دریاچه کوه گل

دریاچه کوه گل | دریاچه ای محسور کننده در دنا

مناطق کوهستانی ایران و اطراف آن ها، دارای تعداد زیادی از جاذبه ها و پدیده های طبیعی می باشد. در حقیقت، علت اصلی به وجود آمدن فضاهای سرسبز، دشت ها و جنگل ها، همچنین رودخانه ها و آبشارها و دریاچه ها در ایران، وجود کوهستان ها می باشد. در این مناطق، آب و هوای عالی بر فضا حاکم است. در نتیجه، افراد بسیار زیادی برای گذراندن تعطیلات و سپری کردن اوقاتی در خارج از شهر و محیطی متفاوت، تصمیم با سفر به این مناطق می کنند. دریاچه کوه گل با تمامی دریاچه های ایران متفاوت است و همانطور که از نامش پیداست، دارای طبیعتی سرسبز و زیبا می باشد. در این مطلب به معرفی دریاچه کوه گل و زیبایی های محیط اطراف آن پرداخته ایم. اگر تا به حال نام این دریاچه را نشنیده اید و با آن آشنایی ندارید، توصیه می کنم حتما این مطلب را مطالعه کنید.

دریاچه کوه گل کجاست؟

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردم، این دریاچه در کوه دنا قرار دارد. موقعتین مکانی این دریاچه در منطقه سی سخت می باشد. سی سخت یکی از شهر های استان کهکیلویه و بویر احمد می باشد و با یاسوج حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این دریاچه در مکانی به نام دهانه انبری گردنه بیژن واقع شده است و دسترسی به آن نیز آسنان است.

نمایی از دریاچه کوه گل

مختصری درباره این دریاچه

همانطور که در مطالب بالا ذکر کردیم، این دریاچه در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است. زمستان که می آید، قله کوه ها سرپوشیده از برف می شود و منظره بسیار زیبایی به وجود می آید. این برف ها و همجنین بارش باران در فصول سرد سال، سبب به وجود آمدن دریاچه های فصلی در نقاط مختلف ایران می شوند. دریاچه کوه گل نیز از این قائه مستتثنی نیست و جزو دریاچه های فصلی ایران به شمار می آید. فصل زمستان این دریاچه پر آب می شود و تابستان که می رسد، نسبتا خشک می شود.

دریاچه کوه گل دارای مساحتی در حدود ۵۰۰ متر مربع و همچنین عمقی بالغ بر ۱۵ متر دارد. این منطقه، نوعی تنگه نیز به حساب می آید. علت هم این است که اطراف آن توسط کوه ها احاطه شده و همچنین تمامی فضای اطراف آن فضای سبز و دشت هایی از گل ها وجود دارد.

دیدنی های اطراف دریاچه کوه گل

در اطراف این دریاچه، دشت لاله های واژگون، آبشار تنگه نمک، چشمه، و همچنین گیاهانی مانند نعناع کوهی، ریواس، قارچ کوهی، چویل، جاشیر، پونه کوهی، بابونه، و … وجود دارد.

یکی از زیباترین اتفاقات این منطقه، مهارت پرندگان بسیار زیادی به این منطقه می باشد. تابستان که می شود، پرندگان مهاجر در مسیر خود در این منطقه استراحت می کنند. از جمله این پرندگان می توان به مرغابی، اردک، خروس کولی، پرندگان بومی، اردک کله سبز، حواصیل، لک لک، درنا، چنگر، و … اشاره کرد.

نکته

به یاد داشته باشید که برای دتسرسی به این منطقه حتما کفش مناسب برای پیاده روی به همراه داشته باشید. علاوه بر این، بهتر است یک دست لباس اضافی، خوراکی و تنقلات، آب، کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی به همراه داشته باشید. این مکان یکی از بهترین گزینه ها برای کمپ زدن نیز می باشد.
اگر تا به جال به دریاچه کوه گل سفر کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *