چهل ستون

باغ چهل ستون | زیباترین جاذبه گردشگری در اصفهان

شهر اصفهان یکی از مهم ترین شهر های ایران است که در مان های قدیم، به عنوان پایتخت انتخاب شده بود. این شهر برای مدتی طوولانی، پایتخت ایران، و محل زندگی پادشاهان آن دوره بود. به همین سبب می توان گفت که این شهر یکی از بزرگ ترین و مهم ترین شهر های تاریخی ایران است که با وجود بناهای تاریخی بسیاری که در آن وجود دارد، دارای ارزش بسیار زیادی می باشد. در زمان های قدیم در محل شهر اصفهان، یک باغ بسیار بزرگ به نام باغ جهان نما وجود داشت. بسیاری از آثار تاریخی به جای مانده از قدیم، بر روی زمین های باغ جهان نما ساخته شده است. یکی از این آثار تاریخی باغ چهل ستون است که با معماری بی نظیرش، افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند.

در این مطلب قصد دارم همه چیز را درباره باغ چهل ستون و زیبایی های آن بیان کنم. ادامه مطلب را مطالعه کنید تا با این اثر تاریخی بیشتر آشنا شوید و حتی بازدید از آن را در برنامه های خود قرار دهید.

معرفی باغ چهل ستون

این باغ زیبا در مساحتی بیش از ۲ هکتار ساخته شده است. در این باغ پوشش گیاهی متنوع و بسیار زیبایی وجود دارد که چشم انداز این باغ را دو چندان کرده است. نکته جالب در خصوص معماری این باغ این است که در ساخت آن با استفاده از سبک معماری چینی، معماری فرنگی و ایرانی استفاده شده است و ساخت آن تلفیقی از این سبک معماری ها می باشد.

بنای کاخ چهل ستون

تاریخچه

زمان ساخت این باغ زیبا و بزرگ به دوره صفوی بر می گردد. البته تا مدت زیادی، زمان ساخته شدن این باغ زیبا مشخص نبود. اما در سال ۱۳۲۷ بلاخره مشخص شد که شاه عباس دوم دستور ساخت باغ چهل ستون را صادر کرده بود. شاه عباس صفوی، در زمان حکومت خود، آثار بسیار زیادی را در شهر اصفهان ساخت و ارزش بسیار زیادی به شهر اصفهان داد. از جمله سایر بناها و آثار به جای مانده از زمان شاه عباس صفوی می توان به خیابان چهارباغ، و تعداد زیادی باغ در این حیابان بوود. امروزه بسیاری از این باغ ها نابود شده اند و تعداد کمی از این آثار باقی مانده است. این باع در سال ۱۰۵۶ هجری قمری، توسط شاه عباس دوم افتتاح شد.

مشخصات باغ چهل ستون

ساختمان کاخی که در باغ چهل ستون قرار دارد دارای یک ایوان بزرگ و اصلی می باشد. در این ایوان تعدادی ستون وجود دارد که ارتفاع آن ها ۱۴ متر می باشد. نکته جالب درباره ستون های این ایوان این است که این ستون ها از جنس چوب چنار و کاج ساخته شده است. جالب است بدانید که ععمارت سعدیه را با الهام گرفتن از این عمارت ساخته اند.

بخش های مختلف این باغ

در ابتدا شاه عباس، عمارتی بزرگ را در میان این باغ ساخته بود. سپس در زمان شاه عباس دوم، این باغ توسعه پیدا کرد و بناهای متعددی در آن ساخته شد. از جمله این بناها، می توان به ستون های موجود در ایووان ابن عمارت، تالار آیینه، اتاق های بزرگ در قسمت شمالی و جنوبی تالار آیینه، تالار هجده ستون، ایوان های بزرگ در سرسراهای این عمارت، حوض بزرگ عمارت، و همچنین تزیینات متنوع در بخش های مختلف باغ چهر ستون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *