جزیره ابوموسی

جزیره ابوموسی | جنوبی ترین جزیره ایران

کشور ایران، از شمال و جنوب با دریاها در ارتباط است. همین مساله سبب شده تا جزایر کوچک و بزرگ متعددی در این کشور وجود داشته باشد و ارزش زیادی به کشور بدهد. هر کدام از جزایر ایران، دارای ویژگی ها و امکانات متفاوتی می باشد و علاوه بر این، هر جزیره ای، دارای جاذبه های گردشگری و تفریحی مخصوص به خود را دارد. اما یکی از جزایر زیبای موجود در کشور ایران، جزیره ابوموسی می باشد. در این مطلب به معرفی جزیره ابوموسی ، جاذبه های دیدنی آن و همچنین مسیر دسترسی به آن پرداخته ایم. اگر تا به حال از این جزیره بازدید نکرده اید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با جزیره ای مهم در ایران آشنا شوید.

مختصری درباره جزیره ابوموسی

همانطور که در مطالب بالا مشاهده کردید، این جزیره، جنوبی ترین جزیره در آب های خلیج فارس می باشد. در واقع فاصله این جزیره تا شهر بندر عباس حدود ۲۲۲ کیلومتر می باشد و برا دسترسی به آن باید زمان زیادی را در آب های خلیج فارس بگذرانید. نکته ای که در خصوص ابوموسی وجود دارد این است که یک شهرستان می باشد که از جزایر متعددی تشکیل شده است. در نتیجه به طور کلی مساحت این شهرستان نزدیک به ۷۰ هکتار می باشد. اما وسعت جزیره ابوموسی که یکی از بخش های شهرستان ابوموسی می باشد، در حدود ۱۲ هکتار است. یکی از مهم ترین ویژگی های این جزیره این می باشد که آب آن منطقه بسیار شفاف و زلال است. در نتیجه اگر به ساحل آن بروید، می توانید به راحتی ماهی ها و عروس های دریایی را مشاهده کنید.

سایر بخش های شهرستان ابوموسی

علاوه بر جزیره ابموسی، جزایر مشهور دیگری از جمله سیری، تنب بزرگ، تنب کوچک، فرور بزرگ و فرور کوچک می باشد. این جزایر با مساحت های متفاوت، در کنار هم شهرستان ابوموسی را تشکیل می دهند.

شفافیت آب جزیره ابوموسی

بارندگی در جزیره ابوموسی

در این جزیره میزان بارندگی بسیار کم است. در واقع بیشترین میزان بارندگی در فصل زمستان رخ می دهد. علاوه بر این در اوایل فصل بهار نیز، بارندگی ناچیزی در جزیره ابوموسی رخ می دهد. نکته مهم در خصوص بارندگی های این منطقه این است که بیشتر به صورت لحظه ای و در مدت زمان بسیار کوتاهی رخ می دهد. اما در همین مدت زمان کم، شدت بازش بسیار زیاد است و میزان قابل توجهی باران به زمین جزیره میریزد.

گونه های جانوری

جزیره ابوموسی، یکی از مهم ترین جزایر ایران از لحاظ گونه های جانوری می باشد. در حقیقت در این جزیره، گونه های بسیار زیادی از جانوران دریایی دیده شده اند که همین مساله این جزیره را در موقعیت ویژه ای قرار می دهد. از جمله گ.نه های مهم جانوری در این منطقه می توان به لاکپشت سبز دریایی، شاه میگو، مارماهی، کوسه و گونه های بسیار زیادی از ماهی های رنگارنگ اشاره کرد.

بهترین زمان برای سفر به جزیره ابوموسی

در مطالب بالا اشاره کردیم که این جزیره جنوبی ترین جزیره ایران می باشد. مشخصا همین مساله نشان دهنده این است که دمای هوا در این جزیره بسیار گرم تر از سایر جزیره ها می باشد. این جزیره نسبت با سایر جزیره های خلیج فارس، فاصله کمتری با خط استوا دارد. در نتیجه علت گرمای این منطقه همین است. پس بهترین زمان برای سفر به جزیره ابوموسی، فصل زمستان است. اگر تا به حال به این جزیره سفر کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *