غار کتله خور

غار کتله خور | زیباترین غار آهکی جهان

غار های متعددی در کشور ایران وجود دارد. این غار ها بنا به ساختار و نحوه شکل گیری آن ها در دسته های مختلفی قرار می گیرند. در واقع جالب است بدانید که انواع بسیار زیادی از غار ها در کشور ایران وجود دارد. این غارها این امکان را برای بازدید کنندگان به وجود می آورند که آن ها بتوانند با انتخاب هر نوعی که دوست دارند، اقدام به غارنوردی کنند. در واقع برخی از غار های ایران، غارهای آبی می باشند که برای بازدید از آن ها باید قایق سواری کرد. برخی دیگر غار های صخره ای می باشند و به طور کلی انواع این غار ها در کشور ایران وجود دارند که سبب می شوند تا کشورمان بسیار توریست پذیر شود. یکی از این غارها، غار کتله خور می باشد که نمونه آن در سطح جهان بسیار کم وجود دارد.

در ادامه این مطلب پس از معرفی غار کتله خور، اقدام به توصیف این غار کرده ایم و همه چیز را درباره این غار زیبا بیان کرده ایم. اگر تا به حال نام غار کتله خور را نشنیده اید و یا با آن آشنایی ندارید، توصیه می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید. بدون شک غار کتله خور یکی از هیجان انگیز ترین غار های ایران می باشد که پس از آشنایی با آن، برای بازدید از آن برنامه ریزی خواهید کرد.

توضیحاتی در خصوص غار کتله خور

این غار یکی از جاذبه های گردشگری استان زنجان بوده و در نتیجه، با وجود آن در این استان به جرات می توان گفت که یکی از زیباترین غار های کشور ایران می باشد. غار کتله خور از نوع غار طبقاتی می باشد. در واقع همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم، غارهای مشابه با این غار به تعداد بسیار کمی در دنیا وجود دارند. یکی از جالب ترین نکات در خصوص این غار زیبا این است که پس از گذشت بیش از ۱۰۰ سال از کشف آن، همچنان انتهای آن پیدا نشده است. در واقع تا به امروز در حدود ۳۰ کیلومتر از غار کشف شده است و در نتیجه می توان گفت که این غار یکی از طولانی ترین غار های ایران می باشد.

دمای هوا در غار

شاید تصور کنید که دمای هوا در غار کتله خور به شدت پایین است. باید اشاره کنیم که غار کتله خور حدود ۱۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. لازم به ذکر است که به علت گستردگی این غار و بی انتها بودن آن، دمای هوا در نقاط مختلف این غار متفاوت است. در واقع قسمت ورودی غار دارای دمایی در حدود ۱۱ در جه می باشد. که هرچه جلو تر می روید، میزان تفاوت دما را می توان متوجه شد.

زیبایی های قندیل های غار کتله خور

طبیعتا مانند هر غار دیگری، استالاکتیت ها و استالاگمیت های بسیار زیادی در طول غار کتله خور وجود دارد. اما نکته جالبی که در خصوص این قندیل ها وجود دارد این است که استالاکتیت ها و استالاگمیت ها به قدری طویل و بزرگ هستند که به یکدیگر متصل شده اند و به شکل ستون های متعددی در تالار های غار کتله خور قرار گرفته اند. همین مساله نشان دهنده ی قدمت بسیار زیاد این غار می باشد. علاوه بر این لازم به ذکر است که میزان خلوص آهک های موجود در این غار به قدری بالاست که به عنوان اولین و زیباترین غار آهکی دنیا شناخته می شود.

قندیل های غار کتله خور

دانستنی های این غار

عجایب بیسار زیادی در خصوص غار کتله خور وجود دارد. اولین دانستنی در خصوص این غار این است که در زمان های بسیار قدیم و در واقع در زمان شکل گیری این غار، از نوع غار آبی بود. به بیان بهتر همانند غار علیصدر همدان، از نوع غار آبی بود. اما با توجه به وجود طبقات متعدد در آن، آب به قسمت های زیرین نفوذ کرده و امروزه اثرات بسیار ناچیزی از این آب ها در غار باقی مانده است. یکی از تئوری های جالبی که در خصوص غار کتله خور وجود دارد این است که این غار، از طبات پایین به غار علیصدر همدان متصل می شود. البته این یک نظریه است و همچنان هیچ سندی بر صحت آن وجود ندارد.

غار کتله خور کجاست؟

در بالا مشاهده کردید که این غار در استان زنجان و در جنوب این استان قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری این استان می باشد. به بیان دقیق تر این غار در شهرستان خدابنده قرار دارد. در نتیجه برای دسترسی به آن باید خود را به استان زنجان و شهر معروف خدابنده برسانید. در این شهر به سمت گرماب حرکت کتید و سپس به سادگی می توانید به غار کتله خور دسترسی پیدا کنید. لازم به ذکر است که این غار تا شهر زنجان در حدود ۱۳۷ کیلومتر فاصله دارد.

اگر تا به حال از ابن غار بازدید کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *