گنبد نمکی جاسک

گنبد نمکی جاشک در بوشهر ،بزرگترین گنبد نمکی خاورمیانه

مقدمه

گنبد نمکی جاشک یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری بوشهر است که در دامنه ی کوه های زاگرس واقع شده.
این گنبد نمکی بزرگترین گنبد نمکی خاورمیانه است و همین انر آن را به یک میراث طبیعی ارزشمند برای ایران تبدیل کرده.
این گنبد نمکی که تاریخچه شکل گیری آن به ۶۰۰ سال پیش میرسد در سال ۱۳۸۶ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این گنبد که از نمک های خوراکی تشکیل شده آنقدر منظره ی خیره کننده ای را رقم زده بسیارری از گردشگران را به سوی خود جلب میکند. به دلیل موقعیت اقلیمی این منطقه هیچگونه آب شیرینی در آنجا یافت نمیشود و تنها چشمه های آب شور در آ« دیده میشوند.

بنا بر این پوشش گیاهی چندانی در محل گنبد نمکی جاشک دیده نمیشود،اما در بخش هایی که آهکی بوده پوشش گیاهی مقاوم به شوری شامل گون، گیشدار و قیچ مشاهده میشود و در دره ها که از شوره زار های نمک در امان مانده اند نیز بعضا چند درختچه و بوته ی سبز مشاهده میشود.

ویژگی های گنبد نمکی جاشک 

وسعت این گنبد نمکی ۳۶۶۶ هکتار است و ارتفاع بلندترین قله ی آن به ۱۳۵۰متر از سطح دریا میرسد.این گنبد نمکی ۱۲ کیلومتر طول و ۴.۵ کیلومتر پهنا دارد.

رود مند با گذر از محوطه ی این گنبد نمکی شور میشود که نشان از فعالیت بسیار زیاد گنبد نمکی جاشک دارد. در فصل های پر بارش نیز آب این رودخانه دشتهای اطراف که چغاپور و دشتی نام دارند را پوشانده و پس از تبخیر آب سطحی از نمک را بر روی این دشتها باقی میگذارد.به همین دلیل این مناطق حاصلخیزی خود را از دست داده اند که این مسئله شاید تنها عیب این گنبد نمکی باشد.

چشم انداز این گنبد نمکی بسیار زیباست، درنگ سفید نمک های تشکیل دهنده ی این کوه به شکلی است که از دور انگار کوهی پوشیده از برف میان یک بیابان بسیار گرم قرار گرفته.

 دیگر جاذبه های گردشگری اطراف آن

یخچالهای نمک اطراف گنبد نمکی جاشک نیز اط دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است. ان یخچال ها که در قسمت غربی گنبد جاشک قرار گرفته به علت حرکت نمک ها و تجعمشان در این منطقه شکل گرفته اند که به علت شباهتشان به یخچالهای یخی اینگونه نام گذاری شده اند.

با رفتن به گنبد نمکی جاشک میتوانید غارهای نمکی به وججود آمده از انحلال رسوبات نمکی را ببینید. درون این غارها قندیل هایی از نمک که نام علمی آنها استلاگمیت و استلاکتیت مشاهده میشوند که منظره ای دیدنی رقم زده اند.

در یکی از این غارها به علت اختلاف در میزان فرسایش پذیری ، سنگ های این غار به شکل ستونهایی در میان نمک های گنبدی در آمده اند که گویی قصد محافظت از چیزی ارزشمند را دارند . به همین علت به این غار تخت دیو میگویند.

از دیگر ویژگی های گنبد نمکی جاشک وجود آبشار های زیبای نمک در اطراف آن است. این آبشار ها که موقتا در بهار و تابستان شکل میگیرند مسیر طبیعی جریان آب گنبد است که با گرم شدن هوا و تبخیر آب و باقی ماندن بلورهای نمک در مسیر حرکت جریان آب این منظره را رقم میزنند.

در اطراف گنبد نمکی جاشک بلور های نمک و سنگ های مختلف مانند پیریت و سنگهای دیگری با جلای فلزی نیز مشاهده مشوند که منظره ای درخشان و خیره کننده ای را رقم میزنند. این بلور ها نمک رنگ های متنوعی مثل قرمز،قهوه ای،سفید،زرد و نارنجی دارند و همین رنگبندی آنها را منحصر به فرد کرده است.

چگونه به گنبد نمکی جاشک برویم؟

همانطور که گفته شد این گنبد نمکی در شهر بوشهر است و در بخش کاکی و بخش بردخون و در حد فاصل دو شهرستان دشتی و دیر قرار دارد.
این گنبد در شرق روستای گنخک در هرستان دشتی و در شمال روستای جاشک در شهرستان دیر قرار دارد.
برای رسیدن به این گنبد نمکی باید از فاصله ۳ کیلومتری روستای گنخک از طریق جاده خاکی معدن قدیمی سنگ نمک به سمت پل روستای کردلان برانید تا به پایه کوه های گنبد نمکی جاشگ برسید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *