باغ نگارستان تهران از جاذبه‌های گردشگری ایران

چکیده مطلب

باغ نگارستان یکی از مکان‌های مهم تاریخی و فرهنگی تهران است. این باغ در مرکز شهر واقع شده و برای گردشگرانی که به تاریخ توسعه فرهنگی ایران، علاقه مند هستند، یک مکان دیدنی می‌باشد. تاریخچه باغ با تاریخ دانشگاه تهران و هنرمند مشهور ایرانی، کمال الملک ارتباط  دارد. این باغ، مکانی زیبا برای پیاده روی و آشنایی با معماری ایرانی در قرن نوزدهم و بیستم است.

باغ نگارستان مربوط به دوران قاجاریه است

این باغ در سال ۱۸۰۲ به دستور فتحعلی شاه دوم که در آن زمان شاه ایران بود ساخته شد. او از این باغ به عنوان یک اقامتگاه تابستانی استفاده می‌کردند. در یکی از سالن‌های این باغ نقاشی‌های زیادی با پرتره پادشاهان و امضاهای نقاشان معروف وجود دارد، این نقاشی‌ها توسط هنرمندانی همچون جانی میرزا، میرزا بابا و عبدالله خان کشیده شده اند، دقیقا به همین علت، معروف به باغ نگارستان شده است، نگارستان، به زبان فارسی به معنای مکانی پر از عکس می‌باشد. طراحی و ساخت این بنا به شکل یک کلاه فرنگی است، دو بنای مهم در این باغ وجود دارد، نام این بناها دلگشا و تالار قلمدان می‌باشد. علاوه بر این بناها دو تالار دیگر با چندین اتاق در دو طرف باغ قرار گرفته است.

مراسم تحلیف شاه سوم ایران، یعنی محمد قاجار، در سال ۱۸۳۴ در باغ نگارستان اتفاق افتاد. تاج و تخت طاووس که در این مراسم مورد استفاده قرار گرفته بود، هم اکنون در موزه ملی جواهرات نگهداری می‌شود. ناگفته نماند که موزه ملی جواهرات، یکی از ده  موزه برتر جواهرات در جهان است. در این موزه یاقوت‌های ارزشمند، سنگ‌های قیمتی گرانبها، تاج‌های شاهان گذشته نگهداری می‌شود. موزه جواهرات ملی در خیابان فردوسی و در زیرزمین ساختمان بانک مرکزی ایران قرار گرفته است برای بازدید از این موزه باید مراحل امنیتی طی شود. الماس مشهور دریای نور در این موزه نگهداری می‌شود.

باغ نگارستان میزبان اولین مدرسه هنرهای زیبا در ایران بود

فتحعلی شاده به این باغ خیلی علاقه داشت، و قبل از هر سفرش به این باغ می‌رفت در زمان فتحعلی شاه این باغ در محدوده شهر قرار نمی‌گرفت، بعدها در زمان ناصرالدین شاه که محدوده شهر بزرگ شد، باغ نگارستان نیز در محدوده شهر قرار گرفت. در زمان سلطنت مظفرالدین شاه، در این باغ، مدرسه کشاورزی، مدرسه هنرهای زیبا و مدرسه مذهبی آغاز به کار کرد. اولین مدرسه هنرهای زیبا به ریاست کمال الملک در باغ نگارستان تشکیل شد. در این مدرسه علاوه بر هنر و نقاشی، منبت کاری، قالی بافی و مجسمه سازی هم تدریس می‌شد.

در سال‌های بعد، یکی از سالن‌های این باغ، به موزه تبدیل شد و به هنرمند مشهور ایرانی محمد کافیاری ملقب به کمال الملک اختصاص یافت. چرا که همانطور که اشاره شد، کمال الملک مدرسه هنرهای زیبا را برای اولین بار در قلمرو باغ نگارستان دایر کرد. بنابراین این نمایشگاه شامل آثار کمال الملک و آثار دو نسل از شاگردان کمال الملک می‌باشد. در سال  ۱۹۲۸، یک مرکز آموزشی برای معلمان در یکی از ساختمانهای باغ دایر شد. در سال ۱۹۳۶ یکی از سالن‌ها ی این باغ به کتابخانه تبدیل شد و شاعر بزرگ ایرانی به نام پروین اعتصامی‌معاون آن شد. وقتی دانشگاه تهران، در سال ۱۹۳۴ شروع به کار کرد، برخی از دانشکده‌ها، دوره‌هایی از کلاسشان را در قلمرو باغ نگارستان برگزار می‌کردند. همچنین در سال ۱۹۵۸ این باغ به دارایی موسسه تحقیقات اجتماعی و همکاری ایران تبدیل شد.

محوطه زیبای باغ نگارستان

خرابی این باغ  موزه

برخی از ساختمان‌ها باغ نگارستان پس از سقوط سلسله قاجار در سال ۱۹۲۵ تخریب شدند و باغ از لحاظ ابعاد بسیار کوچکتر شد. برنامه‌هایی برای از بین بردن این باغ در سال ۱۹۷۱ و ۱۹۸۶ وجود داشته است، در نهایت دانشگاه تهران هر آنچه را که از این باغ باقی مانده بود، به عنوان موزه تاریخ دانشگاه اعلام کرد و این امر باعث شد که باغ نگارستان حفظ شده و تا این روزها باقی مانده است.

باغ نگارستان در مرکز تهران قرار گرفته است

باغ نگارستان همه روزه به جز روزهای دوشنبه، از ساعت ۹ تا  ۱۸  برای بازدید کنندگان باز است. این باغ یکی از جاذبه‌های مهم فرهنگی تهران بوده که پر از روحیه فرهنگ و آموزش می‌باشد. اینجا مکانی زیبا برای گذراندن یک روز خوب و پر از آرامش است. تزئینات تالارهای این باغ،  شامل آینه‌ها، کارهای طلایی و لوسترها است. خود این باغ پر از غرفه‌های باز، کانال‌ها و استخرها، درختان و گل‌ها است. در گوشه ای از باغ، یک کافه روباز وجود دارد که بازدید کنندگان می‌توانند بعد از یک گشت و گذار عالی در این باغ، یک نوشیدنی میل کنند.

باغ نگارستان به دلیل موقعیت مکانی خود که در مرکز تهران قرار گرفته، هتل‌های زیادی در اطراف خود دارد. گردشگران داخلی و خارجی همچنین می‌توانند از گزینه‌های دیگر برای اسکان خود استفاده کنند، اجاره روزانه آپارتمان مبله، اجاره هفتگی آپارتمان مبله و اجاره ماهانه آپارتمان مبله در دسترس مسافران است تا با قیمت مناسب، در تهران اقامت کرده و از جاذبه‌های این شهر بزرگ دیدن فرمایند.

تهران به مدت طولانی و در دوره‌های مختلف به عنوان پایتخت ایران بوده، به همین دلیل، دارای مجموعه ای از مکان‌های جذاب گردشگری می‌باشد، این مکانها از کاخ‌ها و موزه‌ها گرفته تا مراکز خرید می‌باشد. تهران حتی دارای خیابان‌هایی است که به عنوان جاذبه توریستی شناخته می‌شوند، به عنوان مثال خیابان ولیعصر تهران بزرگترین خیابان در خاورمیانه می‌باشد.

باغ نگارستان تهران در نزدیکی عمارت مسعودیه قرار گرفته است، این دو بنای تاریخی ارزش آن را دارد که گردشگران، یک روز از مسافرت خود را به بازدید از آنها برنامه ریزی کنند. باغ نگارستان از خط مترو تهران فقط ده دقیقه فاصله دارد و بین دو ایستگاه شمیرانات و بهارستان قرار گرفته است، برای رفتن به این باغ از هر تاکسی یا اتوبوسی که از میدان بهارستان عبور می‌کند می‌توان استفاده کرد.

نمایی زیبا از باغ نگارستان

باغ نگارستان تهران نزدیک به چندین موزه دیگر قرار دارد

در باغ نگارستان یک تالار به نام موزه منیر فرمانفرمایان وجود دارد، این اولین موزه در ایران می‌باشد که به نام یک زن نامگذاری شده است. همچنین این باغ میزبان موزه مجموعه آثار مینیاتوری از هنرمندان مختلف ایران است. گردشگران اگر چند قدم از باغ نگارستان پیاده روی کنند، می‌توانند به موزه جواهرات ملی ایران و موزه نقاشی پشت شیشه برسند. کاخ گلستان، پارک شهر، بازار بزرگ تهران، موزه عبرت و باغ ملی فقط دو ایستگاه فاصله با این باغ  فاصله دارند. مسافران بدانند که رستوران و یا کافه مورد علاقه خود را در این منطقه از تهران به آسانی می‌توانند پیدا کنند.

در تهران مکان‌های اسکان با قیمت مناسب و امکانات رفاهی عالی وجود دارد. گردشگران می‌توانند با اجاره آپارتمان مبله، اجاره سوئیت مبله به مدت دلخواه در این شهر اقامت کرده و از تمامی‌جاذبه‌های توریستی این شهر بازدید کنند. تهران برای همه سنین امکانات تفریحی متفاوت دارد، همچنین در هر فصل از سال تهران می‌تواند به عنوان مقصد گردشگری انتخاب شود، در فصل زمستان برای دوستدارن برف و اسکی، سایت اسکی دارد، برای کوهنوردان قله زیبای توچال و بام ایران را دارد، برای علاقمندان به تاریخ، موزه‌ها و کاخ‌های باستانی دارد، برای علاقمندان به خرید، بازارهای قدیمی ‌و جدید دارد. گردشگران برای ثبت یک مسافرت جذاب تهران را مد نظر خود قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *