نملیی از سردشت

همه چیز درباره  سردشت و جاذبه های دیدنی آن

سردشت نامی است که امروزه به گوش افراد بسیاری رسیده است. به علت آب و هوای خوب و مناظر زیبایی که این منطقه دارد، هر ساله افراد زیادی برای گذراندن اوقات خود و تفریح کردن، به این جاذبه گردشگری می روند. این جاذبه گردشگری در استان آذربایجان غربی قرا دارد. منطقه ای سرسبز و با عالی ترین آب و هوا که هر کسی حتما باید یک باز به آن جا برود و از این منطقه و جاذبه هایش لذت ببرد. در این مقاله قصد دارم همه چیز را درباره سردشت و زیبایی های آن بیان کنم. پس اگر قصد سفر دارید اما هنوز مقصد خود را انتخاب نکرده اید پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه کنید.

سردشت کجاست؟

همانطور که در مطالب بالا نیز مطالعه کردید این جاذبه گردشگری در استان آذربایجان غربی واقع شده است. موقعیت مکانی این شهر در قسمت جنوبی استان آذربایجان غربی و در مرز بین ایران و عراق می باشد. برای دسترسی به این شهر باید خود را به جنوب غربی استان آذربایجان برسانید. سردشت با بانه حدود ۶۰ کیلومتر و با پیرانشهر ۹۰ کیلومتر فاصله دارد. از شهر تهران تا این جاذبه گردشگری حدود ۷۴۷کیلومتر فاصله می باشد. یعنی برای رسیدن به این شهر باید حدود ۱۱ ساعت در راه باشید. اما ناامید نشوید و بازدید از این شهر را از دست ندهید.

سردشت

آب و هوای سردشت

این شهر زیبا و سرسبز در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. همچنین با قرار گرفتن در منطقه ای کوهستانی، دارای اب و هوایی نسبتا خنک می باشد. در نتیجه با توجه به موقعیت نکانی این شهر، در فصلول پاییز و زمستان آب و هوای این منطقه به ۰ می رسد. اما در فصول گرم و مخصوصا در فصل تابستان حدود ۱۴ درجه است.

جاذبه های گردشگری در سردشت

با وجود اینکه این منطقه آنچنان هم بزرگ نیست، اما در آن انوع و اقسام جاذبه های طبیعی وجود دارد. علاوه بر جاذبه های طبیعی، طبیعت محسور کننده و زیبای این منطقه، هوش را از سر می برد. نقطه به نقطه این منطقه سرپوشیده از پوشش گیاهی متنوع و چشم انداز بی نظیر می باشد. در ادامه این جاذبه های گردشگری را به طور کامل معرفی می کنم.

  • چشمه کانی گراوان

این چشمه یکی از زیبا ترین جاذبه های دیدنی در این منطقه می باشد. این چشمه در قسمت شمال شرقی سردشت قرار دارد. اگر به بازدید از چشمه گراوان بروید با چشم انداز رنگی رنگی مواجه می شوید.

  • آبشار شلماش

آبشار شلماش، پر طرفدار ترین جاذبه دیدنی در سردشت است. این آبشار مجموعه ای از ۳ آبشار است که با فاصله ی کمی از یکدیگر قرار گرفته اند. آبشار شلماش که در قسمت جنوبی این منطقه ولقع شده است، منظره ای بسیار زیبا و دیدنی را ایجاد کرد است. به طوری که افراد زیادی برای بازدید از آن مسافت های طولانی را طی می کنند.

علاوه بر این آبشار آبشار دیگری نیز در این منطقه وجود دارد. آبشار زرگه نیز یکی دیگر از جاذبه های دیدنی در این منطقه است که با ارتفاع بسیار زیادی که دارد، منظره بی نظیری را ایجاد کرده است.

آبشار شلماش سردشت

  • رودخانه زاب

جالب است بدانید که طول این رودخانه بالغ بر ۴۴۰ متر می باشد. این رودخانه مشهور از آذر بایجان غربی شروع می شود و تا کشور عراق ادامه پیدا می کند. در نهایت این رود به دجله می ریزد. در تمام طول مسیر این رودخانه، در حاشیه آن، پوشش گیاهی مختلف و زیبایی محیط را پوشانده است.

  • منطقه آلان

این منطقه یکی از جذاب ترین بخش های سردشت است. اگر به این منطقه سفر کردید پیشنهاد می کنم حتما بازدید از منطقه آلان را در برنامه های خود قرار دهید. منطقه آلان با آب و هوای منحصر به فردی که دارد پوشش گیاهی متنوع و زیبایی در آن روییده است. اما فقط پوشش گیاهی آن نیست که این منطقه را منجصر به فرد کرده. روستاهایی که در این منطقه وجود دارند با پرورش گیاه و میوه، جذابیت های این منطقه را دو چندان کرده اند. علاوه بر این، جنگل ها و آبشار ها نیز ارزش زیادی به منطقه آلان داده اند.

سایر جاذبه های دیدنی این منطقه

جاذبه های دیدنی سردشت فقط به این مناطق خلاصه نمی شود و علاوه بر این مکان ها، جاذبه های بسیار زیاد دیگری نیز در این منطقه وجود دارد. برای مثال در این منطقه جاذبه های تاریخی زیادی مثل : پل قلعه تاسیان، حمام تاریخی، و … وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *