غار علیصدر

سفری محسور کننده به غار علیصدر

غار علیصدر یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری در استان همدان است. در حقیقت غار علیصدر به یکی از نماد های این استان تبدیل شده است. با توجه به قدمت بالایی که این غار دارد توجه افراد زیادی به آن جذب می شود. در نتیجه افراد زیادی برای بازدید از آن از نقاط مختلف ایران و جهان مسافت های طولانی را طی می کنند تا به دیدن یکی از معدود غار های آبی جهان بیایند. در این مقاله قصد دارم همه چیز را درباره غار علیصدر و تاریخچه آن بیان کنم. توصیه می کنم خواندن این مقاله را از دست ندهید تا با یکی از زیباترن پدیده های طبیعت آشنا شوید. مطمئنم پس از خواندن این ممقاله هوس بازدید از آن به سرتان می زند.

درباره غار علیصدر

در دنیا تعداد کمی غار آبی وجود دارد. خوشبختانه یکی از این غارهای آبی در کشور ما وجود دارد و ما می توانیم در هر زمان که خواستیم اقدام به بازدید از آن کنیم. همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره کردم این غار قدمت بسیار زیادی دارد. طبق گفته کارشناسان، زمان پیدایش این غار به دوران ژوراسیک بر می گردد. تصور کنید در ۱۳۶ – ۱۹۰ میلیون سال پیش این غار شکل گرفت و تا به امروز نیز از بین نرفته و خراب نشده است.

نمایی از داخل غار علیصدر

این غار عظیم نه تنها جزو معدود غارهای آبی جهان می باشد، بلکه به علت بزرگ بودن و طویل بودن نیز امتیازی بیشتر کسب کرده است. کارشناسان تا به امروز موفق شده اند تا حدود ۱۲ کیلومتر به این غار نفوذ کنند. اما باید بدانید که بازدید کنندگان تنها می توانند از ۲ کیلومتر آن بازدید کنند و اجازه پیش روی بیشتر ندارند.

در طی پیمودن مسیر و بازدید از غار، متوجه می شوید که در برخی مناطق، می توانید کف غار را از میان آب مشاهده کنید. در حقیقت آبی که در این غار وجود دارد، بی رنگ، بی بو و بی مزه می باشد. همچنین این آب به قدری شفاف است که می توانید تا چند متری عمق آب را مشاهده کنید.

از دیگر نکات جاب در مورد این غار این است که هوای آن هیچوقت تمام نمی شود. در حقیقت منافذ متعددی که در دیواره های غار وجود دارد سبب می شود تا هوای این غار به هیچ وجه سنگین نشود. حتی اگر در شلوغ ترین زمان ممکن به این غار بروید باز هم هوا سنگین نمی شود و به راحتی می توانید از آن بازدید کنید. به طور کلی دمای این غار بین ۱۲ تا ۱۴ درجه می باشد.

نحوه بازدید

بسیار لذت بخش است که سوار بر یک قایق از پدیده ای به این زیبایی دیدن کرد. هنگامی که وارد این غار می شوید باید مسیری کوتاه را پیاده روی کنید. پس از پیمودن این مسیر باید سوار قایق شوید و باقی راه را با استفاده از قایق طی کنید.

بهترین زمان بازدید از غار علیصدر

همانطور که در مطالب بالا شاره کردم دمای هوا در این غار بین ۱۲ تا ۱۴ درجه می باشد. به این معنا که در تمام روزهای سال دمای هوا در این غار ثابت است. در نتیجه برای بازدید از آن می توانید هر زمان که خواستید اقدام کنید و بدون نگرانی در مورد دمای هوا به بازدید از آن بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *