کویر مرنجاب

کویر مرنجاب و همه چیز درباره آن

کویر مرنجاب یکی از جاذبه های گردشگری است که در میان عموم مردم، شهرت بسیار زیادی دارد. این کویر جزو محبوب ترین کویرها در ایران می باشد که هر ساله، افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند. در حقیقت در اواخر هفته ها به ویژه در فصل زمستان، تورهای بسیار زیادی از شهر های مختلف به سمت این کویر مشهور حرکت می کنند. کویرنوردی یکی از محبوب ترین تفریحات در میان ایرانیان است که هر ساله با فرا رسیدن فصول سرد سال، بازار آن ها داغ می شود. در این مطلب به معرفی کویر مرنجاب و موقعیت مکانی و مسیر دسترسی به آن پرداخته ایم. اگر تا به حال به بازدید از این کویر نرفته اید و با آن آشنایی ندارید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

کویر مرنجاب کجاست؟

این کویر یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد. موقعیت مکانی کویر مرنجاب در شهرستان آران و بیدگل است. در واقع این کویر مشهور، تا شهرستان آران و بیدگل در حدود ۵۳ کیلومتر فاصله دارد. همچنین فاصله شهر کاشان تا این کویر، حدود ۶۲ کیلومتر می باشد.

علت نام گذاری

شاید برایتان سوال شده باشد که چرا به آن مرنجاب می گویند؟ در حقیقت زمین این کویر، کمی سفت است و در گذشته برای کندن چاه و دسترسی به آب، کمی با مشکل مواجه می شدند. به همین سبب، به آن “مرد رنج آب” می گفتند. در نهایت با گذشت زمان، نام آن به کویر مرنجاب تغییر پیدا کرد.

جاذبه های گردشگری در این منطقه

کویر مرنجاب، دارای جاذبه های گردشگری متعددی می باشد که بازدید از هر کدام از آن ها جای خود را دارد. از جاذبه های گردشگری موجود در این کویر می توان به چاه دست کن، کاروانسرای مرنجاب و دریاچه سرگردان یا دریاچه نمک اشاره کرد. این جاذبه های گردشگری هر کدام زیبایی های مخصوص به خود را دارند و توصیه می کنم اگر به این کویر رفتید، حتما از جاذبه های گردشگری منطقه بازدید کنید.

دریاچه سرگردان کویر مرنجاب

در کویر مرنجاب ، شب کجا اقامت کنیم؟

در حقیقت کاروانسرای مرنجاب که در این منطقه قرار دارد، یک آثار باستانی می باشد که در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد. اما امروزه بازدید کنندگان و گردشگرانی که برای کویرنوردی، کویر مرنجاب را انتخاب می کنند، می توانند در این کاروانسرا اقامت کنند. در این کاروانسرا تعدادی اتاق وجود دارد. همچنین در صورتی که علاقه مند باشید نیز می توانید در قسمتی از حیاط این کاروانسرا، چادر بزنید و شب را در چادر به سر کنید.

تفریحات کویر مرنجاب

در این کویر، مانند هر کویر دیگری، تفریحاتی مخصوص به این منطقه وجودد دارد. برای مثال آفرود، موتور سواری، شتر سواری، عکاسی، و … از تفریحات کویر مرنجاب می باشد که همه افراد می توانند از آن بهره ببرند.

تجهیزات و لوازم برای کویرنوردی

به یاد داشته باشید که در صورت سفر به کویر، نیازمند تجهیزات و لوازم بسیاری هستید. کفش مخصوص، عینک آ،تابی، کرم ضد آفتاب، کلاه لبه دار، لباس مناسب، آب به مقدار مصرفی، خوراکی و تنقلات، و … از ضروری ترین لوازم سفر به کویر است. لازم به ذکر است که اخیرا، بر اثر آفرود بسیاری که در این منطقه انجام شده است، بافت این بیابان در معرض خطر قرار گرفته است. در نتیجه در صورت سفر، مراقب طبیعت این کویر باشید و به آن آسیب وارد نکنید.
اگر تا به حال به کویر مرنجاب سفر کرده اید، نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *