تاریخچه تأسیس بازارهای تهران

چکیده مطلب

بازارهای ایران از جمله بازارهای تهران به شکل امروزی از زمان امپراتوری ساسانی (۲۲۴-۶۵۱ میلادی) وجود داشته اند. اما مکان‌هایی که در آنها مردم داد و ستد می‌کردند، مدت‌ها قبل در داخل ایران وجود داشته است. بازارهای ایران مانند بسیاری از کشورهای اسلامی، بخش‌های مهمی‌در هر شهری به حساب می‌آیند و معمولاً نزدیک مسجد جامع ساخته می‌شدند.

زمان بوجود آمدن بازارها در ایران از جمله بازارهای تهران

بازارها در ایران نقشی بیشتر از یک مکانی برای تجارت دارند. آنها یک نهاد اجتماعی هستند که در آن وقایع مهمی‌اتفاق می‌افتد، جایی که اتفاقات تاریخی در آنجا رخ می‌دهد و مکانی که مردم از همه طبقات اجتماعی در کنار هم جمع می‌شوند. بازارهای ایران بسیار است. هر شهر یک بازار محلی و بازارهای دیگر فراوان دارد. این بازارهای پر جنب و جوش و شلوغ و پر زرق و برق برای هر بازدید کننده ای جذاب هستند. سفر به شهرهای ایران بدون بازدید از چند بازار نمی‌شود.

بازارهای ایران، معمولاً از ساختارها و معماری‌های بسیار قدیمی‌برخوردار هستند. بازارهای تهران برای اولین بار به عنوان مجموعه ای از مغازه‌هایی در قلب شهر و معمولا به صورت سرپوشیده ساخته می‌شدند تا از امنیت و درآمد بهتری برخوردار باشند. در طول تاریخ مکان‌های دیگری نیز به بازارها اضافه شدند مانند مدرسه، تکیه برای مراسم اسلامی، حمام و کاروانسرها. اما بعدها این بازارها  از حالت سرپوشیده بودن در آمدند و به فرم‌هایی امروزی تغییر یافته اند.

نمایی از بازارهای تهران

در طول تاریخ، بازاری‌ها نقش مهمی‌در انقلاب مشروطه ایران، ملی شدن نفت ایران و همچنین انقلاب اسلامی‌داشته اند. این بازارهای قدیمی‌که در اکثر شهرهای ایران وجود دارند، از جمله بازارهای تهران، هم از لحاظ بازدید جالب هستند و هم برای دوستداران خرید، مکان خوبی هستند، محصولات متنوع و با کیفیت در این بازارها می‌توان پیدا کرد. بازارهای تهران به نوعی سلیقه زندگی مردم ایران را نشان می‌دهند. تعداد زیادی چایخانه و رستوران در اطراف و داخل بازار وجود دارد. در سفر به تهران مسافران می‌توانند با اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت مبله، با امکانات رفاهی خوب، در این شهر اقامت داشته و از جاذبه‌های پایتخت بازدید کنند.

بازارهای تهران متنوع ترین و بزرگترین جاذبه پایتخت
 

گشت و گزار در بازارهای تهران

از بازارهای مواد غذایی گرفته تا کالاهای توریستی و سوغات، از عتیقه‌های مقرون به صرفه تا وسایل روزمره، تهران برای همه نیازهای شما بازار دارد، دو مورد از مهم ترین بازارهای تهران (بازار تهران) بازار بزرگ (تقریباً در جنوب) و بازار تجریش (تقریباً در شمال) است. این دو مکان کاملاً متفاوت از هم هستند. بازار بزرگ تهران نه تنها بزرگترین بازار شهر تهران است، بلکه بزرگترین بازار در جهان است، با اینکه انواع مختلفی از بازارچه در برخی از کشورهای خاورمیانه یا آفریقا دیده می‌شود، اما از بین بازارهای تهران، بازار بزرگ تهران بسیار توریستی، آراسته و تزئین شده است و دارای مصنوعات زیبا و متنوع می‌باشد.

بازار تهران یک بازار محلی بزرگ واقعی است، جایی که افراد در آنجا تجارت می‌کنند، تجارت طلا، کاغذ، مواد غذایی، مس و همه چیز دیگر. یک بازار بزرگ تاریخی، گسترده و تو در تو در تهران بزرگ همه چیز را برای یک تفریح و خرید مهیا کرده است. این بازار تهران حدود ۱۰ کیلومتر است و شامل کوچه‌های سر پوشیده و پر پیچ و خم می‌باشد و قطعاً بازدید کننده را گیج می‌کند. پیچ و خم‌های بی پایان که بازار را تشکیل می‌دهند، مکانی مناسب برای گم شدن نیز می‌باشند. گردشگران در بازارهای تهران هر چقدر قدم بزند باز مسیر برای پیاده روی زیاد وجود دارد. اما نگرانی برای گم شدن وجود ندارد، زیرا همیشه افرادی دراین  بازارهای تهران پیدا می‌شود که توضیح دهد که چگونه به مکان مورد نظر خود برسند یا اینکه چگونه راه خروج را پیدا کنند.

بازارهای تهران در کجای این شهر واقع شده است؟

از بین بازارهای تهران، بازار بزرگ تهران در قسمت جنوبی این شهر و در نزدیکی بسیاری از جاذبه‌های مهم از جمله مجموعه کاخ گلستان واقع شده است. رفتن به این بازار با مترو امکان پذیر است. بهترین راه برای رفتن به بازار بزرگ تهران مترو است. تقریباً تمام فروشگاه‌های بازار بزرگ تهران در بهار و تابستان از ۸ صبح تا ۱۰ شب باز است اما این بازار در فصل‌های پاییز و زمستان ۹ عصر بسته می‌شوند. گردشگران به یاد داشته باشند که در بازدید از بازار بزرگ تهران حتما ناهار خود را در رستوران مسلم در ابتدای بازار بخورند، همیشه یک صف بزرگ در مقابل این رستوران وجود دارد. زیرا بهترین ته چین در تهران در این رستوران طبخ می‌شود. و فراموش نکنند که چای را در چایخانه کوچک حاج علی درویشی میل کنند، این چایخانه  کوچکترین چایخانه تهران است (کمتر از ۳ یا ۴ متر مربع).

بازار تجریش، در نواحی شمالی تهران، یکی از مناطق قدیمی‌تهران است و نزدیک به مقبره امامزاده صالح و همچنین استراحتگاه‌های کوهستانی ولنجک، دربند و درکه است. از لحاظ سبک معماری شبیه سایر بازارهای سنتی تهران ساخته شده است. گاهی اوقات بازدیدکنندگان این بازار را از نظر گردشگری و زیباشناختی بزرگتر و زیباتر از بازار بزرگ تهران می‌دانند. این بازار یکی از بازارهای تهران است که مناسب برای خرید در بعد از ظهرها، استراحت، نوشیدن قهوه و لذت بردن از آب و هوا و منظره کوه‌ها است. بخش مرکزی این بازار خیلی پر جنب و جوش است، فروش میوه و سبزیجات تازه وشیرینی‌های سنتی ایرانی، در مرکز بازار قرار دارد، قسمت‌های دیگر بازاروسایل روزمره، صنایع دستی سنتی و کالاهای توریستی می‌فروشند.

تصویری از پارچه فروشان بازارهای تهران

از بازارهای تهران، بازار تجریش چند ویژگی مشخصی دارد

در بین بازارهای تهران، نکته جالب در مورد بازار تجریش نام هر فروشگاهی است که بر سر در فروشگاه‌ها با کاشی‌هایی حک شده است که زیبایی خاصی به بازار داده است. ادویه جات، ترشی جات، لبنیات، لباس، پارچه، آجیل و میوه خشک شده، وسایل آشپزی سنتی، میوه، سبزیجات را می‌توان در بازار تجریش یافت. در بین تمام این مواد، بازار میوه و تره بار یکی از محبوب ترین جاذبه‌های بازار است. زیارتگاه زیبای تاریخی امامزاده صالح در مجاورت بازار واقع شده است و دسترسی به آن از داخل بازار وجود دارد.

بازار تجریش درقسمت شمالی تهران، در نزدیکی کوه‌های توچال، دربند، درکه و در نزدیکی مجموعه کاخ سعدآباد واقع شده است. شروع ساعات کار در بازار تجریش ۸-۹ صبح است. در تابستان و بهار تا ده شب باز است اما در زمستان و پاییز تا نه شب برای علاقمندان باز است. مسافران فراموش نکنند که این بازار از جمله بازارهای تهران است که باید حلیم را در فروشگاه سید مهدی حتما میل کنند، چرا که یکی از بهترین‌هاست. در بازدید از این بازار خود را به نوشیدن قهوه دعوت کنید. در پایان بازدید، کمی ‌در خیابان ولیعصر (عج) قدم بزنید تا به باغ فردوس برسید. گردش در تهران برای مسافران مطمئنا، خاطره انگیز خواهد بود.

در شهر تهران در کجا اقامت کنیم؟

در شهر بزرگ تهران برای گردشگران که می‌خواهند در سفرهای خود، از جاذبه‌های پایتخت و به خصوص از همه بازارهای تهران بازدید کنند امکانات رفاهی عالی با قیمت مناسب در دسترس است. مسافران می‌توانند با توجه به مدت زمان مسافرت خود با اجاره روزانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله و اجاره ماهانه آپارتمان مبله، در پایتخت اقامت خوشی را تجربه کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *