شهر زیرزمینی نوش آباد

معرفی شهر زیرزمینی نوش آباد

ایران با قدمت چندین هزار ساله اش دارای مناطق تاریخی و کشف نشده بسیار زیادی می باشد. شهر زیرزمینی نوش آباد یکی از مناطقی است که به تازگی کشف شده است. این شهر زیر زمینی در نزدیکی شهر کاشان قرار دارد. از زمانی که این شهر کشف شد، مسافران و بازدید کنندگان بسیاری برای بازدید از این شهر زیرزمینی به این شهر می آیند. در این مقاله قصد دارم همه چیز را درباره شهر زیزمینی نوش آباد و تاریخچه آن بیان کنم. پس اگر با این شهر آشنایی ندارید و یا قصد سفر به کاشان و بازدید از جاذبه های گردشگری آن را دارید پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه کنید.

شهر زیرزمینی نوش آباد کجاست؟

مطمئنا اولین سوالی که برایتان ایجاد می شود این است که موقعیت مکانی این شهر زیرزمینی در کجاست؟ باید بگویم که این شهر در شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. اما فاصله بسیار کمی با شهر کاشان دارد. در حقیقت از شهر کاشان تا این شهر زیرزمینی تنها ۱۴ کیلومتر فاصله است. برای دسترسی به این شهر از تهران ابتدا باید به اتوبان تهران – قم بروید. سپس در این اتوبان از خروجی کاشان، از اتوبان خارج شوید و به سمت این شهر بروید. در خود کاشان و اطراف آن جاذبه دیدنی بسیار زیادی وجود دارد. اما با استفاده از تابلوهای راهنما می توانید مسیر خود را به سمت شهر زیرزمینی نوش آباد پیدا کنید و از دیدن این جاذبه تاریخی لذت ببرید. همچنین لازم به ذکر است که از شهر تهران تا این جاذبه تاریخی حدود ۲۴۴ کیلومتر فاصله می باشد.

نمایی از شهر زیرزمینی نوش آباد

تاریخچه

قدمت این شهر زیرزمینی مربوط به دوران ساسانیان می باشد. در آن زمان ها برای فرار از دست دشمن و پناه گرفتن، مکان خاصی وجود نداشت. به همین دلیل افراد، شروع به کندن این شهر کردند. از آن زمان از این شهر برای کارهای نظامی و دفاعی استفاده می شد. جالب است بدانید که تمام این شهر و تونل هایش دست کند انسان می باشد.

توصیف شهر زیرزمینی نوش آباد

به طور کلی این شهر از سه طبقه تشکیل شده است. هرکدام از طبقات زیبایی و جذابیت های خاص خودش را دارد. اگر به بازدید از این شهر زیرزمینی بروید می بینید که در داخل دیوار های آن، حفده های زیادی وجود دارد. در حقیقت این حفره ها مکانی بود که در آن پیه سوز را قرار می دادند تا فضای این شهر روشن بماند. در هر کدام از طبقات این شهر تعداد بسیار زیادی اتاق وجود دارد که هر کدام از این اتاق ها کاربرد خاص خود را داشتند. همچنین طبقات این شهر با استفاده از کانال ها به یکدیگر متصل بودند.

سیستم تهویه این شهر نیز معماری جالبی دارد. در تمامی طبقات این شهر، تونلی U شکل وجود دارد که به محیط بیرون متصل هستند. این کانال ها هوا را در تمامی محیط می چرخاندند و هوای تازه را وارد محیط می کردند. جالب است بدانید که عمق این شهر حدود ۱۶ متر می باشد. همچنین ارتفاع طبقات در نواحی مختلف متفاوت است. در برخی مکان ها ارتفاع سقف بسیار کم است و در برخی نواحی بسیار زیاد. مواد خوراکی و آذوقه ، در طبقات دوم و سوم این شهر نگه داری می شد و طبقه اول بیشتر برای سکونت افراد بود.

ورودی ها

شهر زیرزمینی نوش آباد ورودی های بسیار زیادی داشت. اما با گذشت زمان و فرسایش و سیلاب ها بسته شدند. امروزه فقط ۲ ورودی باقی مانده است. یکی از این ورودی ها از کنار آب انبار این شهر زیرزمینی می باشد. قسمت ورودی آن به وسیله چند عدد پله می باشد و با پایین رفتن از پله ها می توان وارد شهر زیرزمینی شد. ورودی بعدی فضای کوچک تری دارد و به نظر می رسد مخصوص حاکمان و افرا مهم بوده است.

شهر اویی یا نوش آباد؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید که این شهر را بیشتر با نام شهر اویی یا اوئی می شناسند. علت نام گذاری شهر زیرزمینی نوش آباد به نام اویی این است که افراد زیادی در آن مسیر خود را گم می کردند و برای پیدا کردن افراد دیگر از لفظ اویی استفاده می کردند. اویی به زبان محلی به معنای آهای می باشد.

دالان های شهر زیرزمینی نوش آباد

بهترین زمان سفر به شهر زیرزمینی نوش آباد

همانطور که می دانید افراد زیادی برای تماشای گلاب گیری و همچنین دیدن جاذبه های گردشگری کاشان فصل بهار را برای سفر انتخاب می کنند. در این فصل آب و هوای شهر کاشان بسیار عالی و معتدل می باشد. در نتیجه باید بگویم که فصل بهار بهترین فصل برای بازدید از این شهر زیرزمینی و همچنین جاذبه های دیدنی شهر کاشان می باشد. اما علاوه بر بهار ، فصل پاییز نیز زمان مناسبی برای سفر به این منطقه است. در نتیجه اگر دوست ندارید در زمان شلوغی به دیدن این شهر بروید پیشنهاد می کنم فصل پاییز را برای بازدید انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *