دریاچه مهارلو در شیراز

دریاچه مهارلو | عجیب ترین دریاچه ایران

مهارلو یکی از زیبا ترین و عجیب ترین دریاچه های ایران است. همانطور که می دانید کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافی ای که دارد، دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار زیادی می باشد. این دریاچه زیبا نیز یکی از این جاذبه های طبیعی است که شهرت بسیار زیادی در میان ایرانیان و توریستان دارد. در واقع آب این دریاچه قرمز رنگ است و همین موضوع سبب شده تا نام آن به گوش افراد زیادی برسد. همین مساله باعث شده تا افراد زیادی مسافت های طولانی را طی کنند تا از این جاذبه طبیعی و رنگ قرمز آن دیدن کنند. در این مقاله قصد دارم همه چیز را درباره دریاچه مهارلو و رمز و رازهایش بیان کنم. پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه کنید تا پس از آشنایی با این دریاچه، بازدید از آن را نیز در برنامه های خود قرار دهید.

دریاچه مهارلو کجاست؟

همانطور که می دانید استان شیراز دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی می باشد. اما باید بگویم که در این استان فقط بنا های تاریخی و جاذبه های اریخی وجود ندارد. این شهر در موقعیتی قرار دارد که دارای آب و هوای بسیار خوب می باشد و جاذبه های طبیعی بسیاری در آن وجود دارد. دریاچه معارلو یکی از این جاذبه های طبیعی است. برای دسترسی به این دریاچه قرمز ابتدا باید خود را به شهر شیراز برسانید و از جاذبه های گردشگری آن دیدن کنید. پی از گشت و گذار در این شهر باید به سمت جنوب شرقی این شهر حرکت کنید. در حقیقت باید از طریق جاده شیراز – فسا خود را به این دریاچه برسانید. در این جاده پس از پیمودن ۲۰ کیلومتر دریاچه را مشاهده خواهید کرد. اما پس از پیمودن مسیری در حدود ۵۷ کیلومتر می توانید به این دریاچه دسترسی پیدا کنید.

دریاچه مهارلو

علت قرمز رنگ بودن این دریاچه

شاید این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که علت قرمز رنگ بودن آب این دریاچه چیست؟ علت این است که به علت تابش خورشید، آب دریاچه مهارلو تبخیر می شود. در نتیجه ی این تبخیر شدن ها، نوعی جلبک در آب آن رشد می کند. این جلبک که به ” کشنده قرمز” معروف است، قرمز رنگ می باشد. به همین علت در طول زمان، آب این دریاچه قرمز رنگ شده و چشم انداز بی نظیری را ایجاد کرده است.

دریاچه مهارلو زیستگاه چه حیواناتی می باشد؟

به علت رویش کشنده قرمز در آب این دریاچه، می توان گفت تقریبا هیچ موجود زنده ای در این دریاچه زندگی نمی کند، به جز یک گونه! این آبزی آرتیما نام دارد و تنها گونه آبزی است که در آب دریاچه مهارلو زندگی می کند. اما به طور کلی گونه های مختلف حیوانی در محیط این دریاچه زندگی می کنند. این حیوانات شامل قورباقه، مارمولک، لاک پشت، مار، سوسمار، و …. می باشند. لازم به ذکر است که پرندگان زیادی نیز این دریاچه را به عنوان خانه انتخاب می کنند. اگر به بازدید از این دریاچه بروید پرندگان مهاجر زیادی را مشاهده خواهید کرد که در این دریاچه در حال استراحت هستند.

کلام آخر

اگر تا به حال به شیراز نرفته اید، پیشنهاد می کنم تا سفر به این شهر را در برنامه های خود قرار دهید. این شهر مملو از جاذبه های طبیعی و تاریخی می باشد که بازدید از هر کدام از آنها حال و هوای خاصی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *