کول خرسان

معرفی دره کول خرسان و جاذبه های دیدنی آن

کول خرسان نام دره ای با چشم انداز بسیار زیبا در استان خوزستان می باشد. در واقع کول خرسان نام یک تنگه است که با شهرت بسیار زیادی که در ایران دارد، هر ساله افراد بسیاری را به سمت خود جذب می کند. به جرات می توان گفت این تنگه زیباترین جاذبه گردشگری در ایران می باشد که برای بازدید از آن باید مسافت بسیار طولانی را طی کرده و همچنین از میان دیواره های بسیار بلند و تنگ عبور کرد. در این مطلب به معرفی دره کول خرسان و همچنین جاذبه های دیدنی این منطقه بیان کرده ایم. اگر تا به حال از این جاذبه گردشگری بازدید نکرده اید و حتی با آن آشنایی ندارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با متفاوت ترین جاذبه گردشگری در ایران آشنا شوید.

تنگه کول خرسان کجاست؟

این دره در استان خوزستان و در نزدیکی شهر دزفول قرار دارد. موقعیت مکانی این جاذبه گردشگری در شمال شهر دزفول می باشد. درواقع این تنگه با شهر دزفول حدود ۳۲ کیلومتر فاصله دارد دسترسی به آن بسیار آسان است.

نمایی از تنگه کول خرسان

مختصری درباره این دره

این دره با دیواره های بلندی که دارد، از زیباترین جاذبه های گردشگری در ایران است که توصیه می کنم حتما به بازدید از آن بروید. در درون دیواره های این دره چشمه های متعددی وجود دارد. به همین سبب، رطوبت کمی در هوای این منطقه احساس می شود. ارتفاع دیواره های این دره در نقاط مختلف متفاوت است. ب عبارت دیگر در ابتدای مسیر تنگه، ارتفاع دیواره ها در حدود ۲۰۰ متر می باشد و هر چه بیشتر پیش برویم، ارتفاع این دیواره ها بیشتر و بیشتر می شود. یکی از مهم ترین نکات در خصوص این جاذبه گردشگری این است که در بستر آن، رودخانه ای جاری است و به همین سبب برای پیمایش این تنگه، باید از میان رودخانه عبور کنید. مسیر این تنگه بسیار زیبا است.

نکته مهم

اگر در گردشگری و طبیعت گردی مهارت دارید توصیه می کنم حتما بازدید از این دره را در برنامه های خود قرار دهید. اما اگر فردی آماتور هستید و مهارت های خاص و آمادگی جسمانی مناسبی ندارید توصیه می کنم به هیچ عنوان از این تنگه بازدید نکنید. در واقع این تنگه بر خلاف ظاهر زیبایش، محیطی بسیار خطرناک دارد و در سال های اخیر، جان افراد بسیاری را گرفته است.

چه زمانی به دره کول خرسان برویم؟

ممکن است تصور کنید که به علت قرار داشتن این تنگه در استان خوزستان، آب و هوای بسیار گرمی دارد و بهترین زمان برای سفر به آن، زمستان می باشد. اما جالب است بدانید که اختلاف دمای تنگه کول خرسان با شهر دزفول نزدیک به ۳۰ درجه می باشد. در نتیجه سفر کردن به این دره در فصول سرد سال بسیار اشتباه است و حتی ممکن است شما را به کام مرگ بکشاند. این تنگه جزوی از رشته کوه زاگرس به حساب می آید و آب و هوای بسیار خنگی دارد. حتی در گرم ترین روزهای سال نیز خنک است در نتیجه بهترین زمان برای بازدید از این تنگه، مرداد ماه می باشد. البته حتی در این ماه نیز قبل از سفر، توسط نرم افزارهای آنلاین، آب و هوای این منطقه را بررسی کنید تا خدایی ناکرده با مشکل مواجه نشوید.

در روزهای سرد سال و حتی روزهای گرم و بارانی، ارتفاع سیلابی که در این دره ایجاد می شود به ۱۵ متر نیز میرسد. همین مساله جان افراد بسیاری را گرفته است. در نتیجه حتما قبل از سفر، بررسی های لازم را انجام دهید و اگر در طبیعت گردی حرفه ای نیستید، بازدید از ای ن دره را امتحان نکنید.
اگر تا به حال از این تنگه بازدید کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *