از زیبایی های کاخ گلستان بیشتر بدانیم

چکیده مطلب

در تهران امکان اجاره روزانه آپارتمان مبله برای مسافران وجود دارد تا حتی در مسافرت های کوتاه مدت خود بتوانند از مکان های تاریخی تهران بازدید کنند. یکی از مکان های دیدنی در تهران کاخ گلستان است که در سفر به تهران باید از آن بازدید کرد. کاخ گلستان از نظر هنر، تاریخ و معماری فارسی بسیار عالی است.

کاخ گلستان یک مقصد مهم برای گردشگران

کاخ گلستان این گوهر ارزشمند در قلب تهران ساخته شده و خاطراتی از دوران صفویه تا پادشاهان پهلوی را به همراه دارد. این مجموعه، روزانه بسیاری از بازدید کنندگان ایرانی و خارجی را به خود جذب می کند. این کاخ در منطقه ای از تهران واقع شده که در ابتدا  تهران ارگ نامیده می شد و در دوران قاجار به عنوان دروازه این شهر بوده است.

کاخ گلستان در دوره صفویه تأسیس شده و سلسله های بعدی این بنا را گسترش دادند. چهار باغ و چنارستان در زمان شاه عباس اول در قسمت شمالی این مجتمع ساخته شده و بعد ها بنای سلطنتی به آن افزوده شد. عمده تغییرات در زمان ناصرالدین شاه قاجار انجام گرفت. زیرا زمان پادشاهی او طولانی بود (۴۹ سال) و او اولین پادشاه ایرانی بود که  به کشورهای غربی زیاد سفر می کرد و تحت تأثیر معماری آنها  قرار می گرفت به همین دلیل سعی درساختن کاخ ها یا سازه هایی به سبک اروپائیان در تهران می کرد.

امروزه این مجموعه شامل ۱۷ کاخ، موزه و سالن می باشد. این کاخ در داخل یک باغی زیبا ساخته شده که خود به تنهایی ارزش دیدن دارد. نام این کاخ از تالار گلستان، واقع در بنای بیرونی گرفته شده است. قدیمی ترین ساختمان های مجموعه گلستان عبارتند از ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی. کاخ گلستان شاهد لحظات مهمی در تاریخ ایران مانند انقلاب مشروطه، تاجگذاری سلسله های پهلوی اول و دوم بوده است. امروزه از این کاخ مرکزی برای مراسم رسمی و به عنوان یک محل اقامت رؤسای جمهور و میهمانان ویژه خارجی استفاده می شود.

تالارهای مهم کاخ گلستان رابشناسیم

ساختمان یا تالار تخت مرمر (تاج‌تخت مرمر) اولین مکانی است که هنگام راه رفتن در حیاط جلب توجه می‌کند. این تالار با عناصر ایرانی مانند کاشی‌کاری، آینه‌کاری، گچ‌کاری، پنجره‌های مشبک و نقاشی تزئین شده است. تخت سنگ مر‌مر در این تالار از سنگ مرمر زرد معروف استان یزد و در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است. این تالار در مناسبت های تشریفاتی از جمله  تاجگذاری رضا شاه در سال ۱۹۲۵ مورد استفاده قرارگرفته‌است.

در گوشه سمت راست تالار تخت مرمر، تالار زرق‌و برق‌دار دیگری به نام خلوت کریم‌خانی وجود دارد. در دوران زندیه، کریم خان زند در این تالار اقامت داشته‌است. اما ناصرالدین شاه از این تالار بیشترین استفاده را کرده و از اقامت در آن لذت برده‌است. در این تالار یک قنات یا چشمه آب وجود دارد و ناصرالدین شاه با نشستن کنار این قنات و سیگار و قلیان کشیدن، نهایت لذت از دیدن باغ زیبا و سرسبز را برده است. این تالار به همراه  چشمه داخل آن را نقاش بزرگ ایرانی به نام کمال الملک به تصویر کشیده است. در تالارهای مختلف کاخ گلستان مثل تالار آیینه و تالار حوض خانه، آثاری از این نقاش بزرگ را می توان دید.

در تالار ظروف، چینی‌ها و ظروفی را که پادشاهان قاجار به عنوان هدیه از پادشاهان و ملکه های اروپایی مانند ناپلئون بناپارت، نیکلاس اول روسیه، ملکه ویکتوریا و غیره دریافت می‌کردند، می توان مشاهده کرد.

این باغ زیبا در سال ۲۰۱۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید زیرا این بنا با تلفیق هنر زیبای ایرانی و معماری و فناوری اروپایی ایجاد شده است که پدیده ای در تاریخ و فرهنگ ایران می‌باشد.

مسافران که از شهرهای دیگر ایران برای گردش و بازدید به پایتخت مسافرت می کنند، اجاره هفتگی آپارتمان مبله و اجاره سوئیت مبله با امکانات رفاهی عالی و قیمت مناسب در دسترس است.

عمارت شمس، زیباترین  بنا در کاخ گلستان می باشد

در انتهای شرقی باغ، یکی از بهترین مکان های کاخ گلستان که در آن می توان ترکیب معماری ایرانی با عناصر اروپایی را به خوبی مشاهده کرد، شمس العماره (عمارت خورشید) است. پادشاه قاجار دوست داشت یک منظره گسترده از تهران را از کاخ گلستان ببیند بنابراین دستور داد این بنا را که به عمارت خورشید معروف است، ساخته شود. این عمارت توسط معمار استاد معیر الممالک طراحی و بین سالهای ۱۸۶۵ و ۱۸۶۷ ساخته شده است. هم اکنون فقط طبقه همکف این ساختمان برای بازدید در دسترس است. در ضلع جنوب غربی عمارت خورشید، سازه دیگری به نام سازه تکیه وجود دارد. این سازه با عناوینی مانند تکیه همایونی دولت، قصر تکیه مشهور است. سازه ای که بنا به دستور پادشاه ساخته شده است تا صحنه تئاتر بزرگی مانند کشورهای اروپایی داشته باشد.

تکیه تئاتر در کاخ گلستان برای اجرای تعزیه (اجراهای عزاداری برای محرم) مورد استفاده قرار می گرفت. در آن زمان بیش از چهل تکیه در تهران وجود داشت و محبوبیت تکیه در دوره قاجار در بین زنان و مردان ایرانی بسیار زیاد بود، بنابراین شاه تصمیم گرفت یک سازه دیگر با ابعاد عظیم بنا کند که میزبان ۲۰،۰۰۰ نفر باشد. یک ساختمان هشت ضلعی و با فضای داخلی به قطر ۶۰ متر ساخته شد و یک گنبد روی سقف آن قرار گرفت. در سال ۱۹۴۷ این سازه ویران شد و امروز فقط یک نقاشی کمال الملک از آن ساختمان غول پیکر باقی مانده است.

ساختمان بعدی که در کاخ گلستان جلب توجه می کند، نگارخانه (گالری نقاشی ایران) است که مجموعه ای زیبا از هنرهای دوره قاجار را به نمایش می گذارد. پرتره های شاهان با جواهرات و تاج ها و تصاویری از زندگی روزمره در ایران قرن نوزدهم که می توان در گالری نقاشی مشاهده کرد.

نمای داخلی کاخ گلستان
نمای داخلی کاخ گلستان

آشنایی با موزه سلطنتی کاخ گلستان با چند عمارت تاریخی دیگر

مجموعه اتاق های بعدی شامل موزه سلطنتی است ( به آن موزه ویژه نیز گفته می شود)، که گنجینه ای جذاب از قطعات هنری تزئینی و اشیاء ساخته شده توسط شاه ها می باشد. از جمله تالارهای خیره کننده کاخ گلستان  تالار آینه است. تاج و تخت طاووس که بین سال های ۱۸۷۴ و ۱۸۷۷ ساخته شد، قبل از انتقال به موزه جواهرات ملی در این تالار  قرار داشت. این تاج و تخت برای تاجگذاری محمدرضا شاه در سال ۱۹۶۷ و عروسی های سلطنتی استفاده شده است.

در قسمتی دیگر از کاخ گلستان حوض خانه قرار دارد که در مرکز استخر کوچک و چشمه وجود دارد. این بنا شامل مجموعه ای از نقاشی ها و مجسمه های پادشاهان اروپایی قرن نوزدهم است که توسط همان پادشاهان اروپایی به همتایان قاجار خود داده شده اند. یکی دیگر از تالارها به نام تالار برلیان یا درخشان است که در این تالار استفاده از شیشه های آینه ای در تمام سطوح و لوسترهای چشمک زن به وفور دیده می شود. عمارات یا برج های بادگیر که بوسیله آنها باد خنک به داخل ساختمان راه می یابد این برج ها نخستین بار در سلطنت فتحعلی شاه ساخته شد. این بنا ها نیز ارزش دیدن دارند.

در زیرزمین کاخ گلستان، عکاس خانه (گالری عکس تاریخی) وجود دارد و مجموعه ای جذاب از عکس های تاریخی را به نمایش می گذارد. در نزدیکی ورودی، کاخ ابیض که موزه مردم نگاری را شامل می شود و طیف وسیعی از مانکن ها را با لباس های قومی سنتی به نمایش می گذارد.

اقامت در تهران

کاخ گلستان استثنایی ترین سازه درمرکز تهران است. این کاخ رنگارنگ و پر از آثار هنری و برجسته تاریخی است که توسط هنرمندان با استعداد قاجاریه ایجاد شده است. برای بازدید از این کاخ زیبا و سایر جاذبه های تهران مسافران می توانند از اجاره آپارتمان مبله و حتی اجاره ماهانه آپارتمان مبله با تمامی امکانات رفاهی استفاده کرده و از زیبایی های پایتخت لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *