قلعه بابک

قلعه بابک | عجیب ترین قلعه کوهستانی در ایران

قلعه بابک، نام قلعه ای مشهور در ایران می باشد. این قلعه با ساختار و معماری بی نظیری که دارد، توانسته توریستان و گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب کند. بی شک می توان گفت که نمونه این قلعه در ایران یافت نمی شود و در زمان خودش نیز، قلعه و دژی مستحکم و غیر قابل نفوذ بوده است. این قلعه زیبا، محل زندگی سردار مشهور ایرانی، بابک خرمدین می باشد و یکی از اصلی ترین جاذبه های تاریخی و گردشگری در استان آذربایجان شرقی می باشد. در این مطلب به معرفی کامل قلعه بابک، بهترین زمان سفر به آن و همچنین موقعیت مکانی آن پرداخته ایم. در نتیجه اگر علاقه مند به آثار تاریخی ایران هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا با یکی از بی نظیر ترین قلعه های ایرانی آشنا شوید.

تاریخچه

همانطور که گفتیم، این قلعه یکی از زیبا ترین آصار تاریخی به جای مانده در منطقه ای کوهستانی می باشد. طبق گفته کارشناسان، قدمت این قلعه به زمان ساسانیان و اشکانیان باز می گردد. اما بعد ها، و در حدود ۱۲۰۰ سال پیش، بابک خرمدین که در حال جنگ با اعراب بود، در این قلعه مخفی می شود و با داشتن افرادی کم، بر ارتش اعراب پیروز می شود و در نهایت سبب فرار آن ها از این منطقه می شود.

مختصری درباره قلعه بابک خرمدین

قلعه بابک، یکی از شاهکارهای ایرانی است که مسیر دسترسی به آن کمی سخت و گاهی صعب العبور می باشد. در حقیقت دسترسی به آن را به افرادی که دارای آمادگی جسمانی بالا دارند توصیه می کنیم. علت هم اسن است که برای دسترسی به آن، باید از شیب تند کوه بالا رفت و مسیری نسبتا طولانی و ۳ ساعته را پیاده روی کرد. اما در نهایت، هنگامی که به این قلعه می رسید، چشم انداز بی نظیر منطقه و کوه های سرسبز، تمام خستگی را از تنتان خارج می کند. امروزهآ از این قلعه، بقایای آن چنانی نمانده و مخروبه ای بیش نیست. اما دیواره ها و تمامی اجزاء بیرونی آن به طور کامل باقی مانده اند و منظره ای بسیار زیبا را ایجاد کرده اند.

نمایی از قلعه بابک

بهترین زمان سفر

ممکن است برایتان سوال شده باشد که بهترین زمان برای سفر به قعه بابک چه مانی است. فصل تابستان بر خلاف زیبایی ای که به این منطقه می آورد، آن چنان فصل مناسبی برای سفر نیست. زیرا نور آفتاب بسیار آزار دههنده می باشد و عبور از پله های قلعه و دسترسی به آن را برای شما بسیار دشوار تر می کند. در نتیجه باید گفت بهترین فصول برای سفر به این قلعه، فصول بهار و پاییز می باشند. اما به یاد داشته باشید که از اواخر فروردین تا اواخر خرداد، و همچنین از اواخر شهریور تا اواخر مهر به این منطقه سفر کنید تا خدایی ناکرده با مشکلات آب و هوایی مواجه نشوید.

قلعه بابک کجاست؟

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، این قلعه در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. اما موقعیت مکانی دقیق این قلعه در کلیبر و در نتطقه ارسباران می باشد. همچنین می توان گفت که فاصله این قلعه تا شهر تبریز، حدوود ۲۰۰ کیلومتر و با شهرستان اهر، ۵۰ کیلومتر است. برای دسترسی به این جاذبه تاریخی باید خود را به شهر کلیبر برسانید. برای رسیدن به این منطقه باید خود را به شهر تبریز برسانید. سپس از این شهر به سمت اهر حرکت کنید و پس از عبور از شهرستان اهر، و پیمودن مسیری در حدود ۶۰ کیلومتر، به کلیبر می رسید. در این منطقه نیز باید با استفاده از تابلوهای راهنما خود را به هتل یا قلعه بابک برسانید. در نهایت پس از طی کردن جاده ای نسبتا خطرناک و پیچ در پیچ، به ورودی این قلعه زیبا می رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *