تنگه واشی

تنگه واشی کجاست؟ | معرفی + مسیر دسترسی

تنگه واشی یکی از جاذبه های دیدنی ییلاقی در استان تهران است که طرفداران بسیار زیادی دارد. در حقیقت این جاذبه دیدنی به قدری محبوب و مشهور است که افراد بسیاری برای بازدید از آن و سفری تفریحی به تهران می آیند تا این منطقه زیبا را از نزدیک مشاهده کنند. این تنگه یادگاری به جای مانده از میلیون ها سال پیش است و تا به امروز، مقصد طبیعت گردان و گردشگران بسیار زیادی بوده است. در این مطلب قصد دارم همه چیز را درباره تنگه واشی و جاذبه های دیدنی آن و همچنین مسیر دسترسی به آن را بیان کنم. پس اگر تا به حال به این تنگه نرفته اید و یا نام آن را نشنیده اید ،مطهلعه این مطلب را از دست ندهید.

معرفی این تنگه

تنگه واشی نام یک منطقه ییلاقی است که چندین سال پیش، مکانی برای اقامت عشایران بوده است. این منطقه در فصول گرم سال به قدری خوش آب و هواست که توجه افراد بسیاری را به خود جلب می کند و مسافران و بازدید کنندگان بسیاری حاضرند مسافت های طولانی را طی کنند تا به این تنگه برسند. تنگه واشی نام منطقه ای است که شامل دو تنگه، یک دشت و یک آبشار می باشد. توصر کنید عبور از این مناطق زیبا و رسیدن به یک آبشار ۱۵ متری چقدر هیجان انگیز و لذت بخش است.

تنگه واشی

برای رسیدن به آبشار باید از این دو تنگه و همشچنین یک دشت بزرگ عبور کنید. در نتیجه تنگه واشی نام اولین تنگه برای دسترسی به آبشار است. عبور از این تنگه بسیار راحت است. البته نا گفته نماند که تمامی طول مسیر این تنگه رودخانه وجود دارد و برای عبور از آن باید در این رودخانه آب دمای آب آن نیز بسیار پایین است عبور کنید. ققدم زدن در آب رودخانه در کنار دیوار های سنگی بسیار بلند یکی از تفریحاتی است که در کمتر جایی می شود پیدا کرد.

دشت ساواشی

اما در انتهای تنگه اول، به دشت وسیعی می رسید که با بوته ها و گیاهان متعدد تزیین شده است. برای دسترسی به تنگه دوم باید از این دشت عبور کنید. پیاده روی در این دشت سبب می شود تا سرمای ناشی از قدم زدن درون آب سرد رودخانه در بدنتان کاهش پیدا کند. همچنین می توانید در حین پیاده روی از تماشای منظره این دشت نیز لذت ببرید.

دشت ساواشی در تنگه واشی

تنگه سا

پس از عبور از تنگه واشی و دشت ساواشی، میرسیم به تنگه دوم که سا نام دارد. عبور از این تنگه کمی سخت تر از عبور از تنگه اول می باشد. زیرا هم عمق آب بیشتر است و هم صخره و سنگ زیادی در مسیر رودخانه وجود دارد. اما نا امید نشوید. در انتهای تنگه دوم، به یک آبشار زیبا می رسید.

آبشار ساواشی

این آبشار با ارتفاع ۱۵ متری که دارد، سبب شده تا یک حوض کوچک در پایین آن تشکیل شود. رسیدن به آبشار نشان دهنده این است که شما به انتهای مسیر رسیده اید و پس از استراحت در کنار آبشار باید همین مسیر را برگردید.

موقعیت مکانی و مسیر دسترسی به تنگه واشی

تنگه واشی در استان تهران و در نزدیک شهر فیروزکوه قرار دارد. برای دسترسی به آن باید خود را به شرق تهران برسانید و سپس به جاده فیروزکوه بروید. در این جاده با عبور از رودهن و بومهن مسیر را ادامه دهید تا به نزدیکی شهر فیروزکوه برسید. در حقیقت ۲ کیلومتر مانده به فیروزکوه خروجی تنگه واشی که در سمت چپ جاده است را مشاهده خواهید کرد. این جاده را ادامه دهید تا پس از ۱۰ کیلومتر به پارکینگ این جاذبه تفریحی برسید. اگر تا به حال از تنگه واشی دیدن کرده اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *