بازار تجریش تهران

معرفی بازار تجریش تهران و تاریخچه آن

بازار تجریش تهران یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین بازارهای تهران می باشد. به جرات می توان گفت بعد از بازار بزرگ تهران، بازار تجریش دارای شهرت و محبوبیت می باشد. اگر از پدر و مادر و حتی پدربزرگ و مادربزرگتان بپرسید حتما خاطره ای در این بازار و این منطقه خوش آب و هوا دارند. این بازار بافتی قدیمی دارد و به علت قرار گیری در منطقه شمالی تهران، مکان مناسبی برای تفریح و گشت و گذار است. در این مقاله قصد دارم همه چیز را در مورد بازار تجریش تهران و جاذبه های دیدنی و گردشگری آن و همچنین تاریخچه آن بیان کنم. پیشنهاد می کنم خواندن این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با این بازار و تاریخچه آن آنا شوید.

بازار تجریش کجاست؟

همانطور که مشخص است این بازار در شمال شهر تهران و در منطقه تجریش قرار گرفته است. در حقیقت این بازار از میدان قدس شروع می شود و تا میدان تجریش ادامه دارد. همچنین حرم مطهر امام زاده صالح (ع) نیز در قسمت جنوبی این بازار قرار گرفته است. در حقیقت از حرم به داخل بزار تجریش راه دارد و به راحتی می توانید از بازار به حرم امام زاده صالح بروید و زیارت کنید.

تکیه بازار تجریش تهران

همه چیز درباره این بازار

به میدان تجریش که بروید، مغازه های رنگارنگ و متعدد به چشم می خورد. باید گفت که این بازار محبوبیت زیادی در میان مردم دارد. زیرا هر زمان که به این بازار بروید، جمعیت زیادی را در پیاده رو مشاهده خواهید کرد که مشغول قدم زدن و بازدید از مغاره های بازار تجریش هستند. نکته جالب در مورد مغازه های این بازار این است که سر در تمامی این مغازه ها کاشی کاری می باشد. در اصل صاحبان مغازه ها نام مغازه خود را روی کاشی های فیروزه حک کرده اند و به صورت منظم و زیبا تمامی مغازه ها سر در فیروزه ای دارند. پیشنهاد می کنم دفعه بعدی که به بازار تجریش رفتید، از بافت مغازه ها و سر در زیبای آن ها نیز دیدن کنید.

تاریخچه ساخت بازار تجریش تهران

سخنان بسیار زیادی در مورد زمان ساخت و قدمت این بازار وجود دارد. برخی می گویند که قدمت این بازار بیش از ۱۵۰ سال می باشد. برخی دیگر می گویند که این بازار تنها ۷۰ سال است که تاسیس شده است و آن قدر هم قدیمی نمی باشد. اما به طور کلی باید گفت که تاریخ دقیقی در مورد زمان تاسیس این بازار وجود ندارد. البته لازم به ذکر است که قسمت هایی در این بازار وجود دارد که طبق گفته کارشناسان قدمت آن مربوط به دوران قاجار است.

تکیه بازار تجریش

اگر به این بازار بروید به تالاری عظیم می رسید که یک میوه فروشی بزرگ در میان آن وجود دارد. در حقیقت این مکان در حدود ۲۰۰ سال پیش و توسط خاندان قاجار ساخته شده بود. در حقیقت این مکان تکیه ای بوده که در آن زمان برای تعزیه و عزاداری از آن استفاده می کردند. حتی آثار قسمت شاه نشین نیز هنوز باقی مانده است و می توانید با مراجعه به بازار تجریش از آن دیدن کنید. نکته جالب این است که امروزه در ماه محرم از این تکیه استفاده می شود و همچنان هم محلی برای برگزاری تعزیه و عزاداری می باشد.

پیشنهاد می کنم به این بازار بروید و از این تکیه دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *