درکه قدیمی‌ترین و توریست پذیرترین نقطه تهران

چکیده مطالب

درکه یکی از اصلی ترین جاذبه‌های تهران است. موقعیت مکانی زیبا و دسترسی آسان به آن موجب شده است که به مکانی مناسب برای گشت و گذار و پیاده روی تبدیل شود. درکه با کوچه‌های جذاب، آب و هوای دلپذیر، آب انار تازه، لواشک و انواع مختلف ترشی‌های خوشمزه از بازدیدکنندگان استقبال می‌کند. این منطقه یکی از قدیمی‌ترین مناطق زیبای شمیرانات تهران بوده و در ابتدای مسیر محبوب پیاده روی در تهران واقع شده است.

درکه یک روستای قدیمی‌در شمال تهران است

از لحاظ جغرافیایی، این منطقه در قسمت غربی کوهپایه‌های شمالی تهران می‌باشد. این مسیر پیاده‌روی که از درکه شروع می‌شود، در طول بافت قدیمی‌یک روستا طی می‌شود. سپری کردن یک روز در این منطقه زیبا برای دوری از فشار و شلوغی شهر پایتخت، واقعا دلپذیر است. در قدیم مردم محلی این منطقه خانه‌های خود را در امتداد رودخانه ساخته‌اند. این منطقه در ادامه، به دره اوین می‌رسد. رودخانه در دره اوین یک فضای راه‌پله ای مانند و یک استخر طبیعی به وجود می‌آورد. خانه‌ها و رستوران‌های چای سنتی و مدرن به مرور زمان در کنار رودخانه ساخته شده‌اند. امروزه این رودخانه در بین گردشگران و افراد محلی به هفت حوض معروف است. در این محله قدیمی‌تهران  بازدیدکنندگان از استشمام یک هوای تازه لذت برده و می‌توانند در مکانی آرام و به دور از فشار و شلوغی شهر، اوقات خوبی را سپری کنند.

صدای دلپذیر جریان رودخانه در کنار حضور مردم در رستوران‌ها و چایخانه‌های سنتی، آن را به مکانی خاطره انگیز برای بسیاری از افراد تبدیل می‌کند. در محله قدیمی‌درکه، خانه‌های سنتی با رواق شیروانی وجود دارد و در آن هنوز مردم برای انتقال کالاهای خود از الاغ استفاده می‌کنند. همچنین بسیاری از صنایع دستی سنتی موجود بوده و در مغازه‌هایی به فروش می‌رسد.

شکم گردی در این جاذبه گردشگری 

یکی از اصلی ترین جاذبه‌های درکه غذاهایی است که مردم محلی آنجا تهیه می‌کنند. احساس خوشایند میل کردن غذای تازه خوشمزه با دوستان یا خانواده می‌تواند یک تجربه عالی برای همه باشد. بعد از ظهرها، بوی وسوسه انگیز کباب در همه جای این محله پخش می‌شود، چیزی که نمی‌توان بدون خوردن آن از اینجا رفت. البته بازدیدکنندگان و گردشگران داخلی و خارجی می‌توانند از غذاهای زیادی در آنجا لذت ببرند از جمله غذاهایی که در کنار خیابان‌ها به فروش می‌رسد مانند: جگر، کباب، ساندویچ. میوه‌های مختلف و سبزیجات محلی مانند گیلاس، ریواس و یا اگر کسی هوس لواشک کرده باشد، می‌تواند خوشمزه ترین لواشک‌ها را در درکه پیدا کند.

چندین رستوران سنتی در درکه وجود دارد که گردشگران می‌توانند کباب، جوجه یا غذاهای محلی دیگر را از آنها تهیه کنند. از جمله رستوران‌هایی که وجود دارد می‌توان، به کافه عمران، رستوران البرز، رستوران اجاق باشی اشاره کرد. همچنین بازدید کنندگان می‌توانند از کافه‌هایی که از فضای باز استفاده می‌کنند، یک فنجان قهوه یا میان وعده میل کنند. علاقمندان به پیاده روی سبک، می‌توانند با دوستان خود در درکه قدم بزنند و از آب و هوا تازه لذت ببرند. درکه با فضای سرسبز و زیبایی که دارد، محلی مناسب برای گرفتن عکس یادگاری می‌باشد.

کوچه باغ‌های درکه

گردشگرانی که قصد مسافرت به تهران دارند و می‌خواهند در نزدیکی این منطقه  و قسمت شمالی تهران اقامت داشته باشند، گزینه‌های زیادی در دسترس دارند، مسافران می‌توانند با اجاره روزانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله، اجاره ماهانه آپارتمان مبله، اقامتی راحت با امکانات رفاهی عالی و قیمت مناسب در پایتخت داشته باشند و از تمامی‌جاذبه‌های تهران بازدید کنند.

مسیر صعود درکه را بشناسیم

این مسیر صعود از درکه شروع می‌شود و به پناهگاه پلنگ چال یا ایستگاه ۵ توچال می‌رسد. این مسیر ۶ کیلومتری از دره زیبای درکه شروع شده و در امتداد یک رودخانه ادامه می‌یابد. همانطور که گفته شد این مسیر به پلنگ چال منتهی می‌شود و یا در قسمت شرقی به ایستگاه ۵ توچال می‌رسد، علاقمندان فراموش نکنند که هر دو مسیر در زمستان خطرناک بوده و احتمال سقوط بهمن وجود دارد در این مسیر برای امنیت بیشتر، برخی از قسمت‌ها توسط یک حصار جدا شده اند. در سرتاسر مسیر کوهنوردی، می‌توان صدای ملایم رودخانه را شنید. میدان درکه که نقطه شروع مسیر کوه نوردی است.

در ارتفاع ۱۷۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد، یعنی این مسیر از این ارتفاع شروع شده و در ارتفاع ۲۴۵۰ متری از سطح دریا که پناهگاه پلنگ چال است، پایان می‌یابد. در این مسیر یک جنگل با درختان بلند و سرسبز وجود دارد این جنگل که در وسط کوه‌های شمالی تهران است، جنگل کارا نامیده می‌شود. اگر کسانی رفتن به این جنگل را دوست داشته باشند و به دنبال ماجراهای بیشتری باشند، می‌توانند این جنگل را پیموده و به قله چین کلاغ برسند توجه داشته باشید با اینکه یک جنگل زیبا و یک قله منتظر شماست، بهتر است که با یک راهنما وارد جنگل شوید. بیشتر درختان این جنگل گردو می‌باشد. این جنگل در فصل پاییز نیز زیباست در فصل پاییز با یک جنگل با برگ‌های رنگارنگ روبرو می‌شوید.

مسیر صعود درکه در زمستان

علاقمندان این مسیر کوهنوردی را اگر ادامه بدهند، بعد از عبور از چهل چشمه می‌توانند پناهگاه پلنگچال را ببینند. این پناهگاه به یک خوابگاه با ظرفیت ۷۰ نفر مجهز شده است. دلیل نامگذاری این مکان به پلنگ چال، که به معنای سوراخ پلنگ می‌باشد، این است که پناهگاه مانند حفره ای بود که پلنگ‌ها در آن زندگی می‌کردند.

بازدید از درکه تهران را نباید از دست داد

پناهگاه پلنگ چال یک ساختمان ۲ طبقه است که در طبقه ۱ مجهز به سالن غذاخوری است. یکی از سالن‌ها برای کسانی است که غذا را با خود آورده اند و دیگری برای کسانی است که قرار است غذا را از آنجا خریداری بکنند. طبقه دوم یک خوابگاه برای اقامت شبانه است. برای کسانی که به دنبال یک کوهنوردی حرفه ای هستند می‌توانند مسیر را ادامه داده و به قله توچال برسند از پناهگاه پلنگ چال به طرف راهی که در شمال غربی پناهگاه است رفته تا به قله توچال رسید با طی یک مسیر صعود ۳ تا ۴ ساعته می‌توان به قله توچال رسید. علاقمندان به زیارت می‌توانند از پلنگ چال به  امامزاده داود، بروند، قله شاه نشین یکی از قلل رشته کوه‌های البرز نیز نزدیک به این پناهگاه است.

بسیاری از کوهنوردان بعد رسیدن به پناهگاه و قله پلنگ چال، گردش و استراحت در آنجا از آبشاری که نزدیک به پناهگاه است عکس یادگاری گرفته و به ایستگاه شماره ۵ توچال می‌روند، از این ایستگاه امکان برگشت به پایین از طریق تله کابین وجود دارد. یک مقبره دیگر که یکی از نوادگان امام سجاد است نیز نزدیک به پلنگ چال وجود دارد. مسافرانی که تهران را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می‌کنند، می‌توانند با اجاره آپارتمان مبله و اجاره سوئیت مبله، به مدت دلخواه در شهر بزرگ تهران اقامت کرده و نه تنها از درکه، بلکه از نقاط تاریخی تهران، مراکز خرید و حتی خیابان‌های شلوغ تهران بازدید کرده و خاطرات خوشی برای خود ثبت کنند. درکه با آب و هوای تازه و دلپذیر خود پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *