خانه لاری ها در یزد

بازدید از خانه لاری ها در یزد + تصاویر

خانه لاری ها در یزد یکی از زیبا ترین جاذبه های تاریخی در این شهر می باشد. خانه لاری ها در یزد قدمتی ۱۵۰ ساله دارد. این خانه با معماری منحصر به فرد و زیبایی که دارد یکی از پربازدید ترین جاذبه های تاریخی در شهر یزد می باشد. هرساله گردشگران زیادی به شهر یزد می آیند و اقدام به بازدید از این جاذبه های تاریخی می کنند. در این مقاله قصد دارم همه چیز را درباره  خانه لاری ها در یزد و تاریخچه آن بیان کنم. پیشنهاد می کنم خواندن این مطلب را از دست ندهید. زیرا پس از مطالعه آن، هوس سفر به یزد و بازدید از این جاذبه تاریخی زیبا به سرتان می زند.

خانه لاری ها کجاست؟

همانطور که در مطالب بالا نیز مشاهده  کردید ، این باغ در استان یزد و در مرکز این استان قرار دارد. برای دسترسی به این جاذبه تاریخی از تهران باید از جاده تهران – قم شروع کنید. از شهر های قم ، کاشان و میبد بگذرید تا به یزد برسید. در شهر یزد باید خود را به خیابان امام خمینی واقع در محله فهادان برسانید. در کنار عمارت کلاه فرنگی یزد، خانه لاری ها را مشاهده خواهید کرد. بد نیست بدانید که فاصله این عمارت تا شهر تهران ۵۷۰ کیلومتر می باشد.

نمایی از خانه لاری ها در یزد

تاریخچه

خانه لاری ها در یزد در حدود ۱۵۰ سال پیش توسط فردی به نام حاج محمد ابراهیم لاری شروع به ساخت این بنا کرد. اما داستان این خانه از اینجا شروع نشد. در حدود ۲۷۰ سال پیش افراد زیادی از شهر لار که در استان فارس واقع می باشد به این شهر به قصد سکونت آمدند. آن ها تا مدت ها در این شهر ساکن بودند. پس از مدت ها در سال ۱۲۸۶ حاج محمد ابراهیم لاری این خانه را ساخت. این خانه یک عمارت کوچک و زیبایی بود که افرادی با طبقه های بالا در آن زندگی می کردند. جالب است بدانید که تا زمان رضا شاه این خانه محل سکونت لاری ها بود. اما پس از این که آنها از این خانه عزیمت کردند، تا سال ها خالی از سکنه ماند و هیچکس حتی به داخل آن نیز نمی رفت.

اما چندین سال پیش خانه لاری ها به ثبت ملی رسید و تبدیل به مکانی شد تا عموم مردم بتوانند از آن بازدید کنند. همچنین یک موزه نیز در آن احداث کردند.

توصیف خانه لاری ها در یزد

همانطور که درمطالب بالا نیز اشاره کردیم ، این خانه یک خانه معمولی نبود. در حقیقت معماری خاصش باعث شده بود تا به یک عمارت تبدیل شود. خانه لاری ها در یزد از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از این قسمت ها دارای معماری خاص و منحصر به فردی می باشند. جالب است بدانید که این خانه ۳ حیاط کوچک و بزرگ دارد. یک حیاط اصلی که در وسط آن یک حوضچه نیز وجود دارد. حیاط بعدی کمی کوچک تر از حیاط اول می باشد اما در آن دیگر حوض وجود ندارد. اما حیاط سوم نیز از دیگر حیاط ها کوچک تر می باشد ولی زیباترین بخش این خانه است.

حیاط اول خانه لاری ها در یزد

بهترین زمان بازدید از خانه لاری ها در یزد

همانطور که می دانید شهر یزد دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد. شاید با توجه به این مساله فکر کنید که فصول سرد زمان مناسبی برای سفر به این شهر می باشد. اما باید بگویم که ماه شهریور یکی از بهترین زمان ها برای سفر به یزد است. علاوه بر این ماه، ماه های مهر و آبان نیز آب و هوای مناسبی در این شهر حاکم می شود و زمان خوبی برای سفر کردن می باشد. برای بازدید از این خانه تاریخی می توانید از ساعت ۸ صبح الی ۷:۳۰ بعد از ظهر اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *