موزه زمان

آشنایی با موزه زمان و همه چیز درباره آن

موزه زمان یکی از خاص ترین و زیباترین موزه های موجود در شهر تهران است. همانطور که می دانید، در این شهر، موزه های بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام از این موزه ها دارای داستانی متفاوت و همچنین معماری های بی نظیر می باشد. این موزه، که زمانی محل زندگی یکی از تاحران ایرانی بوده است، امروزه تبدیل به یک موزه شده است که با معماری بی نظیر و گچبری های منحصر به فرد، شهرتی جهانی پیدا کرده است. در واقع شهرت این موزه به حدی است که هر کس فقط یک عکس از این موزه را ببیند، هوس بازدید از آن به سرش می زند. در این مطلب به معرفی موزه زمان و همچنین تاریخچه جالب آن پرداخته ایم. اگر درباره این موزه اطلاعی ندارید وتا به حال از آن بازدید نکرده اید، توصیه می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

مختصری درباره موزه زمان در تهران

موزه تماشاگه راز اولین موزه ساعت در ایران بود که در حدود ۱۶ سال پیش، افتتاح شد. این موزه در خیابان زعفرانیه قرار دارد و مکان اصلی و ساختمان این موزه، زمانی متعلق به فردی به نام حسین خداداد بود. اما جالب تر اینکه ساختمان این خانه، در زمان قاجار ساخته شد و سپس، توسط حسین خداداد، بازسازی و ترمیم شد. یکی از نکات مثبت این موزه، وجود یک کافه در حیان آن است. اگر شلوغی و ترافیک شهر تهران برایتان آزار دهنده است، می توانید سری به موزه زمان بزنید و ساعاتی را در محوطه آن بنشینید و حتی از صبحانه معروف این کافه نیز نوش جان کنید.

نمایی از گچبری موزه زمان

تاریخچه

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، ساختمان این خانه در زمان قاجاریه ساخته شد. اما زمانیکه حسین خداداد تصمیم گرفت تا در این خانه زندگی کند، ابتدا اقدام به بازسازی کامل آن نمود. به همین سبب، تمامی ستون ها و اسکلت این ساختمان را که چوبی بودند تعویض و به جای آن ها، از اسکلت آهنی استفاده کرد. همچنین در نمای این ساختمان، از گچبری استفاده شد و به طور کلی، ساختمانی بسیار زیبا و دیدنی به وجود آمد.

جالب است بدانید که بازسازی این خانه در حدود ۱۲ سال به طول انجامید. و جالب تر اینکه پس از اینکه بازسازی خانه به اتمام رسید، حسین خداداد به مدت ۱ سال در آن زندگی کرد در نهایت بعد از ۱ سال زندگی در آن، در سال ۱۳۵۷ از ایران مهاجرت کرد. در نهایت در سال ۱۳۷۸ موزه زمان افتتاح شد و افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند.

بخش های مختلف موزه زمان

این موزه از ۲ طبقه ساخته شده است. به طور کلی در آن، هر چیزی که مربوط به زمان باشد، مانند ساعت مچی، ساعت آونگ دار، ساعت رمیزی، ساعت دیواری، تقویم های مختلف و متعلق به قرن ۱۷ میلادی وجود دارد. طبقه دوم این مجموعه کلکسیونی از ساعت های مچی، جیبی و تقویم وجود دارد.

ساعات بازدید از موزه

برای بازدید از موزه زمان باید بدانید که ساعات کاری آن در روزهای مختلف هفته و سال متفاوت است. در نیمه اول سال در ۵ روز اول هفته از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۷ بعد از ظهر و در ۲ روز آخر هفته از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۷ بعد از ظهر می توانید از این موزه بازدید کنید.

اما در نیمه دوم سال، در ۵ روز اول هفته از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر و همچنین در ۲ روز آخر هفته از ساعت ۱۰ صبح تا ساعت ۵ بعد از ظهر امکان بازدید از آن وجود دارد.
اگر تا به حال از موزه زمان بازدید کزده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *