بخش بند پی

بند پی، بهارنارنج ایران

در مازندارن و جایی نزدیک به بابل شهری وجود دارد به نام بهارنارنج. در شهر بهارنارنج ، بخشی به نام بند پی وجود دارد که به تنهایی بیشتر بار جاذبه ‌ی گردشگری بابل را به دوش میکشد. بند پی، بهارنارنج ایران است و  به دو بخش بند پی غربی و بند پی شرقی تقسیم میشود. در گویش محلی “بند” به معنای سرزمین مرتفع و “پی” به معنای منطقه ای پست و جلگه ایست. درواقع این نام به این خاصیت بند پی اشاره دارد که هم از ارتفاعات زیبا برخوردار است و هم از مراتع مسطح و سرسبز.

روستای بند پی کجاست؟

بند پی در ۲۰ کیلومتری بابل واقع شده است. اگر از تهران قصد رفتن به بند پی، بهارنارنج ایران را دارید میتوانید از جاده هراز ، دماوند و سیاهکلرود به بابل بروید. تهران با بابل ۲۲۰ کیلومتر فاصله دارد؛ سپس از بابل میتوانید به روستای بندپی برسید. از طریق جاده چالوس هم میتوانید به نوشهر بروید و سپس خودتان را به بخش بند پی برسانید که این مسیر ۱۷۵ کیلومتر است.

بند پی غربی:

بند پی غربی از دو دهستان به نام های خوشرودپی و شهید آباد تشکیل شده که مجموعا ۴۷ روستا دارد. در این بخش از بند پی سد زیبایی به نام شیاده واقع شده که علاوه بر زیبایی، آب مورد نیاز برای کشاورزی در این بخش را تامین میکند.

بند پی شرقی:

بند پی شرقی از دو دهستان فیروزجاه و سجادرود تشکیل شده که ۷۱ روستا را درون خود جای داده است. مرکز این منطقه شهر گلوگاه است. عمده‌ی جاذبه های گردشگری بند پی در بند پی شرقی قرار دارد. بند پی شرقی با سوادکوه ، ییلاقات فیروزکوه و هراز جاده‌ی ارتباطی مشترک دارد که همین امر بر اهمیت آن افزوده است.

جاذبه های گردشگری بند پی:

 

همانطور که گفته شد بخش بند پی جاذبه های گردشگری بسیاری را درون خود جای داده است و همه‌ی شگفتی های طبیعت را یکجا دارد. ازجمله کوهستان، رودخانه های خروشان، مراتع سرسبز، و شالیزارهاری وسیع که هر کام به نحوی بر زیبایی این منطقه افزوده اند. در ادامه میخواهیم برخی از این جاذبه های گردشگری را معرفی کنیم.

شالیزار پلکانی روستای فیروزجاه:

در بخش شرقی بند پی روستایی به نام فیروزجاه وجود دارد که برخی آن راا پریجاه نیز میخوانند. شالیزار های این روستا به طور پلکانی طراحی شده‌اند که این چینش چشم اندازی دیدنی را به وجود آورده. اگر به این روستا رفتید میتوانید از قلعه تاریخی که در این روستا قرار دارد نیز دیدن کنید.

بند پی| شالیزار فیروزجاه
آبشار درازکش:

حالا که به روستای فیروز جاه رفته اید در همان حوالی به روستای درازکش بروید و از آبشار آنجا نیز دیدن کنید. برای رسیدن به آبشار باید مسیر روستای درازکش را تا رسیدن به مسجد این روستا ادامه دهید و از آنجا به بعد مسیر جنگلی به طول ۳۰۰ متر را طی کنید تا به آبشار درازکش برسید. این آبشار ۷ متر ارتفاع دارد که ابتدا به یک حوضچه میرسد و سپس به درون رودی سرازیر میشود.

 

فیلبند:

از معروف ترین جاذبه های گردشگری بخش غربی بند پی روستای فیلبند است که محلی ها آن را ” فِل بَن” میخوانند. در این روستا میتوانید جنگل ابر را تماشا کنید و از چشمه های آب معدنی آنجا نیز استفاده کنید. جالب است بدانید که این چشمه های آب گم به علت دارا بودن املاح معدنی میتوانند در درمان بیماری های پوستی و روماتیسم ها میتواند موثر باشد.

بند پی| فیلبند
سد شیاده:

از دیگر جاذبه های گردشگری بند پی غربی سد شیاده میباشد که در واقع یک سد خاکی است که برروی رودخانه چلیم وجود دارد.این سد در روستایی به همین نام شیاده واقع شده. اگر به این روستا بروید میتوانید از ماهیگیری و قایقرانی در سد شیاده لذت ببرید و همچنین از خود روستای شیاده که یکی از آثار ملی ایران که یک سقاخانه مربوط به دوره قاجار است دیدن کنید. همچنین میتوانید در جنگل انبوهی که در این روستا واقع شده است نیز کمپ کنید و شب را همانجا بمانید.

بند پی| سد شیاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *