کاخ مسعودیه تهران، مکانی جذاب برای گردشگران

چکیده مطلب

کاخ مسعودیه یکی از زیباترین کاخ‌های ایران است که از دوره قاجار به یادگار مانده است و به دلیل قرار گرفتن در مرکز تهران، گردشگران به آسانی می‌توانند کاخ مسعودیه را در برنامه روزانه خود قرار دهند.این کاخ، همانند دیگر کاخ‌های ایران تاریخ غنی داشته و به دلیل سبک معماری نو، یک مکان گردشگری محبوب و پرطرفدار به شمار می‌رود. تالارهای کاخ به همراه دیوارها و سقف‌ها ، که با ترکیبی از سبک ایرانی و سبک اروپایی تزئین شده است، حرف‌های جذاب زیادی برای بازدیدکنندگان از گذشته، بازگو می‌کند.

کاخ مسعودیه محل اقامت شاهزاده قاجاری بود

کاخ مسعودیه در سال ۱۸۷۸ توسط ناصرالدین شاه ساخته شده است. او این کاخ را برای پسرش، مسعود میرزا ساخت، به همین دلیل، به نام کاخ مسعودیه مشهور است. مسعود میرزا در آن زمان استاندار اصفهان بود و از این کاخ به عنوان محل اصلی اقامت خود استفاده می‌کرد. این کاخ  در آن زمان شاهد وقایع مختلف ایران بود، از جمله این وقایع می‌توان به انقلاب مشروطه اشاره کرد. این کاخ به دلیل نزدیکی به میدان بهارستان که محل اصلی تجمعات انقلاب مشروطه بود، خود کاخ نیز به محل تجمعات تبدیل شد و از طرف دیگر میرزا سلطان به دلیل مخالفت با برادرانش، این کاخ را مرکزی برای جنبش مشروطه کرده بود. از لحاظ تاریخی می‌توان گفت، این کاخ در طول سالهای ۱۹۰۵-۱۹۱۱ محل تجمع اصلی انقلاب مشروطه ایران بود. پس از درگذشت میرزا مسعود، فرزندان وی از این ساختمان برای اهداف مختلف استفاده می‌کردند.

در سال ۱۹۲۶، کاخ مسعودیه، میزبان اولین کتابخانه رسمی‌در ایران شد، در طول سال‌های بعد، کتابخانه ملی ایران تاسیس شد. تهران دارای نقاط جذاب گردشگری زیادی است، اغلب این مکان‌ها به دور از هیاهو و شلوغی خیابان‌ها قرار داشته و بازدید کنندگان لحظات آرام و خوشی را در آنجا سپری می‌کنند، همچنین مکان‌های اسکان با امکانات رفاهی زیاد و قیمت مناسب از جمله اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت مبله، در دسترس گردشگران خارجی و داخلی است تا اقامت راحتی در این شهر را تجربه کنند.

کاخ مسعودیه در طول تاریخ دستخوش تغییراتی شد

چندین سال بعد سالن دیگری از کاخ مسعودیه به اولین موزه ایران تبدیل شد. و آثار و عتیقه‌هایی که از جاهای مختلف ایران جمع آوری شده بود، به این موزه انتقال دادند، ولی در طول زمان، مجموعه ای از این عتیقه‌ها به موزه ملی که بعدها راه اندازی شد منتقل گردید، البته برخی از آن عتیقه‌ها هنوز در عمارت مسعودیه قرار دارند. در سال ۱۹۶۷، این کاخ به ساختمانی برای وزارت آموزش و پرورش تبدیل شد. با این تعریفات می‌توان گفت که کاخ مسعودیه، میزبان اولین تغییرات فرهنگی ایران بود، البته ناگفته نماند، این ساختمان در مدت زمان کوتاهی به عنوان مدرسه افسری نیز مورد استفاده قرار گرفته بود و همچنین کاخ مسعودیه در طول عمر تاریخی خود، یک بار همزمان با، به توپ بسته شدن مجلس، به رگبار بسته شد.

کاخ مسعودیه پس از ملحق شدن به سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۹۷۷ و کارهای نوسازی و تعمیر که برای ساختمان و باغ کاخ انجام شد، به یک باغ زیبا با مغازه‌ها و کافه‌ها تبدیل گشت. این کاخ در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است. در سال ۱۳۹۰ جشن خانه سینما در این کاخ برگزار شد. کاخ مسعودیه مملو از روح فرهنگ و تاریخ تهران مدرن است. این سایت گردشگری گویا داستان ایران را در قرن بیستم برای علاقمندان بازگو می‌کند و همین امر نیز باعث جذب گردشگر از سراسر جهان به این کاخ زیبا می‌شود.

بازدید کنندگان در این کاخ کتیبه‌ها و اسناد باستانی را که در معرض نمایش عمومی‌هستند را می‌بینند. در این کاخ ارتباط بین دوره‌های مختلف تاریخ ایران را بهتر می‌توان دید. در این کاخ جمعا هفت کتیبه وجود دارد که از لحاظ تاریخی بسیار مهم می‌باشند. کل کاخ شمال دو قسمت بیرونی و داخلی بوده و پنج عمارت در این کاخ ساخته شده است.

نمایی از شب کاخ مسعودیه

کاخ مسعودیه شامل قسمت‌های مختلف است

این کاخ در زمینی به مساحت حدودا ۵۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. قسمتهای مختلف باغ شامل کاخ اصلی، یک تالار گفتگو، رستوران، خانه بهاری، عمارت سید جوادی، عمارت مشیر الملک و سالن ورودی می‌باشد. معماری کاخ اصلی به وضوح تأثیر سبک معماری ایرانی از سبک معماری اروپایی را نشان می‌دهد. همه این تاثیرها ناشی از این بود که، شاه به طور مستمر به خارج از کشور سفر می‌کرد و علاقمند به ساختن کاخ‌هایی شبیه کاخ‌های اروپا در ایران می‌شد، از طرف دیگر، دانشجویان بیشتری از ایران برای ادامه تحصیل به اروپا سفر می‌کردند و در معماری و هنر از اروپاییان تاثیر می‌گرفتند.

اولین بنایی که بازدید کنندگان بلافاصله بعد از ورود به این مجموعه می‌بینند، کاخ دیوانخانه است. این ساختمان نمایانگر شفافیت، روشنایی و باز بودن است، این‌ها در واقع اصول جدید معماری ایران به حساب می‌آیند. پنجره‌های مشبک که در این ساختمان وجود دارد، هوای تازه و نور خورشید را به داخل عمارت می‌رسانند. الگوهای طبیعی، فرم‌های گل و زیور آلات، مناظری که در نقاشی دیوارهای این عمارت به تصویر کشیده شده است، طراحی نوین و سبک اروپایی از کاخ را در ذهن‌ها تداعی می‌کند. کاخ مسعودیه تهران را می‌توان نمونه بارز معماری قاجار دانست. در این مجموعه ساختمان‌های آجری یک طبقه و سه طبقه برای استفاده‌های گوناگون ساخته شده است. انبارهای موقت و آبدارخانه و چاپ خانه از دیگر بناهای  موجود در این مجموعه می‌باشد.

کاخ مسعودیه در کنار میدان بهارستان قرار گرفته است، میدان بهارستان تا قبل از انقلاب میدان نگارستان نامیده می‌شد، چون باغ و کاخ نگارستان در همین میدان واقع شده بود. این میدان به دلیل قرار گرفتن مجلس مشروطه  از لحاظ تاریخی با اهمیت است، و شاهد تحولات و تغییرات تاریخی زیادی می‌باشد.

عکسی از کافه کاخ مسعودیه

کاخ مسعودیه از لحاظ موقعیت مکانی در مرکز تهران قرار گرفته است.

کاخ مسعودیه به لحاظ موقعیت مکانی خود، هتل‌های زیادی در اطراف خود دارد، اما اگر گردشگران به دنبال اسکان با قیمت مناسب باشند، در تهران می‌توانند با اجاره روزانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله و اجاره ماهانه آپارتمان مبله، به مدت دلخواه در تهران اقامت کرده و از این شهر بزرگ بازدید کنند. این مکانها دارای امکانات رفاهی عالی هستند و در هر نقطه از تهران قابل دسترسی می‌باشند. مناطق مرکزی تهران، به اندازه کافی و حتی بیشتر، کافه و رستوران دارند. بعد از بازدید از کاخ مسعودیه، گردشگران می‌توانند قدم بزنند تا ایستگاه مترو سعدی، جایی که برای صرف غذا گزینه‌های مختلفی خواهند داشت.

رستوران‌هایی در این منطقه وجود دارد که  غذاهای سنتی ایرانی را ارائه می‌دهند و انواع غذاهای دیزی و خورش بی نظیر ایرانی را سرو می‌کنند. اگر گردشگران ترجیح می‌دهند، به رستورانی بروند که منوی  اروپایی داشته باشد نگران نباشند، مکان‌هایی  وجود دارد که همبرگر، ماکارونی، پیتزا، قهوه و دسر به مهمانان خود ارائه می‌دهند. علاقمندان به بازدید از مکان‌های تاریخی ایران، بعد بازدید از این عمارت، می‌توانند به باغ نگارستان که در نزدیکی اینجا است رفته و یکی از باغ‌های معروفی که باز از دوران قاجاریه به یادگار مانده است را ببینند.

ساعات بازدید

گردشگران می‌توانند هر روز از ساعت ۹ تا  ۱۶:۰۰ از کاخ مسعودیه دیدن فرمایند. برای ورود به این کاخ باید بلیط ورودیه تهیه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *