معبد آناهیتا

معبد آناهیتا | زیباترین سازه ی سنگی در ایران

کشور ایران، یکی از مکان هایی است که قدیمی ترین تمدن ها در آن زندگی می کردند. به همین سبب، در جای جای این خاک، آثار و سازه های بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام متعلق به یک تمدن می باشد و تاریخچه بسیار جالبی پشت آن است. معبد آناهیتا نیز یکی از سازه هایی است که یکی از جاذبه های تاریخی و باستانی کشور به حساب می آید. این معبد که کارشناسان، در مورد قدمت آن نظرات گناگونی دارند، با معماری بی نظیر و نحصر به فردش، توجه باستان شناسان و حتی گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. در حقیقت در اکثر روزهای سال، به ویژه تعطیلات، مسافران و گردشگران بسیاری به این معبد سفر می کنند تا این شاهکار تاریخی را از نزدیک ببینند.

در این مطلب به معرفی کامل معبد آناهیتا و موقعیت مکانی آن پرداخته ایم. اگر تا به حال از این اثر تاریخی بازدید نکرده اید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با یکی از قدیمی ترین سازه های ایرانی آشنا شوید.

مختصری درباره معبد آناهیتا

این معبد بر روی تپه ای با ارتفاع ۳۲ متر از زمین های اطراف خود قرار دارد. به طور کلی در ساخت این معبد زیبا از سنگ و گچ استفاده شده است. نکته جالب در خصوص معبد آناهیتا این است که سازه ی آن در مساحتی در حدود ۶.۵ هکتار وجود دارد. به همین سبب یکی از بزرگ ترین آثار باستانی در ایران می باشد. در واقع گفته شده است که اولین سازه ی باستانی سنگی بزرگ در ایران، تخت جمشید می باشد. معبد آناهیتا نیز پس از تخت جمشید، در رتبه دوم بزرگ ترین سازه سنگی قرار دارد و همین مساله، توجه بسیاری از باستان شناسان ایرانی و خارجی را به آن جلب می کند. نظرات مختلفی در خصوص قدمت این معبد وجود دارد. اما طبق گفته اکثریت کارشناسان، این معبد مربوط به دوران هخامنشی بوده و ساخت آن در سلسله های ساسانیان و اشکانیان نیز ادامه داشته است.

علت نام گذاری

علت نام گذاری این سازه به نام آناهیتا این است که در زمان های قدیم، و در کتاب اوستا، الهه ی آب و خرد و نیکی، آناهیتا نام داشت. در نتیجه این معبد که از آن به عنوان آتشکده نیز استفاده می شد را به یاد الهه ی آب، آناهیتا نام گذارید کردند. همچنین از آب در طراحی و ساختار این سازه استفاده شده است و در درون معبد، جوی های آب متعددی وجود دارد.

نمایی از ستون های معبد آناهیتا

ساختار درونی معبد آناهیتا

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم در ساختار این معبد، از سنگ استفاده شده است. این معبد یک سازه ی چهار گوش می باشد و جالب است بدانید که قطر دیوار های این معبد به جز دیواره ی شمالی، حدود ۱۸ متر است. در درون معبد، جوی های متعددی وجود دارد که ارتفاع آن ها کم بوده و در اکثر نقاط معبد جاری بوده است. در قسمت مرکزی معبد نیز، یک حوضچه وجود دارد که آب تمامی جوی ها به این حوضچه می ریزد و نمای بسیار زیبایی را ایجاد می کند. یکی از جالب ترین نکات در خصوص این معبد، وجود سر ۴ گاو بر دو ستون در معبد آناهیتا می باشد. سر این گاو ها رو به روی یکدیگر بوده و زمانی که جاری شدن آب در جوی ها، تصویر این سر ها در درون آب منعکس می شد.

موقعیت مکانی و مسیر دسترسی

معبد آناهیتا یکی از جاذبه های باستانی و تاریخی در استان کرمانشاه می باشد. موقعیت مکانی آن در شهر کنگاور است. برای دسترسی به این اثر باستانی باید خود را به جاده ی جدید همدان – کرمانشاه برسانید. شهر کنگاور، در میانه ی این جاده قرار دارد. این معبد، در وسط شهر کنگاور قرار گرفته است و در نتیجه با استفاده از تابلو های راهنما و کمک گرفتن از افراد محلی، به راحتی می توانید خود را به این معبد زیبا برسانید. اگر تا به حال از معبد آناهیتا دیدن کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *