همه چیز درباره موزه سینما

چکیده مطلب

در تهران، جاذبه­ های گردشگری متعددی قرار دارد که هر سلیقه­ ای را در برمی­گیرد و بازدید از آن­ها می­تواند تجربه لذت­بخشی برای هر مسافری باشد. سفر به تهران که جاذبه ­های گردشگری بسیاری را در خود جای داده است، به زمان طولانی نیاز دارد و به همین دلیل است که پیدا کردن محلی برای اقامت در این شهر بزرگ و زیبا، از عوامل مهمی است که تجربه شما از این بازدید را تا حد خوبی تحت تاثیر قرار می­دهد. کمتر کسی پیدا می­شود که به سینما علاقه نداشته باشد. سینما بخش مهمی از تفریحات ما را شامل می­شود. اگر شما هم از کسانی هستید که به سینما علاقه دارید، بازدید از موزه سینما در باغ فردوس برای شما تجربه­ای لذت­بخش خواهد بود.

ما به شما پیشنهاد می­کنیم که به اجاره سوئیت مبله و یا اجاره آپارتمان مبله بیاندیشید. این محل اقامت به شما امکانات خوبی ارائه می­کند و راحتی شما در حین اقامت در تهران را تضمین می­نماید. اگر قصد داشته باشید که سفر کوتاه مدتی به تهران داشته باشید، می­توانید به اجاره هفتگی آپارتمان مبله و حتی اجاره روزانه آپارتمان مبله بپردازید و اگر برای مدت طولانی­تری می­خواهید در تهران بمانید، می­توانید به اجاره ماهانه آپارتمان مبله بپردازید. همه­ ی این گزینه­ ها برای راحتی بیشتر شما وجود دارند.

تاریخچه باغ فردوس

مساحت باغ فردوس برابر با ۲۰۰۰۰ متر مربع و مساحت عمارت آن برابر با ۱۰۰۰ متر مربع است. عمارت آن شامل سه طبقه و یک نیم طبقه می­شود. برخی اسناد به جا مانده، حکایت از این دارند که باغ فردوس در زمان محمد شاه قاجار ساخته شده است و به عنوان شکارگاه مورد استفاده قرار می­گرفته است. این باغ زیبا در گذر زمان مالکان بسیاری به خود دیده است و عمارت اصلی آن نیز بارها رو به ویرانی رفته و مجددا بازسازی شده است.

عمارتی که امروزه در باغ فردوس قرار دارد در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی ساخته شده است و به عنوان مدرسه مورد استفاده بوده است. در سال ۱۳۳۶ هجری شمسی، این عمارت بین وزارتخانه آموزش و پرورش و شهرداری تقسیم شد تا اینکه بنیاد فرح پهلوی نسبت به خرید آن برای برگزاری جشن­های فرهنگ و هنر در ان، اقدام کرد. مرمت این عمارت و باغ اطرافش نیز به سازمان رادیو و تلویزیون ایران سپرده شد. پس از انقلاب نیز این عمارت در اختیار وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داده شد تا به عنوان مرکز فیلم­سازی مورد استفاده قرار بگیرد. در سال ۱۳۸۱ این بنا به موزه سینما تبدیل شد.

نمایی از موزه سینما در باغ فردوس

چگونه به موزه سینما برویم؟

برای رفتن به موزه سینما می­توانید از خط ۱ مترو استفاده کنید و با پیاده شدن در ایستگاه تجریش و ۱۵ دقیقه پیاده­روی به سمت جنوب در خیابان ولیعصر، به موزه سینما برسید. همچنین می­توانید با استفاده از خطوط اتوبوس تندرو یا بی آر تی خط راه­آهن-تجریش، در ایستگاه باغ فردوس پیاده شوید و به موزه سینما بروید.

موزه سینما

موزه سینما در سال ۱۳۷۳ با هدف گردآوری، حفظ، ثبت و عرضه میراث سینمای ایران پایه­گذاری شده است. ساختمان قدیمی موزه سینما که در خیابان لاله­زار واقع بود، با کمک­هایی از جانب هنرمندان سرشناسی مانند عباس کیارسمتی، عزت­الله انتظامی در سال ۱۳۷۷ افتتاح گشت و در سال ۱۳۸۱ به محل فعلی خود در باغ فردوس منتقل شد و اولین مدیر آن عزت­الله انتظامی بود.

در این محل، عکس­ها و تجهیزات قدیمی مربوط به سینما و همچنین اسناد مرتبط با سینما و جوایز و تندیس­هایی که توسط هنرمندان به این موزه اهدا شده است به بازدید عموم گذاشته شده است. این موزه از بخش­های مختلفی تشکیل شده است که شامل این بخش­ها می­شود: تالار پیشگامان، تالار معاصران، تالار بین­الملل، دفاع مقدس، نمایشگاه کودک، تماشاخانه، شاه­نشین عمارت یا نمایشگاه علی حاتمی، نمایشگاه نام­آوران، نمایشگاه دوبله و صدا، خانه فرهاد، زیرگذر تاریخ و نمایشگاه ارامنه.

نمایی از معماری عمارت موزه سینما

تالار پیشگامان

در تالار پیشگامان اولین تجهیزات سینمای ایران به نمایش گذاشته شده­اند. در تالار دوبله و صدا موزه سینما، ابزارآلات و تجهیزات قدیمی مربوط به هنر و صنعت دوبله و صدابرداری به نمایش گذاشته شده­اند. در تالار معاصران ۷۰۰ پرتره از سرشناس­ترین افراد سینمای ایران دیده می­شود. در تالار تماشاخانه موزه سینما یادگارهایی از دهه ۳۰ و ۴۰ سینمای ایران به همراه تعدادی پوستر و عکس از فیلم­های پر فروش آن زمان به نمایش گذاشته شده است.

تالار علی حاتمی در بخش اصلی عمارت باغ فردوس یعنی شاه­نشین قرار گرفته است و در آن یادبودها و مجسمه وی قرار گرفته است. تالار نام­آوران حاوی تصاویری از مشهورترین و برجسته­ترین هنرمندان سینمای ایران مانند داریوش مهرجویی و خسرو شکیبایی است. تالار خانه فرهاد نیز بعضی وسایل شخصی، کتاب­ها، سازهای فرهاد مهراد را در خود جای داده است. در موزه سینما علاوه بر به نمایش گذاشته شدن برخی از لوازم مربوط به این صنعت، سه سالن برای نمایش فیلم نیز قرار دارد. این سالن­ها، سالن فردوس، سالن سینماتوگراف و سالن تمدن نام دارند.

آثار شاخص موزه سینما

در موزه سینما، آثار فراوانی به نمایش گذاشته شده است که به برخی از آن­ها اشاره کرده و به معرفی آن­ها می­پردازیم. شهر فرنگ نامی است که برای همه­ی ایرانیان آشنا است و بسیاری با آن آشنایی دارند. شهر فرنگ یک جعبه چهارگوش است که بر چهار چرخ سوار شده است و در سوراخ­های دیواره آن عکس­های قدیمی ایران و همچنین عکس­هایی از نقاط معروف جهان در معرض دید قرار گرفته است. این دستگاه پیش از رواج یافتن سینما در ایران برای سرگرمی کودکان مورد استفاده قرار می­گرفته است. شهر فرنگ موجود در موزه سینما متعلق به یکی از فیلم­های علی حاتمی است.

تصویری از شهر فرنگ موجود در موزه سینما

یک سند بسیار قدیمی نیز در محل موزه سینما نگه­داری می­شود که در سال ۱۲۷۸ هجری شمسی اجناس دریافتی مظفرالدین شاه قاجار از فرنگ در آن آورده شده است و نام یک سینماتوگراف نیز در آن به چشم می­خورد. تنها بازمانده از سینمای صامت ایران نیز در این موزه نگه­داری می­شود، نام این فیلم “حاجی آقا آکتور سینما” است و دومین فیلم سیاه و سفید صامت سینمای ایران است. همچنین اولین فیلم ناطق سینمای ایران نیز در موزه به نمایش گذاشته شده است. این فیلم با نام “دختر لر” در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی در بمبئی ساخته شده است و فیلم­برداری آن نیز به صورت سیاه و سفید انجام گرفته است.

دیگر جاذبه ­های باغ فردوس

در مقابل عمارت موزه سینما، یک مجسمه از ابوعلی حسن بن هیثم به نمایش گذاشته شده است. این دانشمند ایرانی که به نام ابن هیثم شناخته می­شود، اتاق تاریک را ابداع کرده است که تحول بزرگی در صنعت عکاسی ایجاد کرده است و همچنین نقطه­ای برای آغاز شکل­گیری صنعت سینما نیز بوده است. به همین دلیل مجسمه او در این محل به نمایش درآمده است.

علاوه بر موزه سینما، یک نمایشگاه صنایع دستی نیز در باغ فردوس قرار دارد که چند فروشگاه نیز در آن قرار دارد و می­توانید از آن­ها آثاری از صنایع دستی و هنری را خریداری نمایید. علاوه بر این نمایشگاه، یک کافه و یک رستوران نیز در محوطه باغ فردوس قرار دارد که در هنگام بازدید از این محل زیبا می­توانید در آن با همراهان خود زمان را بگذرانید و در حین صرف غذا از محیط زیبای باغ فردوس نیز استفاده ببرید.

ساعات بازدید و قیمت بلیت

ساعت کاری موزه سینما، همه روزه به جز شنبه­ها از ساعت ۹ تا ۱۹ می­باشد، در روزهای عید نیز ساعت کاری موزه از ساعت ۱۱ تا ۱۹ است. شما در ورودی باید یک بلیت ۳۰۰۰ تومانی را تنها در صورتی که قصد دارید از موزه بازدید کنید، تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *