دریاچه گنج

دریاچه گنج | شگفت انگیز ترین دریاچه ایران

دریاچه گنج نام یکی از جاذبه های تاریخی در ایران است که بسیار مشهور می باشد. در حقیقت شهرت این دریاچه به قدری زیاد است که نام آن در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. به همین سبب هر ساله، توریستان و بازدید کنندگان بسیاری به بازدید از این جاذبه گردشگری و تاریخی می آیند و از عجیب ترین دریاچه ایران دیدن می کنند. در حقیقت این دریاچه به خاطر گنجینه ی بسیاری که در دل آن وجود دارد شهرت پیدا کرد و پس از آن افراد بسیاری به بازدید از آن آمدند. اگر می خواهید در مورد عجیب ترین و پر گنج ترین دریاچه ایران بدانید مطالعه این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب همه چیز را درباره دریاچه گنج و تخت سلیمان بیان کرده ام.

علت شهرت دریاچه گنج

در ابتدا باید گفت که صحت این داستان مشخص نیست اما در طول نسل های بسیاری، نقل قول شده است و امروز نیز همچنان در بین زبان ها جاری است. گفته شده است که در  زمان پادشاهی کوروش، هنگامی که از مسیر شمال غربی کشور، به سمت میدان جنگ می رفت، از کنار دریاچه تخت سلیمان عبور کرد. ایشان نذر کرد که اگر در آن جنگ پیروز شد، غنایم بدست آمده از پیروزی را در داخل این دریاچه بریزد. همان هم شد و پس از آنکه در جنگ خود پیروز شد، غنایم جنگی خود را به داخل دریاچه تخت سلیمان ریخت. از آن پس هر زمان که در جنگ های خود پیروز شد، عنیمتی را در این دریاچه ریخت. پس از آن نام این دریاچه به دریاچه گنج تغییر پیدا کرد.

نمایی از دریاچه گنج

سایر جاذبه های دیدنی در نزدیکی این دریاچه

قبل از هر چیز باید گفت که مساحت این دریاچه، ۱۲۴ هکتار است و دارای عمقی بیش از ۱۲۰ متر می باشد. اطراف این دریاچه، مملوء از جاذبه های تاریخی می باشد. البته باید گفت که از این جاذبه های تاریخی، تنها آثاری ناچیز باقی مانده است. این آثار باقی مانده مربوط به دوران ساسانیان، اشکانیان، و حتی مغول ها است که امروزه تبدیل به بقایایی از سازه ها می باشد. از جمله بقایای باقی مانده می توان به آتشکده آذر گشسب، آتشکده شاهی و جنگ آوران، ایوان خسرو وباقی مانده از دروازه ها و دیوارها.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در نزدیکی این دریاچه، زندان سلیمان است. این زندان در داخت کوهی که در مجاورت دریاچه وجود دارد، قرار دارد. نام این کوه، کوه بلقیس می باشد. توصیه می کنم اگر به بازدید از این جاذبه تاریخی رفتید، حتما به کوه بلقیس بروید و از زندان سلیمان نیز دیدن کنید.

دریاچه گنج کجاست؟

دریاچه گنج یکی از جاذبه های دیدنی تخت سلیمان است. تخت سلیمان یکی از جاذبه های تاریخی در استان آذربایجان غربی می باشد. موقعیت مکانی دقیق دریاچه گنج در شمال شرقی شهر تکاب است. برای دسترسی به آن ابتدا باید خود را به شهر تکاب برسانید و سپس در حدود ۴۵ کیلومتر به سمت شمال شرقی این شهر بروید. در نهایت در دشتی وسیع این جاذبه تاریخی و گردشگری را مشاهده خواهید کرد. اگر از این جاذبه تاریخی بازدید کرده اید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *