کاخ نیاوران یکی از کاخ های باستانی تهران

چکیده مطلب

گشت و گذار در تهران شامل بازدید از جاذبه های زیادی است که این جاذبه ها دوره های مختلف از تاریخ ایران را نشان می دهند. یکی از جذاب ترین جاذبه های تهران را که نباید در سفر به تهران از دست داد کاخ نیاوران است. در قسمت شمالی تهران و در وسط یک باغ زیبا، بنای تاریخی به نام کاخ نیاوران با مساحت ۹۰۰۰ متر مربع وجود دارد که شامل پنج ساختمان می باشد. کاخ نیاوران توسط پادشاه معروف قاجار، ناصرالدین شاه، ساخته شد، ناصرالدین شاه در فصل تابستان به این کاخ می رفت. کاخ نیاوران در سال های بعد، توسط محمدرضا پهلوی مرمت یافته و توسعه پیدا کرد. کاخ اصلی نیاوران که قرار بود به عنوان یک سالن پذیرایی برای میهمانان سلطنتی مورد استفاده قرار بگیرد، به اقامتگاه سلطنتی تبدیل شد.

کاخ نیاوران امروزه در معرض بازدید عمومی است

شاه و خانواده اش تا زمان انقلاب اسلامی یعنی تا سال ۱۹۷۹ در مجموعه کاخ نیاوران زندگی کردند. بعد از انقلاب، این کاخ توسط نیروهای انقلابی فتح شد و در نهایت به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل شد. کاخ نیاوران برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ برای بازدید عموم آزاد شد. طراحی داخلی کاخ نیاوران با الهام از معماری ایرانی و تلفیق آن با فناوری مدرن صورت گرفته است. با اینکه وسایل تزئینی و اشیا داخلی و مبلمان توسط یک گروه فرانسوی طراحی و اجرا شده است، اما ترکیبی از هنر ایرانی قبل و بعد اسلام در آن مشاهده می شود. برخی از نقاشی های گرانبها توسط هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف غذاهای با ارزش فرانسوی و آلمانی و فرش های ایرانی با ارزش در همه جای کاخ وجود دارد.

در این کاخ هماهنگی زیبایی بین فرش ها و پرده ها وجود دارد. طراحی و معماری کاخ نیاوران توسط محسن فروغی انجام شده است، کارهای گچ کاری توسط استاد عبداللهی و آینه کاری توسط استاد علی اصغر و کاشی کاری توسط استاد کاظم پور انجام گرفته است.

نمایی از کاخ نیاوران

کاخ صاحبقرانیه در مجموعه کاخ نیاوران قرار گرفته است

کاخ صاحبقرانیه قدیمی ترین بنای کاخ نیاوران است که ناصرالدین شاه در تابستان برای تفریح به آنجا می رفت، این کاخ به تفریحگاه مورد علاقه وی تبدیل شده بود. پسرش مظفرالدین شاه بعداً تغییر جزئی در ساختمان ایجاد کرد. این کاخ از این لحاظ که فرمان مشروطیت در اینجا و توسط مظفرالدین شاه امضا شد، نیز مهم است. این بنا در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی تغییرات بیشتری متحمل شد. کاخ صاحبقرانیه بنایی سفید با سقف شیروانی سبز است. کارهای هنری و معماری ایرانی مانند آینه کاری، شیشه های رنگارنگ و گچ کاری ظریف در این ساخت و ساز استفاده شده است. در همه جای این کاخ نقاشی های باشکوهی وجود دارد که نقاشان در بیشتر این نقاشی ها شاهان و مناظر ایران در زمان قاجار را به تصویر کشیده اند. یکی از باشکوه ترین بخش های کاخ صاحبقرانیه سالن آینه است که به سالن جهان نما نیز معروف است.

پنجره های شمالی و جنوبی کاخ صاحبقرانیه به سمت منظره کوه های شمیران در تهران باز می شود. سالن آینه برای مجالس رسمی مورد استفاده قرار می گرفت. غرفه احمد شاهی بنایی دو طبقه است و مساحتی تقریباً ۸۰۰ متر مربع دارد. طراحی معماری ویژه این بنا منحصر به فرد است و این بنا را در مقایسه با سایر ساختمان های این مجموعه متمایز کرده است. هنوز هیچ مدرک مشخصی درباره تاریخ ساخت غرفه احمد شاهی وجود ندارد، برخی آن را به تفریحگاه تابستانی احمد شاه، آخرین پادشاه قاجار که مدت کوتاهی حکمرانی می کند، نسبت می دهند. بنابراین، ممکن است حدود صد سال قدمت داشته باشد. غرفه احمد شاهی به مدت ده سال پس از انقلاب، تا سال ۱۹۸۹ بسته ماند، بعد از تغییرات جزئی برای عموم آزاد شد.

موزه های مجلل کاخ نیاوران را بشناسیم

کاخ صاحبقرانیه، کاخ نیاوران و کوشک احمد شاهی، سه کاخ اصلی در مجتمع نیاوران است. در قسمت غربی کاخ صاحبقرانیه، موزه جهان نما قرار دارد. در این موزه می توان اشیاء با ارزشی از سراسر جهان را مشاهده کرد، که به خانواده پهلوی هدیه داده شده بود و یا وسایل دیگری  که خود آنها از مناطق مختلف دنیا خریداری کرده اند. موزه وسایل نقلیه خانواده سلطنتی، از جمله موزه های زیبای این مجموعه می باشد. بازدید کنندگان این شانس را دارند که ماشین های کلاسیک زیبا را ببینند، که زمانی متعلق به خانواده سلطنتی بودند. اگرچه تعداد زیادی اتومبیل در این موزه وجود ندارد، اما همین تعداد اندک نیز ارزش دیدن دارند، چه کسی دوست ندارد نسخه های قدیمی رولز رویس را ببیند؟ یا حتی نمونه‌های اسباب بازی های استون مارتین که مخصوص اعضای خانواده سلطنتی تهیه شده است؟ همچنین تعدادی عکس از خانواده پهلوی با این خودروها وجود دارد.

موزه کتابخانه سلطنتی یکی از بخش های دیگر مجموعه نیاوران است. این کتابخانه متعلق به فرح پهلوی بود. طراحی داخلی ساختمان با معماری مدرن آن زمان در نوع خود بی نظیر است. طراحی داخلی این کتابخانه توسط عزیز فرمانفرمائیان انجام شده است. آنها از این مکان نه تنها به عنوان کتابخانه، بلکه محلی برای لذت بردن از موسیقی و نمایش آثار هنری از قبیل نقاشی، مبلمان و مجسمه ها استفاده می کردند. این کتابخانه خصوصی در شمال شرقی مجتمع نیاوران ساخته شده است و قدمتی ۴۳ دارد. در مجموعه نیاوران، موزه لباس و پارچه سلطنتی نیز وجود دارد، در نگاه اول در این گالری، هماهنگی لباس های ایرانی با زیبایی طبیعت و محیط اطراف به چشم می خورد. همچنین مهارت هنرمندان ایرانی در تولید پارچه را نشان می دهد. موزه لباس یکی از گنجینه های دائمی این مجموعه است.

نمای داخلی کاخ نیاوران

کاخ نیاوران بجز تعطیل های رسمی همیشه باز است

این مجتمع از دوشنبه تا یکشنبه از ۹ صبح تا ۷ عصر در طول بهار و تابستان و از ۸ صبح تا ۵ عصر در طول پاییز و زمستان به روی بازدیدکنندگان باز است. برای بازدید از این مجتمع باید بلیط ورودی خریده شود، هر کاخ یا موزه ورودیه جداگانه دارند، و بهای بلیط برای گردشگران خارجی و داخلی فرق می کند. در تعطیلات مهم ملی، مجموعه نیاوران تعطیل است. بازدید از مجموعه کاخ نیاوران ممکن است مدتی طول بکشد چون یک مجموعه بسیار بزرگ است و نگاه کردن به همه شاهکارهای هنری کاخ نیاوران وقت زیادی را از بازدید کنندگان می گیرد، بنابراین احتمال قوی گردشگران بخواهند در همانجا غذا یا میان وعده ای میل کنند.

بهتر است، بازدیدکنندگان بدانند مکان های خوبی در نزدیکی این مجموعه نیاوران است، از رستوران های که کباب ایرانی سرو می کنند تا کافی شاپ هایی که فست فود دارند. چندین جاذبه دیگر تهران در نزدیکی کاخ نیاوران است، دربند و درکه از جاذبه های طبیعی عالی در نزدیکی این مجموعه هستند. اگر گردشگران قصد بازدید از ایران در فصل زمستان را دارند، بدانند اگر علاقه مند به ورزش های زمستانی هستند، سایت های اسکی دیزین و شمشک نیز در نزدیکی مجتمع نیاوران است. پارک جمشیدیه و پارک نیاوران از دیگر جاذبه هایی است که در مجاورت مجموعه کاخ نیاوران قرار دارد. بازدید کنند گان اگر بخواهند با حمل و نقل عمومی به این کاخ بروند، با مترو به ایستگاه مترو تجریش  رفته، و از میدان قدس با تاکسی  به کاخ نیاوران برسند.

در سفر به تهران در کجا اقامت کنیم؟

در شهر بزرگ تهران امکاناتی مانند اجاره آپارتمان مبله، اجاره سوئیت مبله در دسترس مسافران است تا اقامتی راحت با قیمت مناسب در پایتخت داشته باشند. در سایت خونه مبله نیز امکان اجاره واحد های آپارتمانی به خصوص اجاره خانه مبله در نیاوران وجود دارد.

مسافران و گردشگران داخلی و خارجی می توانند با اجاره روزانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله، اجاره ماهانه آپارتمان مبله به مدت دلخواه در تهران اقامت کرده و از تمامی جاذبه های گردشگری پایتخت بازدید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *