید از این خانه

این خانه از ساعت ۳۰/۸الی ۱۸ برای عموم آزاد است.
سعی کنید وقتتان را طوری برنامه ریزی کنید که تمام ۴۰ اتاق این خانه را بتوانید برانداز کنید چرا که هریک از آن ها از معماری منحصر به فردی برخوردار است.
به دلایل ذکر شده حتی اگر در تابستان هم به این خانه بروید فضای داخل خانه اصلا گرم نبوده و کاملا میتوانید از مطبوع بودن هوای آنجا لذت ببرید اگرچه بهترین زمان سفر به مناطق گرم و خشک ایران مانند شهر کاشان در پاییز و بهار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *