نمایی از تنگه کافرین

تنگه کافرین شگفت انگیزترین جاذبه گردشگری ایران در سال ۹۹

تنگه کافرین یکی از جاذبه های بسیار زیبا و دیدنی در استان ایلام می باشد. گاهی اوقات سفر به مکانی بکر و اقامتی چند ساعته در دل طبیعتی بکر که هم آب و هوای خوبی داشته باشد و هم منظره بسیار زیبا و دیدنی داشته باشد نیاز هر فردی است. قرار گرفتن در میان طبیعت، بدون وجود هیچ گونه آلودگی صوتی و همچنین شنیدن صدای پرندگان و شر شر آب، لذتی است که همیشه به دنبال آن هستیم. خوشبختانه دامنه های رشته کوه زاگرس بهترین مکان برای گذراندن وقت و قرار گرفتن در محیط هایی است که در بالا اشاره کردیم. استان ایلام که به عروس زاگرس نیز شهرت دارد، جاهای دیدنی بسیار زیادی دارد که تنگه کافرین یکی از آن ها می باشد.

تنگه کافرین با داشتن محیطی متفاوت و بسیار زیبا مکان خوبی برای گذراندن وقت می باشد و آشنایی با آن را به شدت توصیه می کنیم. در دامه این مطلب همه چیز را درباره تنگه کافرین و همچنین جاذبه های دیدنی آن بیان کرده ایم. اگر قصد دارید با زیبا ترین و خاص ترین جاذبه گردشگری ایران آشنا شوید ادامه این مطلب را مطالعه کنید. این تنگه یکی از شگفتی های طبیعت در ایران است که هر فردی باید قبل از مرگش از آن بازدید کند.

تنگه کافرین کجاست؟ (موقعیت مکانی این تنگه)

همانطور که در مطالب بالا مطالعه کردید، تنگه کافرین یکی از جاذبه های دیدنی در استان ایلام می باشد. در این استان شهری به نام بدره وجود دارد. در بخش شمال شرقی این شهر، و در فاصله ۱۵ کیلومتری از این شهر، تنگه ای بسیار زیبا به نام تنگه کافرین وجود دارد. در جاده ای که از سمت شهر ایلام به سمت دره شهر وجود دارد، جاده ای فرعی وجود دارد که به این تنگه منتهی می شود. جالب است بدانید کهدره شهر نام شهری است که دارای تنگه های بسیار زیادی می باشد. هر کدام از این تنگه ها بسیار دیدنی می باشد و بازدید از آن ها جای خود را دارد. اما تنگه کافرین نیز که یکی از تنگه های موجود در این شهر می باشد، زیباترین و مشهور ترین تنگه ی این شهر می باشد.

چرا باید از تنگه کافرین دیدن کنیم؟

در میان کوه هایی به نام های دینارکوه، کبیرکوه و همچنین مانشت، مسیری وجود دارد که می توان با قایق از آن عبور کرد. زمانی که سد سیمره در این منطقه احداث شد، حجم بسیار زیادی از آن، این منطقه را فرا گرفت و سبب شد تا منظره ای بسیار زیبا در میان کوه های متعدد ایجاد شود. البته لازم به ذکر است که آبی که امروزه در این تنگه جاری است، متعلق به رودخانه ای است که از کوه های اطراف سر چشمه می گیرد. و در نتیجه حاصل آن تشکیل زیبا ترین منظره ای که تا به حال دیده اید شده است. در تنگه کافرین، پوشش گیاهی متعدد و همچنین سنجاب ایرانی زندگی می کند. این سنجاب ها یکی از زیباترین و کمیاب ترین جانوران ایرانی می باشند که به خوبی در این منطقه در حال زندگی هستند.

محیط داخلی تنگ کافرین به چه شکل است؟

دانستنی های این تنگه و علت نام گذاری

جالب است بدانید که این تنگه در طول زمان، نام های مختلفی را به خود گرفته است. در واقع اهالی این محل این تنگه را با نام های مختلفی خطاب می کنند. از جمله نام هایی که تا به حال به این تنگه نسبت داده شده است می توان به تنگ کافرین، تنگه کافری، تنگه شداد اشاره کرد. طبق گفته برخی از ساکنین این منطقه، در زمان های بسیار قدیم که اعراب به ایران حمله کرده بودند، از مسیر این تنگه در حال عبور بوده و در این منطقه می جنگیدند. در نتیجه این تنگه را این افراد به نام تنگ کافرین نامگذاری کرده اند.

قدمت تنگه کافرین چقدر است؟

با تنجه به کاوش های متعددی که توسط کاوشگران و باستان شناسان بر روی این منطقه انجام دادند متوجه شدند که این تنگه دارای قدمت بسیار زیادی می باشد. در واقع از زمان های بسیار قدیم و حتی در عصر آهن، این تنگه مورد توجه افراد بسیاری بود و آثار متعددی در این منطقه کشف شده است که نشان گر زندگی انسان ها در این منطقه بوده است. همچنین باید اشاره کنیم که آثاری از دوره ساسانیان نیز در این تنگه یافت شده است که همین مساله نشان دهنده اهمیت بسیار بالای این تنگه می باشد.

اگر شما نیز تا به حال از تنگه کافری بازدید کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *