کلیسای وانک

آشنایی با کلیسای وانک و بخش های مختلف آن

کلیسای وانک یکی از اصلی ترین و بزرگ ترین کلیساهای شهر اصفهان می باشد که در زمان صفویان، ساخته شد. کلیسای وانک با وسعت بسیار زیادی که دارد، همه ساله، میزبان بسیاری از گردشگران و توریستان می باشد و به عنوان یکی از پر بازدید ترین آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری در ایران شناخته می شود. این کلیسا، با معماری بسیار زیبای خود، جلوه بسیار متفاوت تری نسبت به سایر کلیساهای ایران ودنیا دارد و حتی نام آن در سازمان جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. با توجه به قدمت بسیار زیادی که دارد، یکی از قدیمی ترین کلیساهای ایران شناخته می شود. جالب است بدانید که هر زمان به بازدید از این کلیسا بروید، متوجه حضور توریستان و گردشگران بسیار زیادی می شوید که با پیمودن مسافت طولانی، به شهر اصفهان آمده اند تا از نزدیک، شاهد این شاهکار بی نظیر باشند.

در ادامه این مطلب، توضیحات کاملی در خصوص این کلیسای قدیمی و همچنین تاریخچه ساخت آن ذکر کرده ایم. اگر با این جاذبه تاریخی آشنایی ندارید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید و با این سازه زیبا و بی نظیر آشنا شوید.

کلیاتی درباره کلیسای وانک

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این کلیسا، در زمان بسیار قدیم و در دوره صفویان به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. جالب است بدانید که بنای اولیه این کلیسا با بنایی که امروز مشاهده می کنیم بسیار متفاوت تر بوده است و تنها کاربردی مذهبی داشته است. اما کلیسایی که امروزه از آن دیدن می کنیم، نه تنها جنبه ی مذهبی دارد، بلکه یکی از آثار فرهنگی در این شهر نیز می باشد و عموم مردم می توانند برای بازدید از آن، اقدام کنند. این کلیسا، به عنوان بزرگ ترین کلیسای ایران نیز شناخته می شود و به دستور شاه عباس، توسط ارامنه های مقیم اصفهان ساخته شد. این کلیسا، در مساحتی در حدود ۹ هکتار وجود دارد و بازدید از آن را به شدت به شما توصیه می کنم.

محیط داخلی کلیسای وانک

تاریخچه ساخت

تاریخچه جالبی پشت این بنای تاریخی وجود دارد. در دوره پادشاهی شاه عباس، ایشان به جنگ با عثمانی ها پرداختند. در هنگام بازگشت از جنگ، از مسیر ارمنستان عبور می کردند. ایشان برای اینکه سپاهیان حکومت عثمانی نتوانند در مسیر به دنباس شاه عباس بیایند، تمامی مسیر یکی از روستاهای ارمنستان را تخریب کردند. به همین سبب، تمامی ساکنین آن روستا را با خود به کشور ایران آوردند و منطقه ای را برای زندگی کردن به آن ها بخشیدند. منطقه جلفا که مخصوص ارامنه اصفهانی بود، توسط ارامنه دگرگون شد و همچنین کلیسای کوچکی نیز در این منطقه ساخته شد. جالب است بدانید که این کلیسا در سال ۱۶۰۶ میلادی ساخته شد و یکی از قدیمی ترین کلیساهای ایران به شمار می آید.

در کلیسای وانک از کجا دیدن کنیم؟

این کلیسا دارای بخش های مختلف و متعددی می باشد و در آن، جاذبه های متعددی مانند کتابخانه، موزه، چاپخانه، نمازخانه، بنای یادبودی برای شهدا، ساختمان اداری، و … وجود دارد. اگر تا به حال از این جاذبه گردشگری دیدن نکرده اید، توصیه می کنم بازدید از آن را حتما در برنامه های خود قرار دهید و از این جاذبه تاریخی محبوب دیدن کنید. این کلیسا، یکی از مهم ترین آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری در شهر اصفهان می باشد و همه روزه، میزبان بسیاری از گردشگران و مسافران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *